Althing (Island)

Althing (z islandského Alþingi = velké / všeobecné shromáždění) je islandský parlament. Spolu s faerským Løgtingem a manským Tynwaldem patří mezi nejstarší parlamenty na světě. Náčelníci vesnic, Godirové, se poprvé sešli na pláni, zvané Thingvelir (isl. Þingvellir) již roku 930. Shromáždění vykonávalo zákonodárnou a soudní moc na ostrově.

K omezení úlohy Althingu došlo po připojení Islandu k Norsku r.1262. Přijaté zákony byly od té doby podmíněny souhlasem norské koruny, která měla zároveň moc zákony diktovat bez ohledu na souhlasparlamentu.

Faktické zrušení Althingu jakožto zákonodárného sboru znamenalo sjednocení Skandinávie po připojení Norska k Dánsku koncem 14.stol. Shromáždění od té doby vykonávalo pouze soudní pravomoc a v roce 1800 bylo úplně rozpuštěno. K formálnímu obnovení činnosti došlo v roce 1843, k prvnímu obnovenému zasedání o dva roky později. Tehdy měl 20 členů volených a 6 jmenovaných králem, který zároveň měl právo zákony vetovat. Od té doby se zasedá v kamenné budově, stojící v centru Reykjavíku.

Nezávislost získal Island r. 1918 s Althingem jako zákonodárným sborem. Ústava byla přijata v roce 1934. Počet poslanců i komor se od té doby mnohokrát změnil, stávající jednokomorový parlament se 63 členy je od roku 1991.

Zdroj: http://wikipedia.org


Zájezdy s návštěvou Althingu

Island

výprava do země sopek a čmoudíků, do tajemné krajiny, kde se na skřítky nejen věří, ale kde skutečně jsou

Jedinečné putování Islandem nabídne nevšední zážitky každému, kdo si chce plnými doušky vychutnat kouzlo islandské přírody.

38 700 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Island
Typ zájezdu: Horská turistika Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

16 Délka:
16 dnů
N Náročnost:
2-3
D Doprava:
letecky
S Stravování:
bez stravy
U Ubytování:
kemp tábořiště

Další zajímavá místa Islandu


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz