Srdcem rakouského Tyrolska

Autor a foto: Lucie Kovaříková a Michal Jon

Innská stezka začíná u pramene řeky ve švýcarském průsmyku Maloja a vede přes Tyrolsko a Horní Rakousko až do bavorského Pasova, kde se Inn vlévá do Dunaje. Opět s Kudrnou můžete vyrazit na cyklozájezd po Innské cyklostezce, konkrétně po její tyrolské části. Po proudu Innu, který je v této části dravou alpskou řekou mléčně zelené barvy, se vydáváme z rakouského městečka Pfunds. Poměrně úzkým údolím obklopeni z obou stran alpskými velikány frčíme po proudu řeky.

Rakouské cyklostezky patří k těm velmi kvalitním, dobře značeným. Nejinak je tomu i na Innské cyklostezce, která patří k těm známějším a často vyhledávaným. Nebudeme jen šlapat na kole, cestou je řada zajímavých míst, která si zaslouží, abychom u nich na chvíli přibrzdili.

První větší město, které se nám staví do cesty, je rakouský Landeck. Hrad ze 13. století vypínající se na skále tvoří spolu s alpskými zasněženými třítisícovkami pěknou kulisu města. Kdo zatouží vidět město z výšky, může vystoupat na vyhlídku na hradní věži. Kdo by se chtěl na město podívat ještě z větší výšky, může se nechat vyvézt lanovkou na 2200 m vysoký Krahberg. Landeck se nacházel na významné obchodní stezce Římanů (Via Claudia Augusta) spojující severní Itálii s bohatými oblastmi jižního Německa. Stopy Římanů v podobě jakýchsi kolejnic vytesaných do skály můžeme kousek odsud pozorovat na vlastní oči.
Hned za Landeckem u sousedního Zamsu nelze přehlédnout zřícenu hradu Kronburg trůnící vysoko na skále nad údolím. Spousty hradů a zřícenin nás budou provázet celou cestu. Je jich tu tolik, že brzy ztratíme přehled, jak se který jmenuje.
Stezka se proplétá úzkým údolím spolu se železnicí a dálnicí. Většinou však, až na několik málo kilometrů u Innsbrucku, cyklista ani neví, že kousek od stezky vede frekventovaná komunikace.

Před Innsbruckem míjíme začátek údolí Őtz, domov proslulého Őtziho, 5300 let starého lovce, jehož tělo bylo ve zdejším ledovci objeveno v roce 1991. Pokud bychom chtěli ledového muže spatřit na vlastní oči a dozvědět se o něm více, museli bychom se vydat k jihu a navštívit Őtziho muzeum v italském Bolzanu. To ale až někdy jindy, nyní nás čeká Innsbruck.
Do centra Innsbrucku nás dovede cyklostezka a k nejznámější památce města – Zlaté stříšce (Goldenes Dachl) – turistické ukazatele. Tento pozdně gotický arkýř pocházející z konce 15. století sloužil při turnajích pořádaných na náměstí jako císařská lóže. Stříšku tvoří na 2000 měděných pozlacených destiček. V historickém středu města se dá donekonečna brouzdat úzkými uličkami a přitom koukat na měšťanské domy se zdobenými malovanými fasádami a četnými podloubími.
V letech 1964 a 1976 se v Innsbrucku konaly zimní olympijské hry. Bývalou olympijskou vesnicí dnes prochází cyklostezka, zajet se můžeme podívat i např. ke skokanským můstkům na Bergiselu. Srdce Čecha zaplesá při pohledu na pamětní desku Olympijských her. Spolu s ostatními jmény olympijských vítězů je tu navěky vyryto i jméno našeho skokana Jiřího Rašky.
Další zastávkou může být Wattens, kde český rodák Daniel Swarovski založil na přelomu 19. a 20. století první továrnu na výrobu křišťálů. Hlavní atrakcí města je dnes jak jinak než muzeum křišťálu.

Ve Schwazu, v 16. století hned po Vídni druhé největší rakouské město, se lze zastavit ve stříbrných dolech. Helmu a plášť každému zájemci půjčí a pak ho výtahem spustí do osmisetmetrové šachty. Podle staré legendy prý zdejší nerostné bohatství objevil rozzuřený býk, když svým kopytem hrábl do země. Po několik století pak měď a stříbro přinášely městu blahobyt. Ve zdejších dolech kdysi pracovalo až 20.000 horníků.

Za Jenbachem nás čeká projížďka údolím řeky Ziller, pravostranného přítoku Innu. Okolní kopce protkané lesními cestami jsou jako dělané pro vyjížďku na kole. Další výlet v této oblasti může směřovat k malebnému jezeru Achensee, kde budou ve svém živlu milovníci horské přírody, někdy možná až kýčovité. Doma si proto nezapomeňte foťák, dostatek paměti či roliček filmu, přibalte kolo a pojeďte s námi. Inn v okolí Innsbrucku za to určitě stojí!

Zájezd na Innskou cyklostezku naleznete zde.

 

Do Rakouska se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Všechny články najdete zde...