Barma

Zájezdy

Zájezdy do Barmy

Typy zájezdů do Barmy


Barma (Myanmar)

putování zemí chrámů a zlatých pagod

Barma je země zatím málo dotčená turismem a díky vládní diktatuře naprosto bezpečná. Navíc levná a plná fantastických památek a srdečných lidí.

35 800 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Barma
Typ zájezdu: Expedice Poznávání s turistikou

Termíny:
24.11.2019 – 13.12.2019

20 Délka:
20 dnů
N Náročnost:
1-2
D Doprava:
letecky
S Stravování:
9x snídaně
U Ubytování:
hotel nocleh na lodi v soukromí


Informace
Barma

Rozloha: 676 000 km²

Obyvatelstvo: 47,3 milionu

Hlavní město: Nay Pyi Taw

Jazyk: barmština  a další jazyky etnických skupin

Časové pásmo: Časový posun proti ČR +5,5 hod.

Měna: myanmarský kyat (MMK)

Náboženství: buddhismus (89 % obyv.), křesťanství (5 %), islám (4 %)

Národnostní složení: Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %)

Mezinárodní předvolba: 0095, mobilní 00959

Důležitá telefonní čísla: záchranka: 192, požárníci: 191, policie: 199,

Státní zřízení: prezidentská republika

Sousedící země: Čína (2 185 km), Thajsko (1 800 km), Indie (1 463 km), Laos (235 km), Bangladéš (193 km)

Elektrická síť: 230 V/50 Hz, do zásuvek je potřeba adaptér


Zajímavosti o Barmě

Myanmar či Barma (oficiálním názvem Svazová republika Myanmar, český barmista Jan Bečka prosazuje vhodnější přepis Myanma) je jedna ze zemí jihovýchodní Asie. Nachází se na západní straně poloostrova Zadní Indie při pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře v Indickém oceánu. Sousedními státy jsou Bangladéš, Indie, Čína, Laos a Thajsko. Počet obyvatel země je odhadován kolem 50 milionů. Novým hlavním městem je od konce roku 2005Neipyijto. Úředním jazykem je barmština. Převážná většina obyvatel se hlásí k buddhismu.

V zemi došlo prostřednictvím voleb k formální změně státního zřízení na prezidentskou republiku. Zákonodárnou moc vykonává dvoukomorový parlament, výkonná moc náleží vládě složené ze 30 ministrů. Strana svazové solidarity a rozvoje, která byla vyhlášena jednoznačným vítězem voleb, je úzce spjata s armádou a do pozadí odstupující juntou. Po volbách se svých funkcí ujalo 30 ministrů, z nichž pouze 4 nemají vojenskou minulost a rovná polovina působila i v předešlé vojenské vládě. Novým prezidentem země byl zvolen Thein Sein, který zastával funkci premiéra v předchozí "loutkové" vládě.

Boj mezi myanmarskou armádou a ozbrojenými organizacemi Karenů pokračuje. Tyto karenské organizace (jako je např. Karenský národní svaz) dosud nepřestaly bojovat za větší míru samosprávy, případně až vyhlášení nezávislosti. Boje probíhají v odlehlých oblastech Karenského státu, hraničícího s Thajskem. Postup myanmarských vojáků proti karenským civilistům bývá nekompromisní (někdy se hovoří až o etnické čistce). Útoky myanmarské armády jsou provázeny vypalováním vesnic, znásilňováním a zabíjením civilistů.

Z důvodu velmi tvrdého potlačování politické opozice i zmíněného vojenského postupu v Karenském státě je barmská junta kritizována za systematické porušování základních lidských práv.

Vojenská junta má politickou podporu Číny a Ruska. Spolupracovala také s některými západními koncerny, vládami a společnostmi. Země má naleziště ropy a zemního plynu. Na těžbě se podílely americké ropné koncerny Unocal a Chevron Texaco a francouzský Total Oil. Chevron Texaco však již od roku 1997 na těžbě v zemi neparticipuje.V květnu 2007 podepsal Myanmar smlouvu s Ruskem o vybudování jaderného reaktoru a jaderného výzkumného střediska, což bylo kritizováno vládou USA. Poté, co Rusko utlumilo jadernou spolupráci, začal režim v této oblasti spolupracovat se Severní Koreou.

V zemi je zavedena cenzura internetu – přístup k němu má jen 1 % obyvatelstva, legální lze prohlížet jen stránky z předem schváleného seznamu a všechny internetové kavárny jsou z nařízení vlády monitorovány.

Na severu do území státu zasahuje Himálaj, na západě horská pásma zakončená Arakanským pohořím. Na východě se nachází Šanská plošina, ve středu pak nížina řeky Iravadi. Podnebí je tu vlhké, teplé, monzunové, jen na severu subtropické. Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy. Myanmar je společně s Kambodžou a Laosem jeden z nejchudších států v Asii.

V severní a severovýchodní části Myanmaru se rozkládá vysoké horské pásmo, které je součástí předhůří tibetsko-himálajské horské soustavy. Nejvyšším vrcholem Myanmaru je hora Kchakabhouyazis 5881 metry, nacházející se na myanmarsko-čínské hranici. Směrem k jihu a východu země se nadmořská výška postupně snižuje a severní horské pásmo přechází v nižší Čjinské, Arakanské, Peguské aTenaserimské pohoří a Šanskou náhorní plošinu. Centrální převážně nížinatou částí země protékají mohutné řeky Iravadi, Čjintwin, Sistaun a Salwin.

Území Myanmaru leží ze dvou třetin v tropické monzunové oblasti. Každoročně se zde střídají období suchého severozápadního a teplého jihovýchodního monzunu. Suché severozápadní proudění, které přináší sušší a chladnější počasí, nastává od prosince do dubna. Teplé jihovýchodní proudění převažuje od června do září a přináší převážnou část srážek. Průměrné roční srážky v zemi se v závislosti na vzdálenosti od moře a nadmořské výšce pohybují mezi 750 až 5 000 milimetry. Přibližně polovinu celkové rozlohy Myanmaru pokrývají lesy.

Historickým náboženstvím v Myanmaru je théravádový buddhismus, ke kterému se hlásí kolem 89 % obyvatel. Přibližně 5 % obyvatel vyznává křesťanství. Nejvíce křesťanů se nachází mezi Kareny, Kajay, Kačjiny a Čjiny. Mezi myanmarskými křesťany zaujímají největší zastoupení baptisté a římští katolíci. K islámu se podle oficiálních údajů junty hlásí asi 4–5 % populace. Samotná muslimská komunita v Myanmaru ale udává celkový počet vyšší, pohybující se až kolem 13 %. Naprostou většinu myanmarských muslimů tvoří sunnité. Muslimské obyvatelstvo Myanmaru hovoří barmštinou či dalšími jazyky a je roztroušeno po celém Myanmaru. Největší počet muslimů žije ve větších městech nebo v Rakhinském státě.

Zdroj: Wikipedia

Fotky

Fotografie ze zájezdů do Barmy

Barma

© Foto: Dalibor Mahel

Barma je země zatím málo dotčená turismem a díky vládní diktatuře naprosto bezpečná. Navíc levná a plná fantastických památek a srdečných lidí. Budeme využívat místní dopravu, tzn. autobusy, cyklorikši a pick-upy, takže poznání lidí a prostředí bude maximálně intenzivní.

Zajímavá místa

Zajímavá místa Barmy

Ostatní
Najdi zájezd na Zážitkovna.cz