Madagaskar expedičně

Za zážitky bez obav

Madagaskar expedičně

24 dní / 58 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

12. 10. - 4. 11. 2024
č. zájezdu: 224334A-01
cena 58 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

expediční okruh po „osmém světadílu“, domovem lemurů, chameleonů, majestátních baobabů a usměvavých Malgašů

Díky obrovskému stupni endemismu se Madagaskaru přezdívá také osmý světadíl nebo laboratoř bohů. Dlouhodobá izolace ostrova zamíchala kartami evoluce a dala vzniknout tvorům, kteří nežijí nikde jinde na světě, např. lemuři, bezpochyby nejcharismatičtější zvířata Madagaskaru. Nejsymboličtějším stromem Madagaskaru je určitě baobab. Na světě existuje 8 druhů baobabů, na Madagaskaru jich roste 7, z toho 6 nenajdete nikde jinde na světě. Zajímavá květena a zvířena žije v nádherné krajině v obdivuhodné diverzitě – během pouhých 300 km se přesunete od tropických pralesů po poušť. Cestou minete vyzývavá žulová pohoří přesahující výšku 2000 m, bizarní skalní města z pískovců, připomínající náš Adršpach, nebo z vápence, s vrcholky ostrými jako břitva, které naopak nepřipomínají nic, s čím jste se setkali. Projedete trnitým bušem, nebo travnatou savanou, abyste skončili na bělostné pláži s barevným podmořským životem. Ti, kteří drží hlavu raději nad vodou, se mohou připojit k místním rybářům do pirogy a plachtit na nejbližší ostrov. Madagaskar byl osídlen postupnými vlnami migrantů ze všech koutů Indického oceánu. Každá z vln přinesla své vlastní zvyky a náboženství. Tento tavící kotel kultur se přetavil do rafinované palety vyznání a rituálů, které oslavují duchy předků. Pro cestovatele je neobvyklá ústřední role, kterou hraje smrt v každodenním životě. Málokterý kout na světě poskytuje takový kaleidoskop přírody. Navštívit to nejzajímavější může být ovšem výzva: Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě a kvalitní silnice na něm takřka neexistují. Vozový park je zastaralý a do cesty se každou chvíli staví neočekávané překážky (spadlý mostek, přívoz uvízlý na mělčině, porucha automobilu…) Nicméně dobrodruzi, kteří se nebojí obtíží a únavy, si přijdou na své, expedice připomíná podnik z dob velkého českého cestovatele Emila Holuba.

Nejste expediční typ a Madagaskar vám nedá spát? Koukněte zde 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky včetně tax od cca 25.000 Kč)
  • ostatní vstupy neuvedené v cena zahrnuje
  • ostatní stravu neuvedenou v cena zahrnuje
  • nosiče v NP Andringitra (cca 150 Kč/2dny )
  • vízum ve výši 25 EUR

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Po nutném mezipřistání přílétáme do hlavního města Antananarivo. Přenocování v penzionu v Antananarivo. Půldenní přesun z Antananarivo do třetího největšího města na ostrově Antsirabe, kde se vaří populární místní pivo THB a které je také známé termálními prameny.

3. den

Směřujeme do Miandrivaza, nejteplejšího místa na Madagaskaru. Cestou zastávka ve vesničce Betafo – katedrála, terasovitá rýžová políčka, výhledy, hrobky kmene Merina, praktikujícího obřady obracení kostí. Přenocování v penzionu v Miandrivazo.

4. den

Započneme dvoudenní plavbu po řece Tsiribihina. Poplujeme pohodlnou motorovou lodí se zastřešenou palubou. U břehů řeky spatříme obyvatele přilehlých vesniček, vodní ptactvo (volavky, ledňáčky, orly aj.), lemury a chameleony… a možná uvidíme i krokodýla. Možnost koupání pod vodopádem v jednom z přítoků Tsiribihiny. Přenocování ve stanech na písčitém břehu řeky (snídaně, oběd i večeře zajištěny – v ceně).

5. den

Druhý den plavby na řece Tsiribihina (snídaně a oběd zajištěny – v ceně). Při plavbě po Tsiribihině se bezezbytku odpojíte od čehokoliv – na dva dny se ocitnete bez aut, silnic i bez signálu. Je to vrchol relaxování – jen si tak obdivujete krajinu, život místních obyvatel, čtete knížku o Madagaskaru, zazpíváte si večer u ohýnku či obdivujete ničím nepřesvětlenou noční oblohu. Po doplutí přesun džípy do městečka Belo sur Tsiribihina, kde přenocujeme v penzionu.

6. den

Přesun džípy terénem na sever, do vesničky Bekopaka, vstupní brány do NP Tsingy de Bemaraha (UNESCO) – skalní město, oblast s unikátními vápencovými útvary ostrými jako břitva, vysokými několik desítek metrů. Trasy v parku jsou dobře uzpůsobené návštěvníkům. Návštěva části Petits Tsingy. Přenocování v Bekopace v místním hotýlku, možnost večerního osvěžení v jednom z bazénů. Na Zemi neexistuje nic podobného jako tyto ostré vápencové břity tsing. Unescem chráněná surrealistická krajina skalních jehel je geologickým uměleckým dílem, výsledkem tisíců let působení vodní a větrné eroze. Stejně vzrušující je infrastruktura parku – via feraty, visuté lávky a žebříky na stezkách kombinujících les, jeskyně a skály.

7. den

NP Tsingy de Bemaraha – část parku Grands Tsingy (okruhy Andamozavaky a Rano Tsara). Jeskyně, skalní bludiště, provazové mosty. Endemické rostliny (např. Pachypodium), lemuři, šelmička galídie. Nádherné vyhlídky z tsing. Možnost noční výpravy za lemury a chameleony. Přenocování v Bekopace.

8. den

Od pobřežního městečka Belo sur Tsiribina, kde se stavíme na oběd, se na jeden den vzdálíme od pobřeží a přesuneme se džípy terénem do Kirindy Forest, což je park v suchém lese proslulý nočním životem, kde je možnost potkat endemickou fosu -největší madagaskarskou šelmu.

9. den

Z Kirindy se přesuneme zpět na pobřeží do Belo Sur Mer, hlavního města regionu Menabe. Magické místo poměrně málo navštěvované turisty, kde se můžeme pokochat nedotčenou přírodou, mangrovníky a poklidným stylem života. Městečko obývají převážně farmáři pěstující kukuřici a sladké brambory a samozřejmě také rybáři.

10. - 11. den

Z Belo sur Mer do Morombe – čeká nás delší přejezd směrem na jih ostrova, Morombe, kde žijí hlavně rybáři kmene Vezo a dodnes vyrábějí své kánoe tradiční metodou. Z Morobme popojedeme do Andavadoaky, cestou se můžeme kochat různými druhy baobabů a na konci cesty si kromě koupání na korálovém útesu ještě vychutnáme nádherný západ slunce nebo přejdeme do nedaleké vesnice.

12. den

Celý den věnujeme moři - je tady možnost šnorchlování nebo výletu pirogou na nedaleký ostrov a komu se prostě nechce nic, může si jenom lenošit na pláži a brouzdat se v moři.

13. - 14 . den

Dopolední dobrodružný přesun cestou - necestou po malebném pobřeží do vesnice Salary s nádhernou pláží. Odpoledne u moře, nocleh v bungalovech u Alberta s večeří a snídaní. Zůstaneme věrní pobřeží, abychom si dokonale vychutnali pláže - čeká nás poslední den a noc u moře nedaleko Ifaty.

15. den

Celodenní přesun do vnitrozemského městečka Ranohira. Před Ranohirou zastávka v městečku Ilakaka, proslaveném těžbou safírů. Když nám zbyde čas, stavíme se u posvátného okna La Fenetre de Isalo, kterým lze sledovat magický západ slunce. Přenocování v Ranohiře.

16. - 17. den

NP Isalomadagaskarský Grand Canyon – celodenní túra v národním parku - pískovcové pohoří, bizarní skalní útvary hrající mnoha barvami, krásné výhledy, hluboké kaňony s přírodními jezírky, ve kterých se lze vykoupat, endemické rostliny… Noc opět v Ranohiře. Přesuneme se do NP Andrigitra, odkud začneme třídenní trek v nejvyšších horách Madagaskaru. Spaní je pod stany na tábořišti.  

18. den

Po brzké snídani vyrazíme na pěší okruh napříč parkem, přes měnící se krajinu vyšplháme po skále, abychom se ocitli na chvíli v měsíční krajině, než opět sestoupíme do údolí na druhé straně hor - nádherné výhledy, magická krajina bizarně tvarovaných skal, mechy a lišejníky horského mlžného lesa, endemičtí ptáci a pro ty nezdatnější možnost výstupu na jeho vrcholovou část Pic Boby. Možnost najmout si nosiče. Plná penze, přenocování ve stanech na tábořišti - užijeme si ještě jednu noc pod hvězdami jižní oblohy.

19. den

Dopoledne nás čeká sestup z hor do údolí krajinou rýžových políček a zebu - po třídenním treku se přesuneme džípy do města Ambalavao a před zaslouženým oddechem ještě navštívíme dílničky na výrobu papíru a také se podíváme na ruční zpracovávání přírodního hedvábí s možností zakoupení originálních suvenýrů.

20. den

Přesun do parku Anja – ráje lemurů kata. Skvělé možnosti fotografování lemurů ve volné přírodě. Zdárným příkladem madagaskarské komunitní rezervace je Anja. Lidé z místní vesnice začali chránit populace lemurů kata, žijící v přilehlém lese a jeskyních. Původně tu přežívalo už jen několik desítek lemurů. Protože však místní lidé správně vytušili turistický potenciál tohoto lesa, místo aby lemury lovili, začali je chránit. Přírodní podmínky způsobily u katů doslova populační boom a dnes jich tu žije přes 300 jedinců! Po nafoceni spousty fotek lemurů a chameleonů si to směřujeme do NP Ranomafana.

21. - 22. den

Celodenní návštěva parku Ranomafana. Tento národní park patří k jednomu z nejoblíbenějších v zemi, 400 kilometrů čtverečních pokrývá tropická džungle, protkaná zurčícími potoky. V pralese žijí dva druhy vzácných lemurů – zlatý bambusový a velký bambusový. Přenocování v penzionu. Přejezd z parku Ranomafana do regionu Ambositra známému díky řezbářství - díky kmenu Zafimanira, kde si toto umění předávají z generace na generaci (možnost nákupu suvenýrů), nocleh v místním hotelu.

23. den

Celodenní přesun do hlavního města si zpestříme návštěvou primitivní výroby hliníkového nádobí a zastávkou ve vesnici Behenjy, přespíme v hotelu v Antananarivo.

24. den

Dopolední návštěva krokodýlí farmy v Antananarivo (krokodýli, želvy, chameleoni,…) - podle času odletu. Přesun na letiště, odlet do ČR.

Ubytování

Madagaskar patří mezi nejchudší země světa, je třeba počítat s tím, že služby ani zdaleka nebudou na evropské úrovni. Většinou budeme ubytováni v turistických hotelech střední kvality, pokoje bývají převážně dvoulůžkové a ve většině případech jsou s manželskou postelí, klimatizace tady moc není zvykem a moskytiéry nejsou všude - často i tam, kde jsou, najdete díry. V hotýlcích je možnost dobít baterie do foťáků a spáchat běžnou hygienu, při pobřeží bývá voda v koupelně mírně slaná a ne vždy se dá počítat s horkou sprchou. Občas se může stát, že vzhledem k nedostatečné kapacitě ubytování budeme spát v třílůžkových či čtyřlůžkových pokojích. Ve stanech budeme spát jednou na pobřeží řeky Tsiribiny a dvakrát na tábořišti v horách. Stany jsou zajištěny. S sebou je zapotřebí pouze lehčí spacák a karimatka.

Strava

Hlavní potravinou obyvatel Madagaskaru je rýže. Pokud rýži příliš nemusíte, není třeba zoufat, turisté mají většinou z čeho vybírat – strava v restauracích na Madagaskaru je poměrně pestrá. Hotelové restaurace v turistických místech vycházejí vstříc požadavkům klientů z Evropy a nabízejí tak mnoho pokrmů z ryb, mořských plodů, ale také masa ze zebu nebo drůbeže. Jako přílohu si kromě již zmiňované rýže nejčastěji můžete objednat domácí smažené bramborové hranolky nebo dušenou zeleninu. A výjimkou nejsou ani těstoviny nebo pizza, samozřejmě vždy tak trochu „po malgašsku“. Cena za hlavní jídlo v restauraci se pohybuje v přepočtu od 100 do 250 Kč. Většina hotelů nabízí k ubytování také snídani. Snídaně v hotelu stojí od 60 do 120 Kč. Vodu z vodovodu na Madagaskaru pít nedoporučujeme. Všude je dostupná balená pitná voda – 1,5 l stojí v přepočtu od 15 do 40 Kč (nejčastěji 20 Kč). Na Madagaskaru se ocitneme zrovna v sezoně sklizně manga!

Doprava

Nástupní místo: Antananarivo

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Nejlepším způsobem jak poznat Madagaskar je pronajmout si automobil, nejlépe i se zkušeným místním řidičem. Úroveň silnic na ostrově je velmi ubohá. Asfaltový povrch je jen na několika hlavních silnicích. Mnoho cest je však prašných a k jejich zdolání je potřeba terénní automobil s náhonem na všechna čtyři kola. Navíc se tyto nezpevněné cesty stávají v období dešťů zcela nesjízdnými (např. cesta do národního parku Tsingy de Bemaraha a dlouhý přesun podél divokého pobřeží oceánu z Morondavy do Tuléaru). My máme domluvený pronájem terénních džípů na celou dobu pobytu. Špatný stav silnic znamená, že některé přesuny se časově dost protáhnou, v tom asi bude spočívat největší náročnost naší výpravy. Protože vozový park na Madagaskaru je trochu opotřebovaný, v obtížném terénu může dojít k defektu, poruše… Naši šikovní šoféři si však se vším poradí. Jediným negativním dopadem je následné zpoždění. Zájezd je však plánován s určitými časovými rezervami, aby se ambiciózně pojatý program stihl.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o výpravu expedičního charakteru zaměřenou na poznání nejzajímavějších míst jihozápadní části Madagaskaru. Vzhledem k hustě naplánovanému programu a velmi špatným silnicím se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. Celou dobu se budeme přesunovat najatými terénními auty (po čtyřech v jednom). Dlouhé přesuny máme přerušené jak fyzicky středně náročnými návštěvami přírodních rezervací, tak outdoorovými aktivitami – např. celkem pasívní plavbou na lodi, turistikou v národních parcích Tsingy, Isalo, Andringitra a koupáním a šnorchlováním. V NP Tsingy je několik vzdušných visutých mostů.

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály.

Další info

Doprava
Nejlepším způsobem jak poznat Madagaskar je pronajmout si automobil, nejlépe i se zkušeným místním řidičem. Úroveň silnic na ostrově je velmi ubohá. Asfaltový povrch je jen na několika hlavních silnicích. Mnoho cest je však prašných a k jejich zdolání je potřeba terénní automobil s náhonem na všechna čtyři kola. Navíc se tyto nezpevněné cesty stávají v období dešťů zcela nesjízdnými (např. cesta do národního parku Tsingy de Bemaraha a dlouhý přesun podél divokého pobřeží oceánu z Morondavy do Tuléaru). My máme domluvený pronájem terénních džípů na celou dobu pobytu. Špatný stav silnic znamená, že některé přesuny se časově dost protáhnou, v tom asi bude spočívat největší náročnost naší výpravy. Protože vozový park na Madagaskaru je trochu opotřebovaný, v obtížném terénu může dojít k defektu, poruše… Naši šikovní šoféři si však se vším poradí. Jediným negativním dopadem je následné zpoždění. Zájezd je však plánován s určitými časovými rezervami, aby se ambiciózně pojatý program stihl.


Očkování

Očkování na Madagaskar není povinné žádné. Přesto výrazně doporučujeme nechat se před cestou na Madagaskar naočkovat minimálně proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Navštivte před cestou některé očkovací centrum a zvažte i další doporučená očkování. Neočkujte se, dokud nemáte od prodejny zájezdu potvrzeno, že se zájezd uskuteční.

Cestovní doklady

Cestuje se na platný (ještě 6 měsíců po skončení cesty) cestovní pas ČR s uděleným vízem. Jednorázové turistické vízum do 30 dnů je možno získat za poplatek při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo. Při žádosti o vízum je nutné předložit zpáteční letenku a platnost pasu musí přesahovat předpokládané datum opuštění Madagaskaru ještě minimálně o 6 měsíců. Navíc je potřeba mít v pasu dostatek volného místa pro udělení víza. Fotografie nejsou pro udělení turistického víza vyžadovány, vždy je však lepší mít jich pár u sebe (dvě stejné fotografie pasového formátu). Nikdy nevíte, na jakého úředníka narazíte. Velice přísně se kontroluje platnost víza. Vízum na 30 dní je za 25 Eur.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, aby jste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

1. 12. - 15. 12. 2024 Chci to vidět
Filipíny expedičně

Filipíny expedičně

15. 11. - 30. 11. 2024 Chci to vidět
Filipíny expedičně s prodloužením o nejkrásnější pláže

Filipíny expedičně s prodloužením o nejkrásnější pláže

4. 1. - 24. 1. 2025 Chci to vidět
Jordan Trail

Jordan Trail

12. 10. - 27. 10. 2024 Chci to vidět
Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

Maroko, Vysoký Atlas a Sahara

20. 9. - 6. 10. 2024 Chci to vidět
Mauritánie

Mauritánie

13. 1. - 25. 1. 2025 Chci to vidět