Festival Lughnasad > 5. srpna 2017

plakát

KČT Kudrna pořádá na hradě Veveří již XIV. festival KELT & WORLD MUSIC

Vám (a nejen Vám), kterým v žilách koluje divoká keltská krev a v hrudi tluče romantické srdce, je určen tradiční věhlasný festival LUGHNASAD pořádaný CK a KČT KUDRNA, který bude opět zasazen do nitra hradu Veveří. Vše vypukne 5. 8. a zahrají vám RENÉ SOUČEK (Frýdek-Místek) – úvodní koncert zadara,

TEMPUSDÁLACHFIVE LEAF CLOVERASONANCE (Praha) a   LOS PADDYS DE LAS PAMPAS (Irsko).

Uvidíte budování keltské vesničky. Vyzkoušíte si dávné keltské žití včetně řemesel, her pro děti i dospěláky, věštění, magie či rituálního malování na tělo.

Ani tentokráte zde nebude chybět La Quadrilla s irskými a skotskými tanci, bubenícké jammování, dudání se Skotským psem i Démáirt s irským tancováním, ani úžasné ohňové překvapení v podání Carpe Noctem.

Program

odkaz na plakát a kompletní program ke stažení

8:00  –  9:00 start keltského 15 km tažení (turistického pochodu) „Pohádkou máje“ od dolní (jižní) brány od 9.00. stavba keltského ležení KELTOI a otevírání stylových řemeslnických krámků (kováři, kovotepci, švartneři, mincíři, hrnčíři, šperkaři, kožešníci, krejčíři, bylinkáři, mastičkáři, …) i občerstvovacích oáz (jídlo, pití, lekvary, medovina, chmelovina, švestkovina... kocovina).
od 12:00 keltské hrátky pro děti i dospěláky, hodování, soutěžení, zkoušení pravého dávného keltského žití, včetně řemesel, věštění, magie...i šamanské kameny a rituální malování na tělo. Ukázky dravých ptáků.
Možné prohlídky hradu. Toto do 17:00 hod. i bez vstupenky na festival.

Příhrádek (od 15 hodin placený prostor)

14:00 RENÉ SOUČEK – úvodní koncert zadara
15:00 TEMPUS - středověký folk-rock
16:30 LA QUADRILLA  – irské a skotské tance + výuka
17:00 DÁLACH - tradiční irská muzika
18:30 SKOTSKÝ PES  a  DÉMÁIRT  - dudácké skotské variace a irské tance 
19:00 FIVE LEAF CLOVER - irský rock našlapaný energií
20:30 BUBNOVÉ JAMMOVÁNÍ – rytmy bubnů pro protažení a roztančení
21:00 ASONANCE irské a skotské písně, songy i balady v tradičním podání
22:30 CARPE NOCTEM FIRESHOW - OHNIVÉ PŘEKVAPENÍ - na počest Lugha, boha Slunce
23:00 LOS PADDYS DE LAS PAMPAS - praví irští muzikanti s latinsko-americkými prvky + tanec


A proč právě na Lughnasad?

Aby byla dobrá úroda (na polích i v lidských srdcích) a rozproudili jsme si tu naši velkou dávku keltské krve

Na co nezapomenout?

Pro lepší sicnu doporučujeme zadkulibá změkčovadla > deky, celty, karimatky, karitaťky...


A kdo nám to všechno pěkně ozvučí?

Pája Jindrák • www.lisak.info

Jak se k nám dostanete?

Vlastní či šífy i busy MHD (303) + v noci zpět do Brna posilové spoje.

Kde složit hlavu?

  • Autocamp Obora, Rakovecká 79, Brno, 635 00, www.autocampobora.cz, tel. 546 223 334
  • Kemp Hana, Dlouhá 135, Veverská Bítýška, www.campinghana.com, tel: 607 905 801
  • na už posečených loukách při kostelíku Nanebevzetí Panny Marie      -       mapa

Co s gáblem?

  • Bude připraveno spousta stánků s jídlem a pitím vč. čajovny ČHAJORI až ze Sv. Júra

VSTUPENKY

  • https://www.smsticket.cz/vstupenky/9711-lughnasad
  • 270 ká  (do 3.8.) v e-předprodejích + ve Vobchůdku v podchodu hlavního nádraží Brno i v pobočkách CK KUDRNA > Brno, Lidická 17 * Praha, Žitná 1 * Ostrava, 28.října 491/66
  • 300 ká na fleku
  • za polovic omladina do 15 let a držitelé ZTP
  • zadara děcka do výšky 39,370078 palce

Mediální partneři

Festival Lughnasad - mediální partner Rádio Signál   CK Kudrna


Partneři festivalu

    


Spřátelné festivaly

Plumlovská KELTSKÁ NOC (21. - 22. 7.), nasavrcký český (28. 7 - 29. 7.) & brněnský moravský (5. 8.) LUGHNASAD tvoří pospolu jakési trojúhelníkové keltské trojfestivalí, které lze propojit parádním prázdninovým dvoutýdenním vandrem:

Lughnasady

   


NĚCO O FESTIVALU

Vám (a nejen Vám), kterým v žilách koluje divoká keltská krev a v hrudi tluče romantické srdce, je určen tento tradiční věhlasný festival LUGHNASAD, který se každoročně pořádá v nitru hradu Veveří u brněnské přehrady. Nabitý program začíná vždy vybranou sobotu dopoledne a trvá většinou až do hluboké noci. Dorazíte-li hned ráno před festivalem, můžete se projít Podkomorskými lesy, kde pro vás bude připravena patnáctikilometrová trasa krajem „Pohádky máje“, kolem Ríšovy a Helenčiny studánky.

Pokud se nevydáte na výlet, budete svědky budování keltské vesničky Keltoi a otevírání stylových řemeslnických krámků (kováři, kovotepci, švartneři, mincíři, hrnčíři, šperkaři, kožešníci, bylinkáři, mastičkáři) i občerstvovacích oáz (jídlo, pití, lekvary, medovina, chmelovina, švestkovina…kocovina). Zajímavý program je připravený pro děti i dospěláky, kteří si budou moci zasoutěžit, jak měli keltští předkové při oslavách tohoto svátku ve zvyku. Vyzkoušíte si dávné keltské žití včetně řemesel, věštění, magie či rituálního malování na tělo.

Festival Lughnasad

Plakát volně ke 
stažení a šíření


O Lughnasadu

Oslavy keltského Lughnasadu začínaly 1. srpna a obvykle trvaly několik dní. Lughnasad byl svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, byl vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu. Během oslav Lughnasadu se obvykle uzavíraly sňatky, pořádaly různé lidové veselice, závody a soutěže či sportovní klání. Během těchto oslav byly zakázány jakékoli projevy nevraživosti, násilí a také vymáhání dluhů. Při shromáždění lidu, pořádaném obvykle na nějakém posvátném vrchu, byla uctívána Matka země v některé ze svých podob (nejčastěji jako bohyně Danu) a především jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů Lug, po němž nese jméno i tento svátek. Lug byl bohem moudrosti a všech umění, patron řemeslníků i válečníků, mocný kouzelník nadaný neobyčejnými intelektuálními schopnostmi a vůbec jeden z "nejuniverzálnějších" keltských bohů. Zobrazován byl zpravidla jako mladý muž ušlechtilých rysů s velkým oštěpem a doprovázen havrany, symboly moudrosti a proroctví. Při východu slunce prvního dne Lughnasadu odsekl slavnostně jeden z druidů několik klasů obilí z první úrody. Ty položil na kámen a vyřkl zaklínací formuli (šlo patrně o díkůvzdání bohům). Poté se zrno z těchto klasů umlelo, zpracovalo na těsto, z něhož se vytvarovala placka. Ta se pak upekla na ohni, který byl rozdělán pouze z větví jeřábu. Upečená placka se po drobtech rozdala všem účastníkům oslavy.

Zveme Vás!