Po stopách prince Charlese do Hostětína

Autor a foto: Centrum Veronica Hostětín


Na Uherskohradišťsku, na úpatí Bílých Karpat, které jsou vyhlášeny biosférickou rezervací UNESCO, leží v harmonické krajině s mozaikou listnatých lesů, luk a ovocných sadů vesnice Hostětín. Jméno této vesnice je od 90. let 20. století skloňováno mezi odborníky i veřejností po celé České republice.

Hostetin
Důvodem zájmu je řada modelových ekologických projektů, které se v obci nachází. Prvním z nich
byla výstavba kořenové čistírny odpadních vod v roce 1996, záhy následovaná celou řadou dalších ekologických počinů – stavbou obecní výtopny na biomasu, moštárny produkující mošt v BIO-kvalitě, instalací slunečních kolektorů, rekonstrukcí staré sušírny ovoce, instalací úsporného veřejného osvětlení a řadou dalších projektů.

Centrum Veronica Hostětín

V říjnu 2006 byly tyto aktivity zastřešeny dokončením stavby seminární budovy Centra Veronica Hostětín, s přednáškovým sálem pro 60 osob a ubytovacím objektem pro 25 hostů.

Centrum Veronica Hostětín poskytuje vzdělávání v oblasti ekologie a udržitelného rozvoje. Nabízí semináře na různá ekologická témata, exkurze po realizovaných ekologických projektech a odborné či řemeslné kurzy pro široký okruh zájemců z řad odborníků i veřejnosti.

Ekologické stavitelství? To je pasivní dům!

Seminární centrum je unikátní nejen svým posláním, ale i jako samotná stavba. Je totiž praktickou ukázkou ekologického stavitelství - bylo navrženo jako nízkoenergetický, tzv. „pasivní“ dům s minimální spotřebou energie. Prostory byly postaveny v duchu myšlenky „moderně a tradičně“. Proto zde byla využita kombinace nejmodernějších technologií a materiálů, napomáhajících maximální úspoře spotřeby energie, a přírodních materiálů a principů, známých po dlouhá staletí. Systém řízeného větrání se zpětným ohřevem vzduchu, tzv. rekuperaci, špičková okna s trojskly a další technologické prvky tak doplňuje například použití slaměnýchbalíků v izolaci stěn a stropů, hliněnéomítky v naprosté většině interiéru, či dřevěné modřínové obložení ubytovací části.

Ekologický provoz

Bile KarpatyŠetrný přístup k životnímu prostředí se uplatňuje i při provozu Centra. Pokoje jsou vybaveny dřevěnýmnábytkem s certifikátem šetrného lesního hospodaření FSC, podlahy jsou pokryty tzv. marmoleem vyrobeným (mimo jiné) z lněného oleje a pryskyřic, certifikát ekologicky šetrného výrobku mají i lůžkoviny či používané čistící prostředky.

BIO kuchyně

Snaha o propagaci zdravého životního stylu je zaměřena také do kuchyně Centra. „Hostům se snažíme zabezpečit stravu v souladu s naším přesvědčením – s minimálními dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Proto najdete v jídelníčku velký podíl BIO potravin. Využíváme především místní a sezónně příslušné suroviny, abychom snížili negativní dopady přepravy, skladování a konzervování, a přispěli místní ekonomice. Nákupem produktů se značkou Fair Trade (u exkluzivních potravin jako je káva, čaj či kakao) podporujeme spravedlivější obchod s rozvojovými zeměmi,“ říká provozní Centra, paní Bolečková.

Přijeďte pobýt...

Kromě pořádaných vzdělávacích akcí vychází v Hostětíně vstříc i těm, kdo chtějí na vlastní kůži vyzkoušet bydlení v pasivním domě a strávit zde například svou dovolenou, či chtějí zorganizovat své kurzy či semináře v příjemném a ekologickém prostředí. Centrum nabízí svůj konferenční sál k pronájmu ke společenským, vzdělávacím i volnočasovým aktivitám, včetně možnosti ubytování v 10 pohodlně zařízených pokojích s vlastním příslušenstvím.

Snažíme se, aby se hosté u nás cítili skutečně příjemně“, říká ředitelka Centra Veronica, Alena Šuráňová. Přáli bychom si, aby se Centrum Veronica Hostětín stalo „centrem“ setkávání zájemců nejen o ochranu životního prostředí či o ekologické stavitelství, ale příznivců zdravého životního stylu obecně. Aby si lidé pomalu zvykali jezdit za vzděláním, inspirací či odpočinkem do míst, kde je čistý vzduch, zdravá strava a ekologicky smýšlející lidé“.

Zelená dovolená

Přijedete-li do Hostětína na dovolenou, je pro vás připravená opravdu bohatá nabídka výletů, při kterých můžete poznat Bílé Karpaty, místní přírodu a tradice.

Z Hostětína vychází hned 3 naučné stezky. Jedna provází po ekologických projektech. Druhá spojuje dřevěné Sochy v krajině, které jsou na celkem 15 významných místech v okolí obce. Poslední naučná stezka, nově vybudovaná až v roce 2011, seznamuje návštěvníky s tím, jak se zde dřív žilo, jak se slavily svátky, jak se místní živili, kde pracovali, jak trávili volné chvíle…Průvodcem na stezce je imaginární místní pamětník.

Nebo jste přijeli s dětmi a chcete jít na výlet s příběhem? Chcete vědět, kam chodila Johanka do podzemí za skřítky, kde žil Vodník, jak se stavěl hrad Světlov? V tom případě můžete využít další nabídky Centra Veronica. Na výlety s příběhem vám bude k dispozici podrobná mapa okolí obce, kde jsou všechny stezky vyznačeny.

No a pokud chcete při své dovolené i další zážitky, můžete vyzkoušet pobyt s programem. Buď tábor pro rodiče s dětmi anebo program Zelená dovolená, při kterém můžete vyplnit svůj volný čas mezi výlety nějakou společnou aktivitou – vyzkoušením řemesla, společným pečením jablečného moučníku, ručním lisováním moštu či tancem v kroji, který vás lektor naučí.

Po stopách prince Charlese?

Princ Charles si obec prohlédl v roce 2010, při své návštěvě České republiky. Chtěl uvidět hostětínské ekologické aktivity, místní řemesla, tradiční výrobky, ochutnat mošt a poznat pohostinnost zdejších obyvatel.

Pokud se vydáte po jeho stopách, tak se každopádně nudit nebudete. Přesvědčte se sami a vyražte s námi!

Zájezd do Bílých Karpat naleznete zde...