Facebook KUDRNA

Facebook CK KudrnaStaňte se fanoušky Kudrny! Sdílejte fotky, podělte se s námi o zážitky s cest, soutěžte s námi!

Generální partner

CK Kudrna

Partneři

Jota

RADIO signal

NF Krtek

Café Práh Brno

Zachytit obrazem a zvukem místa, kam se člověk dostal na dalekých cestách patřilo k hlavní náplni expedic od samých začátků objevování světa. U některých cestovatelů tato záliba přerostla ve vášeň a protože sami patříme ke stejně "postiženým" , již léta organizujeme tradiční večery, abychom se vám pokusili prostřednictvím diáčků přiblížit cizí kraje, tamní obyvatele s jejich zvyky, obyčeji a tradicemi. Některá vyprávění jsou podbarvena hudbou, jiná doplňují pohyblivé obrázky. O své zážitky se s vámi, tak jako v minulých letech, podělí naši průvodci a přátelé, kterým cestování přirostlo k srdci. Své nevšední přednášky doplněné spoustou zajímavých informací vám bude většina zúčastněných vykládat NAŽIVO.

v případě zájmu o přednášku si můlžete vybrat z promítání na objednávku

vytvořeno: 1.11.2016

Albánie a Kosovo - Evropě na stopě

16.3.2017Robert Bazika, Knihovna, Bojkovice, 18:00

Albánie: sveřepá a neústupná, bohatá, i když chudá, nádherná přestože plná šrámů. Jak napsal jeden zlínský dobrý druh: Kráska se špatnou pověstí. Učebnicová země protikladů a protiklady, jak známo, přitahují. Jeden vjem je však neoddiskutovatelný: neuvěřitelná příroda a dobří lidé. Kéž by takovou visačku měla každá země Evropy. Ano, Albánie geograficky k Evropě patří a fakticky už k ní kráčí. Albánie je zkrátka Evropě na stopě.

vytvořeno: 22.11.2016

Irsko - zelená perla britských ostrovů

16.3.2017Honza Haruda, Base Camp, Přerov, 19:00

Všichni víme, že je, dříve se tam jezdilo na jahody, jsou tam keltské kříže a Dublin, kam létá levně Ryan Air, pije se tam Guiness a znáte nějakou irskou hospodu poblíž.  Odpovídá výše uvedené vaší první představě o Irsku? Myslíte si, že to stačí? Pak si tedy nechejte ujít přednášku o zemi, která dlouze a těžce bojovala o své místo na mapě Evropy, která v sobě nese nejedno tajemství pohřebních mohyl starších než pyramidy, je plná nepřístupných Irů a zelených kopců, ostrého větru a kde déšť prší horizontálně na památky sahající až do dob na úsvitu lidských dějin! Přesvědčte se, že Irsko je zajímavější, než jste si doposud mysleli!

vytvořeno: 15.11.2016

Ferratové perly Švýcarska

20.3.2017Eliška Pastuszková, Zelenáčova šopa, Zlín, 19:00

Zajištěné cesty, neboli via ferraty, lákají čím dál více outdoorových nadšenců. Není divu – skloubením klasické i vysokohorské turistiky a skalního lezení vzniká parádní koktejl vhodný pro všechny dobrodružné povahy. Švýcarsko pro české lezce po zajištěných cestách zůstává trochu ve stínu svých rakouských a italských příbuzných. V rámci přednášky proto navštívíme největší ferratové skvosty švýcarských Alp, které jsou typické svými nádhernými scenériemi, nevšedními prvky a hravostí. Nezapomeneme na malé i velké vyznavače tohoto sportu, začátečníky i velmi pokročilé. A určitě přijde řeč i na další švýcarské dokonalosti – čokoládu a sýr nevyjímaje.

vytvořeno: 21.11.2016

Baltské státy – od svazu k unii

21.3.2017Libor Lněnička, Café Práh, Brno, 18:00

Státy, které tvořily do roku 1991 pevné spojení se Sovětským svazem, se po rozpadu svazu osamostatnily. Ve všech třech státech proběhla restrukturalizace průmyslu a příklon k liberálně-demokratickým přístupům, aby se zase spojily v „jeden celek“ v rámci Evropské unie. Severozápadní část Východoevropské roviny předurčuje ráz krajiny, která je protkána historií, kulturou a živými tradicemi. Čeká Vás povídání doplněné fotografiemi i z cesty podél mezinárodní silnice E 67, která protíná všechny tři baltské státy.

vytvořeno: 21.11.2016

Mallorca – nezvyklá outdoorová destinace

23.3.2017Míša Poborská, Muzeum esperanta, Svitavy, 18:30

Pláže, slunečníky, hotely.. tuhle tvář Mallorcy zná každý. My vám představíme Mallorcu jako neotřelou outdoorovou destinaci, která má na každém prstě několik originálních způsobů k objevování svých přírodních krás. Podmořské jeskyně, divoké kaňony, rozeklané útesy, rozkvetlé mandloně i mořské rezervace – objevte nový cíl pro aktivní dovolenou, kde je příjemně i v době, kdy nás za pecí drží plískanice.

vytvořeno: 21.11.2016

Na kole přes poušť Negev (Izrael)

28.3.2017Petr Srp, Café Práh, Brno, 18:00

Dá se na kole jezdit po Měsíci? Vyzkoušeli jsme něco podobného - cyklistický přejezd měsíční krajiny v kamenitých pouštích na jihu Izraele. Obří krátery, vyprahlé kaňony, stanové vesnice novodobých beduínů či doslova ze země a kamení vydobyté farmy houževnatých přisídlenců, které dokáží směle konkurovat holandským či kalifornským zemědělcům.

vytvořeno: 22.11.2016

Japonsko - rok na ostrově vážek

30.3.2017Katka Špirochová, Klub cestovatelů, Praha, 18:30

Japonsko je zemí tisíce ostrovů, pláží, sopek i hor věčného sněhu; vedle malých domků natěsnaných jeden na druhém k nebi šplhají mrakodrapy, krčí se tam malé zahrádky s bonsaji nebo nenápadnou uličkou dojdete k jednomu z nespočetných chrámů a svatyň. Na ulicích potkáte dívky v kimonech, stejně jako školačky v uniformách, uspěchané salarymany nebo třeba jelena. Vypijte si šálek zeleného čaje, dejte si suši a okonomijaki nebo večer sake a ohřáté bento z non-stop sámošky, než vrazíte do nočního klubu, na karaoke nebo technoparty. Poznejte zemi mnoha protikladů nejen očima turisty.

vytvořeno: 21.11.2016

Continental Divide Trail – nejbrutálnější trek USA

4.4.2017Olga Kubánková a Petr Kosek, Café Práh, Brno, 18:00

Oproti jiným trekům, kdy jedete buďto na hory, nebo do pralesa, do pouště atd. na jednom z nejdelších trailů v USA - Continental Divide Trail - jedete do všeho. Od Nového Mexika, přes Colorado, Wyoming, Idaho a Montanu projdete opravdovou poušť, hluboké kaňony, zasněžené horské masivy, mnoho čtyřtisícovek, močály, suché náhorní plošiny, tektonické oblasti s gejzíry, národní parky plné medvědů grizzly, nekonečné suché hřebeny bez vody, pak zas přebrodíte divoké řeky...

vytvořeno: 21.11.2016

Írán - sedm barev Persie

11.4.2017Robert Bazika, Café Práh, Brno, 18:00

Perská říše, se svou polohou na křižovatce mezi civilizacemi západu a východu, překlenula během posledních dvou a půl tisíce let své území pestrobarevnou duhou barev, vůní a podob vycházejících ze svých přírodních krás zasněžených velehor, zelenavých podhůří a fascinujících pouští. Zde pak povstala kultura ojedinělých lidských sídlišť, ať to byla „orlí hnízda“ horských vesnic, či jeskynních „flinstounovských“ osad spojená sítí pouštních měst a vladařských sídel Šáhů vymodelovaných v skvostné architektonické klenoty perské kultury. Tomu všemu dává glanc hrdá civilizace současných Íránců opírající se o své pilíře islámu.

vytvořeno: 22.11.2016

Gambie

6.4.2017Lenka Hrabalová, Atlantik, Ostrava, 18:00

Úzký stát vklíněný do Senegalu prý vznikl, když britská loď plula po řece Gambii a střílela dělové koule, které ustanovily hranice nové země. Dnes jedna z nejchudších zemí Afriky nabízí nevšední zážitky v podobě šimpanzích, krokodýlích a hroších rezervací. Nechte se navnadit na plavbu po řece a bloudění v mangrovníkových hájích v široké deltě, které jen tak někdo nezažije.