Malá ochutnávka ze Sicílie

Autor a foto: Vlaďka Loulová

Ze zájezdu: Sicílie a Liparské ostrovy, Sicílií na kole

Sicílie – největší ostrov ve Středozemním moři vás uchvátí především významnými architektonickými památkami, nádhernými plážemi, průzračným mořem a lákavou gastronomií. V průběhu historie ostrov prošel mnoha zvraty a jeho současnou podobu ovlivnilo hned několik rozličných kulturních vlivů, ať už to byli starověcí Římané, byzantští císařové nebo Normané. Všechny tyto národy se vepsaly do dějin ostrova a vytvořily unikátní mix a atmosféru, za kterou nyní na Sicílii jezdí cestovatelé z celého světa.

Hlavním městem a pulzujícím bodem ostrova je Palermo. Rozhodně nečekejte žádný naleštěný historický skanzen, ale naopak metropoli plnou života, atmosféry, ale také trochu zmatku, nepořádku a neustále troubících aut a mopedů, kde Sicilané žijí reálný každodenní život. Středoevropanovi může zdejší chaos především v dopravě způsobit zpočátku menší šok, ale nepochybně stojí za to nechat se unést atmosférou místa, zabloudit do vedlejších uliček mimo turistické hlavní třídy, osadit se na chvíli na lavičku, pozorovat temperamentní Sicilany a u toho přikusovat typický sicilský dezert cannoli. Při návštěvě Palerma jistě není radno vynechat návštěvu největší místní katedrály z 12. století s hrobkami králů a nejvýznamějších vládců Sicílie.

Katánie, druhé největší město Sicílie, ležící na úpatí aktivní sopky Etna a v minulosti mnohokrát poničeno zemětřesením a sopečnými výbuchy platí za hlavní město baroka. Honosné paláce a kostely tu potkáte na každém kroku, nicméně dle ošuntěných a zaprášených omítek je patrné, že největší dobu své slávy mají již za sebou. Katánie je jedním z výchozích bodů výletů na Etnu a vyjíždí odsud historická úzkokolejka, která obkrouží celou sopku. Můžete z ní pozorovat unikátní sopečnou krajinu a rozsáhlá pole zkamenělé lávy, která se v minulosti valila na městečka pod Etnou.

Severně od Katánie se nachází turisticky významné městečko Taormina, které bohužel na rozdíl od Palerma připomíná onem  zmíněný turistický skanzen. Malé město nacházející se v prudkém kopci je známé především díky unikátně zachovalému římskému divadlu, odkud se za jasného počasí skýtá nádherný výhled na zasněžený vrchol Etny. Páteří města je hlavní turistická třída plná drahých butiků a restaurací, ale i zde se dá při troše námahy zabloudit do autentických úzkých uliček bez davu turistů.

Dalším z nejnavštěvovanějších míst na Sicílii je Cefalú, malé městečko ležící při severním pobřeží ostrova a rozkládající se pod 270 m vysokým útesem je opravdový skvost, jenž se těžko popisuje slovy. Historické jádro města bylo postaveno pod skalním masivem, který v minulosti plnil obranou funkci a dnes se z něj skýtá unikátní pohled na město. V centru poté určitě nevynechejte návštěvu normanské baziliky založené v roce 1131, ve které se nacházejí vzácné mozaiky byzantských umělců z poloviny 12. století.

Pokud jste fandové do archeologie, jistě bude vaším hlavním cílem na Sicílii město Agrigento, ležící na jižním pobřeží. Proslavené je nedalekým tzv. „Údolím králů", což je zachovalý komplex antických dórských chrámů. Zdejší chrám svornosti je dokonce považován za nejzachovalejší řecký chrám na světě.

Nejen města, ale i sicilská příroda stojí za pozornost. Krajina je zde velmi kopcovitá a národní parky Madonie a Nebrodi nabízí příležitost nazout pohorky a uniknout na chvíli městskému shonu a šrumu a uchýlit se do klidu přírody. Za návštěvu bezpochyby stojí i národní park Reserva de lo Zingaro, táhnoucí se podél pobřeží v západní části ostrova. Ideální na jednodenní výlet, během kterého stihnete projít od severu na jih a hlavně se vykoupat v některé z mnoha malebných zátok s křišťálově průzračným mořem.

Sicilská gastronomie je kapitolou sama pro sebe. Asi nikdo neodjede ze Sicílie, aniž by neochutnal tamější gelato, které zde mnohdy podávají v neuvěřitelně obrovských porcích. Na Sicílii si přijdou na své především milovníci sladkého. Na různé cukrárny, zmrzlinárny a panerie  zde narazíte velmi často a můžete v nich ochutnat například v úvodu zmiňované cannoli (trubičku z pevného těsta plněnou sladkým krémem) nebo různé druhy sladkého pečiva. Ze slaných specialit jsou oblíbené hlavně Arancini - rýžové koule plněné různými náplněmi jako sýr, šunka nebo zelenina.

Na Sicílii je množství dalších krásných míst, které stojí za návštěvu, a hlavně temperamentní a vstřícní Sicilané, kteří se vám často snaží maximálně pomoci i s minimální znalostí angličtiny. Toto všechno už však budete muset objevit sami nejlépe tak, že se na Sicílii vypravíte.

Do Itálie se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Všechny články a cestopisy