Arménie

Zájezdy

Zájezdy do Arménie

Typy zájezdů do Arménie


Gruzie a Arménie

romantické toulání bájnou Kolchidou

Pojeďte s námi do dvou malých Zakavkazských republik. Nebudeme se drápat do svahů přístupných jen vybaveným vysokohorským turistům, nebudeme se honit od památky k památce. Budeme se toulat, užívat romantiky a pohody.

17 000 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Arménie
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

15 Délka:
15 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
letecky, na místě auty
S Stravování:
ve vlastní režii
U Ubytování:
hostel penzion


Informace
Arménie

Hlavní město: Jerevan

Rozloha: 29 743 km² (138. na světě) z toho 4,7 % vodní plochy

Nejvyšší bod: Aragac (4090 m n. m.)

Časové pásmo: +4

Počet obyvatel: 3 215 800 (133. na světě, 2006)

Jazyk: arménština (úřední), ruština, kurdština

Měna: arménský dram (AMD)

Národnostní složení: Arméni, Rusové, Kurdové

Náboženství: arménská apoštolská církev 93%, arménská katolická církev 1 %, islám 4 %, pravoslaví 1 %, ostatní 1 %

Státní zřízení: prezidentská republika

Vznik: 21. září 1991 (rozpad SSSR)

Nejdelší řeka:  Araks (1 072 km)


Zajímavosti o Arménii

Arménie, oficiálním názvem Arménská republika, je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii, bez přístupu k moři. Podle některých definic je Arménie součástí Evropy. Na severu hraničí s Gruzií (164 km), na východě s Ázerbájdžánem a de facto nezávislou Náhorně-karabašskou republikou (566 km), na jihu s Íránem (35 km) a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan (221 km) aTureckem (268 km).

Do Arménie zasahuje horské pásmo Malého Kavkazu a vysokohorské pohoří Ararat, kde se také nachází oficiální nejvyšší hora Arménie (Aragac, 4090 m n. m.). Arméni však považují biblickou horu Ararat 5134 m n. m., kterou mají ve státním symbolu, a která leží pouze kilometr od hranic v muslimském Turecku, za svoji vlastní, protože ji po tisíciletí obývali právě oni. Avšak po genocidě osmanskými Turky v letech 1913–1920 a následných změnách v politické mapě, (založení SSSR ) zůstalo kdysi velké Arménii pouze malé území.

Kvůli suchému létu zde převládají polopouštní a stepní vegetace; řídké lesy pokrývají pouze sedminu území. Kvůli hornaté krajině je vytváření zemědělských oblastí obtížné.

V roce 1988 zemi postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně magnitudy, které připravilo o život více než 50 000 lidí především ve městech Spitak, Leninakan (dnes Gjumri) a Kirovakan (dnes Vanadzor). V České republice byla následně vyhlášena národní sbírka na postižené katastrofou. S touto pomocí jsou spojeny počátky českého humanitárního působení i humanitární organizace Člověk v tísni.

Arménská vysočina patří k dávným centrům lidské civilizace. Byla trvale osídlená od paleolitu.

Začlenění Arménie k SSSR mělo výrazný vliv na rozvoj průmyslu. Ze země se pomalu stal rozvinutý průmyslo-zemědělský stát. Arménie vyvážela stroje, textil a spotřební výrobky. Po rozpadu SSSR v roce 1991 země zrušila zemědělská družstva a o zemědělskou výrobu se starají drobní rolníci. Průmysl prošel začátkem 90. let obdobím stagnace, ale nová vláda začala s liberalizací ekonomiky. Ta od roku 1995 zaznamenává růst.

Arménské království jako první státní útvar na světě přijalo roku 301 n.l. křesťanství za státní náboženství. K arménské apoštolské církvi se hlásí 99% obyvatelstva.

Fotky

Fotografie ze zájezdů do Arménie

Arménie a Gruzie

© Foto: Dalibor Mahel, Ruda Růžička a archiv CK

Země je zaslíbené hledačům historie, ale i milovníkům opuštěné divoké přírody. Posuďte sami.

Zajímavá místa

Zajímavá místa ArménieNajdi zájezd na Zážitkovna.cz