Kuba - fantastický karibský mikrokosmos

Autor a foto: Míša Poborská

Ze zájezdu: Kuba + Pico Turquino

Trinidad. Zlatavé stíny se laškovně zaplétají s veselými rytmy salsy, vábí první tanečníky na schody před katedrálou, tradiční parket pod širým nebem. Kakaový pohled si hledá cestu k majitelce pár kubánských pesos, která právě zacinkala v pouzdře kytary. „Jestli se ti ty skladby líbí, staň se mojí fanynkou na facebooku.“ „Jasný, proč ne. Ale počkej, tady na Kubě přece nemáte přístup na facebook?!“ „To sice ne, ale já tam profil mám!“ kulišácké mrknutí: „můj bratranec utekl do Austrálie a tak mi ho založil, dělá mi po světě reklamu. Až se jednou dostanu ven, vyrazíme spolu na světové turné.“ Absurdní kubánský mikrokosmos v jedné z tisíců svých úsměvných mimiker. Bublina izolace zahaluje jeden z nejkrásnějších ostrovů Karibiku, živoucí skanzen socialismu i ryzí karibský temperament.

Tanečníci na pouličním karnevalu

Havana - pulzující srdce Karibiku je ideální místo pro aklimatizaci na místní života rytmus a naladění na kubánskou vlnu. Nejlépe to půjde se skleničkou daiquirí nebo na kožené sedačce nablýskaného amerického veteránu z 60. let, kterých brázdí ulicemi Havany stovky. Až se chromované krásy nabažíte, vyměňte Chevrolet za vrzající rikšu a nechte se povozit taky dvoumístnými vozítky bicitaxi. Ideální způsob jak se neztratit v ulicích Havany. Určitě si neodpustíte podvečerní procházku po Malecónu, kde se příboj divoce tříští o betonové nábřeží a slané mořské kapky skrápí přilehlé fasády, a ulice Staré Havany s promenádou Prado a Capitolem. Nakoukněte i do postranních uliček, kde se sice vyplatí opatrnost pod chatrnými balkóny starých domů, ale kde začíná ten skutečný cvrkot kubánské ulice. Základní vstupenkou do společenského života je alespoň základní krok salsy. Jestli mu nevládnete, nechte se lapit nějakým místním tanečníkem / tanečnicí, kteří vás rádi naučí nebo dokonce pozvou na soukromou taneční lekci.

Nábřeží Malecón v Havaně

Dvoumístná vozítka bicitaxi jsou skvělým způsobem jak se proplést ulicemi Staré Havany

Až se velkoměsto omrzí, vyrazte vstříc kubánskému venkovu. Přírodní rozmanitost ostrova je nesmírná. Nejlépe ji objevíte, když ostrov projedete po celé délce. Za typickými doutníky i krasovými jeskyněmi zamíříte do Viňales, zemědělské provincie Pinar del Río, kde přímo z tabákovým plantáží vystupují typické siluety krasových útvarů „mogot“. Sice bez luxusního kolku Kohiba, zato ale s příchutí poctivé tvrdé práce a umotaný přímo před vašima očima – takový je nejlepší suvenýr z Viňales.

Zemědělská políčka ve Viñales s kulisou typických krasových mogot

Povoz tažený voli ve Viñales

Balení poctivého venkovského doutníku ve Viñales

Vytříbený relax na fantastických plážích s jemným běloučkým pískem, hvězdicemi i středoamerickým kondorem nad hlavou najdete na nedalekém pobřeží Mexického zálivu třeba na Playa de Jutías a neskrývaný úžas zas v nitru vápencových mogot, které ukrývají jeskynní systémy nevídaných rozměrů s vzácnými endemity. Když se navíc podaří přimotat k prudce utajeným kohoutím zápasům nebo na karnevalový průvod ve Viñales, budete mít vskutku krásně komplexní zážitek.

Pobřeží Mexického zálivu nabízí skutečně fantastické koupání téměř beze svědků.

Kubánské pobřeží má pestrý podmořský život vhodný k potápění, v mělkém šelfu se dají sbírat hvězdice i koráli.

Nejkrásnější památkou koloniální éry je bezpochyby městečko Trinidad (UNESCO), jehož lesk i zhoubu způsobilo rozsáhlé plundrování okolní krajiny masivním pěstováním cukrové třtiny v 18. a 19. stol. Úrodné údolí Valle de los Ingenios bylo propojené parní lokomotivou přímo s přístavem. Trať i historický parní vlak se zachoval dodnes, když se na vás mašinfíra dobře vyspí, možná se i svezete. Takovými kapitalistickými zhýralostmi jako je jízdní řád se ale rozhodně nenechá omezovat. Na farmách v okolí Trinidadu můžete slaďoučkou šťávu z cukrové třtiny ochutnat dodnes, stejně jako vyrazit v koňském sedle na vyjížďky do hor Sierra del Escambray.

pestrobarevná koloniální architektura v městečku Trinidad

Trinidad

Druhé největší město ostrova – Santiago de Cuba je místem, kde se psaly dějiny ostrova a moderní historie. I dnes, 55 let po revoluci můžete pozorovat kulky vystřílené do budovy kasáren Moncada, které tu v roce 1953 odstartovaly revoluci dotaženou do vítězného tažení Fidela Castra v roce 1959. Případně můžete vyrazit na horskou túru do pohoří Sierra Maestra, kde se partyzáni několik měsíců ukrývali. Stejně tak je Santiago kolébkou většiny kubánskýh hudebních stylů a tamní Casa de la Trova dodnes platí za jeden z nejvyhledávanějších hudebních podniků na ostrově. Nejvýstřednější událostí roku je rozhodně červencový karneval, který váš pobyt spolehlivě vystřelí do úplně jiné dimenze.

Veterán na ulici v Santiagu de Cuba

Kulky ve fasádě kasáren Moncada i muzejní expozice uvnitř připomínají, že tady v roce 1953 začala revoluce, která významně ovlivnila novodobou historii Kuby

Pestrou ostrovní mozaiku dokresluje nejvýchodnější cíp ostrova, který je od zbytku pevniny oddělen souvislým pásem hor. Ty způsobují výrazný klimatický předěl a ukrývají dokonalý tropický ráj. Právě zde stanul Kryštof Kolumbus r. 1492 na americký břeh a ačkoliv sám až do smrti věřil, že objevil západní cestu do Indie, zasloužil se tak o historicky první krok k objevování Nového Světa. Na malebnou zátoku s rezivějícím vrakem lodi shlíží přirozená dominanta El Yunque, stolová hora porostlá tropickým pralesem. Túra na vrchol ve výšce 569 m vás provede bujným pralesem s plody kakaovníků, banánovníků, palem a dalších tropických rostlin a živočichů.

Stolová hora El Yunque (569 m) porostlá subtropickým pralesem

Okolí Baracoa je charakteristické specifickým subtropickým klimatem a bujnou vegetací, čímž se odlišuje od zbytku ostrova.

Zajímavou sondou do života běžných Kubánců je ubytování v tzv. „casa particular“, tedy pronajatý pokoj s koupelnou v kubánských rodinách. Snadno se vám tak poštěstí zavzpomínat s dědečkem na staré dobré časy, když ještě jezdívali do Československa na montáže, omrknout s domácími aktuální zpravodajství nebo zkontrolovat školáčkům úkoly. Ranní guayabový džus je stejně návyková záležitost jako čerstvé tropické ovoce, domácí snídaně a večeře jsou zároveň skvělá exkurze do tradiční kubánské kuchyně.

Na Kubu se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Článek byl napsán z této akce: Karibská kráska Kuba

Všechny články a cestopisy