10 důvodů proč navštívit Norsko

Autor a foto: Martin Hájek

Volba destinace, zvláště pokud jich máte v hledáčku vašich sněných cest několik, není vždy jednoduché rozhodování. Požádali jsme našeho průvodce Martina Hájka, aby vám za sebe sepsal 10 nej proč zrovna Norsko by mělo být do vašeho uvažování zařazeno.

  1. NORSKO JE DRUHÁ NEJŠŤASTNĚJŠÍ ZEMĚ NA SVĚTĚ

Norsko bylo díky své silné ekonomice, krásné přírodě a vysoké kvalitě života zvoleno druhou nejšťastnější zemí na světě. Od roku 2014 až do dneška. Dovolená je o tom cítit se štastně a pohodově. Proč tedy nenavštívit ten nejpohodovější kout na zeměkouli a být "happy" :-)

2. RÁJ PRO OUTDOOROVÉ AKTIVITY

Norsko je rájem pro letní (ale i zimní) outdoorové aktivity! Místní hory, kopečky a stezky přímo vybízí k jednodenním výletům či několikadenním pěším pochodům krásnou přírodou. Pokud neradi chodíte pěšky, pak zkuste kola. Horská cyklistika nemá v Norsku prostě chybu a vhodný terén si zde najde rekreační cyklista i nabušený závodník. A díky množství řek, jezer a stovkám kilometrů mořského pobřeží se zde také parádně vyřádíte na raftech či seakayacích...

3. FJORDY

Norsko je zemí fjordů. Nikde jinde v Evropě nenajdete tak atraktivní krajinu jako podél jeho jihozápadního pobřeží! Geirangerfjord, který je v neužším místě jen pár stovek metrů široký, a Romsdalsfjord se svými strmými skalními stěnami a vodopády patří určitě k těm nejznámějším. My vám však ukážeme i ty zapadlejší kouty pobřeží s pohádkovou atmosférou...

4. VÍCE JEZER JAK V ZEMI 1000 JEZER

Málo známý fakt o Norsku je ten, že se zde nachází více jezer jak ve slavné "Zemi tisíce jezer", tedy Finsku. Zatímco ve Finsku najdete okolo 60000 jezer, tak v Norsku jich prý mají jestě o několik stovek více. Naším nejoblíbenějším je zcela určitě jezero Gjende v národním parku Jotunheimen. Dvoudenní trek podél jeho břehů nemá prostě chybu!

5. I V LÉTĚ SI ZDE MŮŽETE UŽÍT SNĚHU

V Norsku se nachází několik oblastí s celoročním lyžováním na ledovcích. Nejznámější je asi Stryn Summer Ski Center, který je otevřený pro lyžaře až do pozdního léta. Celá oblast okolo Strynu je pak známá bohatou sněhovou pokrývkou po celý rok. Nelyžujete? Pak se alespoň vydejte na kole atraktivním údolím spojujícím Geirangerfjord a Stryn. Užijete si arkticky vypadající krajiny a příjemný chládek i v parném létě. Z Geirangeru je to pak co by kamenem dohodil na známou vyhlídku Dalsniba známou několikametrovými stěnami sněhu navršenými podél klikaté horské silničky.

6. NEKONČÍCÍ LETNÍ NOCI

Během léta ve většině Norska nemají západy slunce tak, jak je známe od nás. Slunce zde, zdá se, jen narychlo zaleze pod obzor a za pár minut je už zase zpět. Dlouhé noci jsou skvělou příležitostí pro fotografy, k nočním výletům krajinou či dlouhým večírkům s přáteli u ohně...

7. POZNÁTE MÍSTA, KUDY KRÁČELI VIKINGOVÉ

Vikingové byli známí svojí zuřivostí v boji, ale i svými obchodními dovednostmi. V minulosti putovali na svých dlouhých lodích skandinávskou krajinou a zanechali zde po sobě mnoho památek a připomínek svojí kultury. Vydejte se po jejich stopách a prozkoumejte parádní muzeum vikingské kultury na poloostrově Bygeoy nebo navštivte některý z mnoha exoticky vypadajících dřevěných kostelů inspirovaných vikingskou kulturou.

8. ALLEMANNSRETT

Allemannsrett - zákon o volném pohybu v přírodě, je důvod navíc proč se do Norska vydat. Zákon umožňuje komukoliv postavit si stan téměř kdekoliv ve volné přírodě či svobodný sběr divokých lesních plodů (mimochodem zmínili jsme se o tom, že je Skandinávie rájem houbařů?). Oproti Česku se zde tak můžete vydat divočinou kam se vám jen zachce a přenocovat na místě, které se vám libí bez toho, abyste se báli návštěvy ochránců přírody či majitelů pozemků...

9 OSLO

Máte už dost přírody? Vydejte se do Oslo. Čeká na vás atraktivní moderní architektura namixovaná s pestrobarevnými skandinávskými domečky. Projděte si světoznámá muzea věnovaná vikingům, polárním průzkumníkům nebo třeba slavným malířům. Den pak zakončete v některé z mnoha stylových kaváren v centru města. V Oslo se navíc budete oproti jiným hlavním městům cítit velmi příjemně. Je to totiž nejzelenější metropole v Evropě.

10. AQUAVIT

A na závěr nesmíme zapomenout na místní specialitu Aquavit. Velmi silnou bramborovou pálenku s bylinkami. Každý návštěvník Norska ji musí alespoň jednou ochutnat! Na zdraví a na viděnou ve Skandinávii!

 

Zájezdy do Norska v podání CK Kudrna

Všechny články a cestopisy