Národní parky severního Ruska

Za zážitky bez obav

Národní parky severního Ruska

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

putování kolébkou ruské kultury a třemi národními parky až k řece Oněze

Rusko – země stejně tak mnohotvárná a plná protikladů, jako obrovská. Po staletí přitahovala zvídavé Evropany ve snaze ji poznat a aspoň něco z její historie, kultury a zvyklostí pochopit. Mnozí z prvních Evropanů připluli do Ruska po obchodní magistrále, která od 16. st. spojovala Moskvu s Evropou a která vedla přes Bílé moře po řece Oněze. Tudy plul car Petr I. do Evropy, tudy se vydávali odvážní ruští cestovatelé a obchodníci na své dobrodružné výpravy a na lov na Novou zemi, do polárního moře a po sibiřských řekách. Odsud pocházeli první ruští osídlenci Aljašky. Ruský sever, jak se tato etnografická oblast kolem Oněgy a Archangelska nazývá, byl díky staletému osídlení a díky odlehlosti odedávna zdrojem ruské kultury, tady lze najít kořeny ruské originální a monumentální dřevěné architektury, tady vznikly mnohé ruské pověsti a pohádky. Tady má svůj domov děda Mrazík a tady bydlí Nastěnka ve srubu postaveném ze staletých borovic.

Na našem putování po ruském severu projedeme tajgou, močály a po březích jezer po stopách pradávné obchodní magistrály několik tisíc kilometrů. Budeme se kochat malebností severské přírody, obdivovat dřevořezbou malované roubené rybářské domy a mohutné dřevěné chrámy postavené bez jediného hřebíku, krmit se borůvkami a rybami a tábořit na březích jezer. Oporou nám bude náš toulavý autobus, který nám poskytne polopenzi i útulek a který nás doveze i na místa, kam noha evropského poutníka již dlouho nevstoupila. Máte jedinečnou možnost absolvovat tento zájezd v létě 2019, následující rok bude v nabídce opět vystřídán okruhem na Solovecké ostrovy.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, noclehy 4× v hostelu a 9× na tábořišti, kudrnovskou polopenzi, průvodce, pojištění léčebných výloh, zákonné pojištění CK a 3× pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje

vízum, vstupy do památek a muzeí

Videa

Program zájezdu

1.- 2. den

Cesta z Brna přes TRAKAI (koupání a prohlídka) a VILNIUS (prohlídka).

3. den

Ve starobylém městě PSKOV zhlédneme starou pevnost a poklady Mirožského monastýru s unikátními freskami z 12. st., přesuneme se do NOVGORODU , kde si užijeme krás starobylého ruského města, koupání na městské pláži a prohlídku muzea malíře Theofana Řeka , kde nedaleko přespíme v hostelu.

4.-5. den

Vydáme se na sever do Valdajského NP, kde přespíme, pokocháme se výhledem na jezera a vykoupeme se. Budeme pokračovat do NP Ruský sever, kde v KIRILLOVĚ budeme obdivovat nejrozsáhlejší klášter v Rusku a ve FERAPONTOVU jedinečné malby středověkého malíře Dionýsia. Utáboříme se s nádherným výhledem na klášter.

6. den

Po cestách, které se stále více noří do tajgy, projedeme k východnímu břehu Ladožského jezera a pak do pohádkově seversky krásného Kenozerského národního parku u malebného jezera Lekšmozero.

7. - 9. den

Hodíme si batohy na záda a vydáme se po staré kupecké stezce (celkem 20 km za 3 dny) z vesnice Maseľga do vesnice Veďjagino napříč KENOZERSKÝM NÁRODNÍM PARKEM k jeho severní hranici. Čekají nás tábořiště na březích průzračných jezer, vesnice s roubenými domy z 18. stol., posvátná poutní místa, kaňon říčky Porženky a staleté kostelíky postavené jen s pomocí sekery a bez jediného hřebíku a spaní i vaření v divoké přírodě. Kdo by se na putování natěžko necítil, může krásy NP objevovat i nalehko se zázemím u busu.

10. – 11. den

Po prohlídce pamětihodností a krásných scenérií severní části Kenozerského parku přejedeme do vesnic Šolochovskaja a Oševenskoje, které se zachovaly staletími takřka neporušené včetně unikátních dřevěných chrámů a ohromných dřevořezbou zdobených statkářských roubenek.

12. den

Přejedeme do městečka KARGOPOL, kde navštívíme místní vlastivědné muzeum a pokocháme se množstvím bělokamenných chrámů tohoto kdysi bohatého centra ruských kupců a mořeplavců.

13. den

Tajgou se vydáme zpět na západ do vesnice Marino na břehu rašelinově temné říčky Andoma, kde se utáboříme a odpočineme si v ruské bánji.

14. – 15. den

Budeme se vracet domů přes NOVGOROD (tam přespíme v hostelu) a PSKOV.

16. – 17. den

Čeká nás cesta přes Pobaltí (prohlídka KAUNASU , skanzen Rumšiškés) a Polsko zpět do Brna.

Ubytování

Spaní je většinou plánováno ve volné přírodě ve vlastních stanech u vodního zdroje. Ve Vilniusu, Novgorodu a Kargopoli budeme bydlet pod střechou v hostelu či turistické ubytovně. Stovky severoruských jezer a nádherně čistých řek nám poskytnou možnost pravidelného koupání, ale s možností umýt se v teplé vodě počítat příliš nelze - v Rusku je v létě teplá voda vzácností, proto Rusové vynalezli báňu (ruskou saunu, které si taky užijeme).

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality ruské kuchyně. První společné jídlo bude snídaně 2. den zájezdu a poslední jídlo od kudrnovského kuchaře bude snídaně 16.den zájezdu. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Jedním z vrcholů zájezdu je 3 denní putování do divočiny Kenozerského národního parku. Celková trasa měří 20 km. Na záda si sbalíme batohy s výbavou na kempování v divoké přírodě, kuchař nás vybaví balíčkem místo polopenze, vařit můžeme společně (podrobné info bude v propozicích k zájezdu). Kdo by se však přesto na putovánín natěžko necítil, může absolvovat pouze část cesty, poté se vrátit k busu, a objevovat krásy parku s jeho zázemím.

Další info

POZOR!
Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny před odjezdem. Veškeré podklady k vyřízení vám poskytne CK, poplatek za vyřízení (aktuálně cca 2.300 Kč) není zahrnutý v ceně zájezdu.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Ruska potřebujete vízum a pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z Ruska. Tuto formální překážku se vám pokusíme co možná nejvíce zjednodušit. Přesto je vyřízení víz poměrně zdlouhavý byrokratický proces, kvůli kterému je možné se na zájezd přihlásit nejpozději 4 týdny před odjezdem. Náklady na vyřízení víz jsou aktuálně 2.300 Kč. Po uplynutí této lhůty lze víza vyřídit i urgentně za příplatek 1.000 Kč (nejpozději do 10 dnů před odjezdem).

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.