Dobrodružství v srdci Balkánu

Autor a foto: Jan „Hů“ Březovský, Martin "Komár" Hessler a Dominika "Doda" Sommerová

Ze zájezdu: Černá Hora, Černá Hora – Tara, Hory Balkánu, Hory Černé Hory, Národní parky Černé Hory a Albánie

Černá Hora. Co se vám vybaví, když slyšíte ta dvě slova? Jste-li vášnivým lyžařem, bude to nejspíš SkiResort Černá Hora nad Janskými lázněmi se svou novou kabinkovou lanovkou zvanou Černohorský Express. Pokud si místo broušení sněhem zasypaných svahů raději lehnete doma na gauč a relaxujete v rytmu nejprofláklejších hitů posledních dvaceti let, vybaví se vám asi rádio Černá Hora. Mnozí si jistě jako první představí orosený půllitr černohorského piva a nejstarší moravský pivovar s malebnou hospůdkou kousíček od Jestřebí. Pokud se vám však zrychlí tep, začnete pobíhat po bytě a horečnatě cpát spacák do batohu s vidinou kopců a řek a údolí a strání a dálek a té zvláštní, těžko postihnutelné, a přesto tak intenzivní balkánské atmosféry, je tento článek určen právě vám.

Černá Hora se odtrhla od Srbska roku 2006, což z ní činí druhý nejmladší stát v Evropě. (Mladší je pouze Kosovo, které vyhlásilo nezávislost taktéž na Srbsku o dva roky později. O tomto kroku se stále vedou spory, nicméně 90 zemí včetně České Republiky nezávislost Kosova uznala.) Černá Hora je malá balkánská zemička, s rozlohou necelých čtrnácti tisíc čtverečných kilometrů je šestkrát menší než sousední Srbsko.

Nenechme se ale zmást rozlohou – tento státeček nabízí svým návštěvníkům snad úplně vše, od odpočinku na krásných plážích přes toulky malebnými městečky, turistiku a cyklistiku až po náročnou vysokohorskou turistiku a horolezectví. Je to dáno neuvěřitelnou členitostí země. Černá Hora, jak už ostatně sám název napovídá, je velmi hornatá – téměř celé její území náleží k Dinárské horské soustavě. Jediná nížina, která stojí za zmínku, leží jižně od hlavního města Podgorica na severním břehu Skadarského jezera. Také pobřeží má k Bibione hodně daleko. Vytváří neuvěřitelné množství nádherných zátok, zálivů, ostrůvků a poloostrůvků a vrcholem toho všeho je pohádkový Kotorský záliv, nad kterým se svou majestátní výškou 1.750 metrů dohlíží pohoří Lovčen, národní park přezdívaný Černohorský Olymp.

Koho zajímají opravdové hory, ten jednoduše nemůže vynechat pohoří Durmitor na severu země. Horal odkojený Alpami a Dolomity možná při prvním pohledu do mapy posmutní; vždyť národní park Durmitor má pouhých 390 kilometrů čtverečných. Opět však platí, že se nesmíme nechat zmást rozlohou – rozeklaný vrchol nejvyšší hory Durmitoru Bobotov Kuk (2.523 m.n.m.) jako by chtěl dokázat, že nejde o nějaké kopečky, že jsou před vámi skutečné hory se vším všudy, a navíc zrádné tím, že tu často celé dny nepotkáte živou duši. Návštěvnost je tady ve srovnání třeba s Triglavem opravdu minimální. Ani na místní obyvatele moc často nenarazíte; v horách najdete jen několik malých vesniček. Z nich musím vyzdvihnout horskou osadu Trsa v západní části hor směrem na Plužine, kterou tvoří dva domy, jedna hospůdka s vynikajícím jehněčím na grilu a několik chatek, kde můžete přespat za příjemných 5 Euro na osobu.

Pomyslnou branou Durmitoru a jediným městečkem, které bychom mohli nazvat střediskem či turistickým centrem, je Žabljak, ležící v nadmořské výšce 1.450 m.n.m. Hledáte-li adrenalin v podobě horolezectví, raftingu, lyžování nebo snowboardingu, je moudré zvolit Žabljak za svou základnu. Městečko s téměř dvěma tisíci obyvateli je na české turisty zvyklé a některé pensiony, hotely a restaurace mají dokonce ceníky a jídelní lístky v češtině.

Pokud chcete dobýt nejvyšší vrchol Černé Hory, musíte se přesunout na opačný konec země, k hranicím s Albánií, do magického pohoří s neméně magickým názvem Prokletije. Zla Kolata je o jedenáct metrů vyšší než Bobotov Kuk, tvarem připomíná mohutný skalní zub a kvůli své poloze byla až do roku 2008 vojensky střežená a veřejnosti nepřístupná, takže nabízí skutečně nedotčenou, divokou přírodu.

Ani vyznavače cyklistiky Černá Hora určitě nezklame. Pokud jste ale zvyklí obdivovat ze sedla jihočeské rybníky a každé zvlnění třeboňské krajiny je pro vás odporným krpálem, pak při návštěvě této balkánské zemičky nechte raději bicykl doma. Jestliže naopak rádi funíte do kopců a s oblibou zdoláváte horská sedla a průsmyky, budete si tu připadat jako v ráji. Možností je tu opravdu hodně; krásná je například cesta z národního parku Biogradska Gora podél nejhlubšího evropského kaňonu řeky Tary, který je dlouhý 78 kilometrů, jeho hloubka dosahuje místy až 1.300 metrů a je zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Podél nádherně tyrkysové Tary se dá dojet až na náhorní planiny Žabljaku, a pokud by vám to pořád nestačilo, můžete si udělat okruh kolem Durmitoru s výšlapem do dvou téměř dvoutisícových průsmyků.

Pro turistu je Černá Hora velice příjemnou lokalitou. Místní obyvatelé jsou ochotní a přátelští, úroveň kriminality je velmi nízká. Není tu sice tak lacino jako v sousední Bosně či Albánii, příjemné ale je, že oficiální měnou je tu Euro (ačkoliv Černá Hora na svůj vstup do Unie teprve čeká), takže odpadají problémy s hledáním směnáren a složité přepočítávání.

Snad jedinou drobnou komplikací může být řízení motorového vozidla. Místní silnice nejsou zrovna v dobrém stavu, všude se neustále něco uzavírá a opravuje, Černohorci jezdí poněkud agresivně a riskantně a v noci na silnici často potkáte neosvětlený povoz tažený koňmi. Je zkrátka potřeba věnovat řízení zvýšenou pozornost.

Pokud se na cestu po vlastní ose necítíte nebo pokud byste raději vyrazili s fajn partou stejně smýšlejících nadšenců, cestovatelů, romantiků, sportovců a milovníků přírody, zkuste mrknout na některý ze zájezdů cestovní kanceláře Kudrna, která má s cestami do Černé Hory dlouholeté zkušenosti. V nabídce naleznete jak jednodenní horské túry na lehko, tak několikadenní přechody hor s plnou polní, dvanáctidenní cyklozájezd, který vás řádně protáhne, a novinkou je skutečná vodácká lahůdka – splutí pohádkového kaňonu řeky Tary na nafukovacích kánoích. Starosti a zařizovaní nechte na nich. Jednoduše si vyberte, co vás nejvíc láká, sbalte si batoh a vydejte se vstříc tajuplným dálkám, novým zážitkům a dobrodružství.

Do Černé Hory se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Všechny články najdete zde...