Kanárské ostrovy - Lanzarote aneb víno, pláže, vulkány

Autor a foto: Text: Šárka Nádeníčková, foto: Carmen Portela Ernest

Ze zájezdu: Kanárské ostrovy - Lanzarote, Kanárské ostrovy - Lanzarote cyklo

Také jste jako malí snili o tom, že se z vás stane kosmonaut, abyste se mohli podívat do vesmíru, projít se po povrchu Měsíce či Marsu? Ještě se vám to může - alespoň částečně - splnit, a nemusíte kvůli tomu ani opouštět hranici atmosféry.

Jedno takové místo, které svou krajinou připomíná jiná vesmírná tělesa, totiž existuje i na naší planetě. Najdete ho v Atlantském oceánu pouhých sto kilometrů od horké Afriky – Lanzarote. Tento ostrov, který vznikl díky bouřlivé sopečné činnosti, pokrývá červenohnědá poušť, lávové vyvřeliny a desítky menších či větších kráterů ostrých jako břitva, takže to tady opravdu vypadá jako na Rudé planetě. Toho si ostatně všimli i filmaři, kteří ho využili pro natáčení legendárního sci-fi Planeta opic.

Autentická tvář Lanzarote

Lanzarote nepatří sice ani mezi největší, ani nejvyšší, ani nejznámější z Kanárských ostrovů, přesto mu jeden superlativ přisoudit zcela jistě můžeme - nejneobyčejnější. Podařilo se mu totiž zachovat si svou původní tvář. Velkou měrou se na tom podílel geniální umělec a architekt, rodilý Lanzaroťan César Manrique, který zabránil tomu, aby se z ostrova stalo centrum masového turismu a došlo k ničení původní krajiny. Právě díky němu tady tak nenajdete mnohapatrové hotely ani obří resorty. Prakticky přesně podle jeho představ bylo realizováno jedno z větších středisek, letovisko Costa Teguise.  Malé uličky dlážděné kočičími hlavami, prostorná náměstí plná barev, tradiční nízké bílé domy - to vše v kombinaci s celoročně příjemným počasím, teplem a trvalým sluncem vytváří dokonale idylickou atmosféru.

 

Přírodní lákadla

Jedním z hlavních lákadel ostrova je národní park Timanfaya. Tuto krajinu jako by stvořil sám ďábel, sopečné krátery a pole ztuhlé lávy hrají pekelnými černými a červenými barvami. K vidění jsou zde také gejzíry, ze kterých uniká horká pára - jen pár decimetrů pod povrchem dosahuje totiž teplota přes 100°C, takže je tady pořádně horko. Výjimečným přírodním úkazem je také El Golfo - jedinečné smaragdové jezero, jehož unikátní barva je způsobena specifickými řasami, které ve vodě žijí. Sytě zelený odstín ještě vynikne v kontrastu s okolní černou pláží a kouzelnou podívanou umocňují i skály vypínající se v pozadí, zatímco vepředu běsní Atlantský oceán. Půvabné je rovněž Údolí tisíců palem, které je díky vysokému úhrnu srážek jakousi oázou na jinak suchém a vyprahlém Lanzarote, kde jsou déšť a voda vzácností. V jeho blízkosti se nachází unikátní labyrint podzemních chodeb, sálů a jezírek, který je součástí největšího vulkanického tunelu na světě - jeskyně Cueva de Los Verdes. Tamním obyvatelům sloužila jako úkryt při nepříznivém počasí nebo jako nedobytná pevnost proti útokům pirátů. Dnes funguje jako turistická atrakce a také koncertní přírodní sál, neboť je zde výborná akustika.

 

Nezapomeňte na suvenýry!

Pokud už budete všemi zážitky znaveni, můžete si odpočinout na některé z mnoha pláží s černočerným nebo zlatým pískem. Energii načerpejte například na známé surfařské pláži Famara nebo liduprázdné Playa del Risco. Pak už zbývá jen obstarat suvenýry. Nevíte-li, co z cesty přivézt, sáhněte po tamním sopečném vínu. Říkáte si, jak se na tomto "ohňovém ostrově" může vůbec něco pěstovat, natož něco tak náročného jako je vinná réva? Je to díky kuriózním metodám místního vinařství, rozhodně tedy nečekejte vinohrady tak, jak je znáte od nás. Díky celoročně silnému větru se sázejí do hlubokých jam a plazí se po zemi, sopečný popel potom vstřebává rosu a udržuje tak potřebnou vlhkost pro zapuštění kořínků. Výsledkem je sladké a aromatické víno, které je přímo ďábelsky dobré. Další důkaz toho, že kdyby peklo vypadalo jako Lanzarote, bylo by tam rozhodně skvěle!

Na Lanzarote se s námi můžete podívat jak v rámci turistické akce Lanzarote, tak i na kole ve variantě Lanzarote cyklo

Z dalších Kanárských ostrovů s námi můžete navštívit také Tenerife

Všechny články a cestopisy