Brač (Chorvatsko)

Brač  je chorvatský ostrov v Jaderském moři poblíž Splitu. Svou rozlohou 395 km² je největším ostrovem Dalmácie a třetím největším ostrovem Jadranu. Na délku měří 40 km, šířka dosahuje 12 km. Délka pobřeží  je 180 km. 

Na severu a východě dělí ostrov od pevniny Bračský průliv, na jihu jej dělí Hvarský průliv od ostrova Hvar a na západě Splitská úžina od ostrova Šolta.

K severu spadají svahy ostrova k moři poměrně povlovně, k jihu jsou svahy strmé. Nejvyšší vrchol ostrova Vidova gora (Vítova hora) je svou výškou 778 m nejvyšším na ostrovech Jaderského moře.

Na ostrově žije 14 031 obyvatel. Největším sídlem je Supetar (3016 obyvatel).

Hodnota průměrné délky slunečního svitu na Brači 2700 hodin ročně patří k nejvyšším na Jadranu. Průměrná teplota moře je v létě 24 °C, v zimě 14 °C. Během chladnějších měsíců se střídají studené severovýchodní větry (bóra) s teplými jihovýchodními (jugo), v letním období převažuje severozápadní vítr (maestral).

Ostrov je tvořen vápenci, vápencovými brekciemi a mramory.

Bračské mramory jsou velmi proslulé, ceněné jednak jako stavební kámen již od dob antiky (byl z něj vybudován například proslulý Diokleciánův palác ve Splitu, z pozdější doby pak je patrně nejznámnější budovou Bílý dům ve Washingtonu, D.C.), jednak se pro své vlastnosti využívá k výrobě různých drobných předmětů (váziček, svícnů apod.), prodávaných na ostrově jako upomínkové předměty.

Vzhledem ke krasové povaze ostrova Brače je povrch ostrova suchý. Prameny sladké vody nalezneme jen ojediněle na jižní straně ostrova v okolí Bolu. Vodovodní síť ostrova je tak závislá na dodávkách vody podmořským potrubím z pevniny, konkrétně z řeky Cetiny.

Zdroj : http://wikipedia.org


Zájezdy s návštěvou Brače

Jak dostat tatínka do polepšovny

do Chorvatska do plně vybavených stanů - Baška Voda na Makarské riviéře

Prověřená taškařice pro rodiče, prarodiče, nerodiče a jejich ratolesti do věku 15 let. Krom spousty her, soutěží a koupání zajedeme i na raftovačku, vyplujeme na moře za ,,rybolovem“ i vyšplháme na okolní kopce s dalekými výhledy na Jadran.

10 400 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Chorvatsko
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou Zájezdy na Balkán Zájezdy pro rodiče s dětmi a tábory

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

10 Délka:
10 dnů
N Náročnost:
1
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
vybavený stan

Další zajímavá místa Chorvatska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz