Dánsko

Zájezdy

Zájezdy do Dánska

Typy zájezdů do Dánska


Norsko a Švédsko

velký poznávací okruh cestou Vikingů a Trollů

Nádherná skandinávská příroda i památky a fakultativní rafting na divoké řece Sjoa.

20 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Dánsko
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
kemp tábořiště


Informace
Dánsko

Pohodlně se usaďte a zaposlouchejte se do pohádky o Dánsku. Ano, pohádky! Na soutoku dvou moří, kde se z hladiny zvedají do stometrových výšek obrovské křídové útesy, vaří místní sládci jedinečné pivo značky Carlsberg. Dost možná ho popíjel i hrdina Shakespearova dramatu Hamlet při pohledu na zapadající slunce s kulisou větrných mlýnů. Snad to byli jeho potomci, kdo vynalezli legendární a dá se říct i geniální stavebnici Lego a vybudovali první zábavní pak Legoland. Právě se Vám otevírá brána Skandinávie! A proč ta pohádka? Dánsko je přece vlastí světově proslulého spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Poloha: Severní Evropa, Jutský poloostrov. Omýváno Baltským mořem na východě a Severním na západě.

Hraniční státy: Německo

Rozloha: 43 094 km2

Geografie: Rozkládá se na Jutském poloostrově a 443 ostrovech. Povrch tvořen většinou nížinami a rovinami, nejvyšší body Mollehoj a Yding Skovhoj (oba 171 m n. m.).

Podnebí: Oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem na východ, léta chladná, zimy mírné a deštivé. Časté větry a mlhy.

Status: Konstituční monarchie.

Administrativní rozdělení: 5 regionů, autonomní oblasti Grónsko a Faerské ostrovy

Hlavní město: Kodaň

Další velká města: Esbjerg, Alborg, Arhus, Odense, Viborg.

Obyvatelstvo: cca 5,4 milionu.

Národnostní složení: Dánové (94%), Němci (6%).

Jazyk: Dánština.

Měna: Dánská koruna (DKK).

Mezinárodní telefonní předvolba: +45

Čas: UTC + 1 hodina (tj. stejně jako v ČR)

Elektřina: Střídavý proud o napětí 220 V a frekvenci 50 Hz.

Státní vlajka: Bílý kříž na červeném podkladě.

Státní svátky: 1. leden (Nový rok), 9. duben (výročí okupace Dánska v roce 1940), 1. květen (svátek práce) 5. květen (výročí osvobození Dánska v roce 1945), 5. červen (Den ústavy), 24. – 26. prosinec (Vánoce, 1. a 2. svátek vánoční).


Zajímavosti o Dánsku

Dánsko pokrývá území o rozloze 43 tisíc km2 na severu Evropy. Spolu s autonomními oblastmi Grónska a Faerských ostrovů tvoří jeden státní celek pod názvem Dánské království. Dánsko se rozkládá na Jutském poloostrově a množství menších ostrůvků omývaných vodami Baltského moře na východě a Severního moře na západě. Jediná suchozemská hranice na jihu odděluje Dánsko od Německa. Na území Dánska žije přibližně 5,5 milionu obyvatel, z toho více než jeden milion v aglomeraci Kodaně. Ta leží na východním pobřeží ostrova Sjalland a je současně hlavním městem země.

Území Dánska bylo původně osídleno germánskými kmeny už kolem 12. století před Kristem. Okolo 6. století našeho letopočtu sem přesídlili Normané ze Skandinávie. Kolem roku 980 bylo Dánsko sjednoceno pod vládu krále Haralda Modrozubého a místní obyvatelstvo se stalo po světě známé jako Vikingové. Díky loupeživým výpravám ovládali různé oblasti Evropy jako Anglii, Skandinávský poloostrov či severní Německo. V průběhu 11. a 12. století bylo původní náboženství nahrazeno křesťanstvím. V 18. století přispěla i průmyslová revoluce k přerodu Dánského království na konstituční monarchii. V 19. století přišlo Dánsko během šlesvických válek o část území, které muselo podstoupit Prusku. Od té doby začalo prosazovat neutrální politiku, což vydrželo až do roku 1940, kdy bylo napadeno Německem a okupováno zůstalo až do konce druhé světové války v roce 1945. V roce 973 vstoupilo Dánsko do Evropské unie.

Dánsko je, jak už bylo řečeno, tvořeno Jutským poloostrovem a dalšími skoro pětiset ostrovy a ostrůvky. Největší z nich jsou Sjaland, Fyn či Loland. Ostrov Bornholm se nachází o něco východněji v Baltském moři jakoby odtržen od území Dánska. Pobřeží Švédska a Dánska odděluje pouze 4,5 kilometru úzký průliv. Pobřežní čára Dánského království činí úctyhodných 7400 kilometrů. Povrch je převážně rovinatý s průměrnou nadmořskou výškou pouhých 30 metrů. Nejvyššími body jsou kopce Mollehoj a Yding Skovhoj, oba dosahují shodné nadmořské výšky 171 metrů. Území Dánska je také protkáno množstvím řek, tou nejdelší je 158 kilometrů dlouhá Gudenaa.

Podnebí v Dánsku je typicky oceánské, kontinentální vlivy rostou směrem k Baltskému moři. Zdejší klima je také ovlivněno teplými mořskými proudy, zejména pak Golfským. Přesto zde převažuje deštivé a větrné počasí. Letní teploty se pohybují v průměru kolem 16°C, přesto se zejména v červnu a červenci mohou teploty vyšplhat až ke 30°C. Zimy bávají v Dánsku mírné a bohaté na dešťové srážky. Průměrná teplota zimních měsících osciluje kolem nuly. Nejdeštivějším měsícem je srpen a tak pokud se rozhodnete do Dánska vyrazit, určitě si s sebou přibalte deštník.

Dánsko je vůbec nejstarším královstvím v Evropě. Jeho počátky sahají už do 9. století. V současné době vládne královna Margrethe II. a celá královská rodina se těší všeobecné oblibě a úctě u dánských obyvatel. Dánská státní vlajka je také držitelem jednoho nej. Jedná se o nejstarší trvale užívanou vlajku na světě.

Dánská ekonomika dosahuje značného stupně vyspělosti, což se projevuje také na vysoké životní úrovni obyvatelstva. Technicky na výši je zejména zemědělství, obdělávaná půda zabírá přes polovinu rozlohy země. Velké zastoupení má potravinářský průmysl, známé jsou například dánské sýry. Z těžkého průmyslu Dánsko dominuje ve stavbě lodí. Nejznámějším produktem zdejšího průmyslu je pivo Carlsberg či obuv Ecco.

Velkým problémem v Dánsku je vysoká míra alkoholismu, který se týká až 37% procent populace. Ne nadarmo se tedy říká: „Piješ jako Dán.“ Jinak je Dánsko poměrně jednotným státem spadajícím do takzvané indoevropské jazykové rodiny. Pouze na jih země je obýván německou menšinou. V referendu v roce 2000 rozhodlo dánské obyvatelstvo o nepřipojení se do systému Evropské měnové unie a tak si před cestou do této země nezapomeňte vyměnit dánské koruny.

Zajímavé odkazy:
http://dansko.svetadil.com/ - praktické informace o Dánsku
http://www.denmark.dk/ - oficiální stránky Dánska
http://www.visitdenmark.com/ - oficiální turistický průvodce po Dánsku
http://www.dst.dk/HomeUK.aspx - statistické údaje o Dánsku
http://www.dmi.dk/eng/index/forecasts.htm - dánský meteorologický institut, počasí
http://www.wunderground.com/global/DN.html - podrobná předpověď počasí
http://www.webcamgalore.com/EN/Denmark/countrycam-0.html - seznam webkamer v Dánsku
http://www.mzv.cz/copenhagen - Velvyslanectví České republiky v Dánsku

Důležitá telefonní čísla:
112 – mezinárodní tísňová linka
118 – informace o telefonních číslech v Dánsku
113 – informace o telefonních číslech v zahraničí
0045/39101810 - Velvyslanectví České republiky v Dánsku

Fotky

Fotografie ze zájezdů do Dánska

Švédsko a Norsko

© Foto: Martin Hájek a Zuzka Daňsová

Divoké hory, hluboké fjordy, jezera, vodopády, malebné dřevěné kostelíky a svérázné postavičky Trollů - taková je Skandinávie, nevyčerpatelná studnice přírodních krás.

Články

Články ze zájezdů do Dánska

Rafting na ledovcové řece Sjoa

Rafting na ledovcové řece Sjoa

Autor a foto: Zdroj: www.youtube.com, autor: H20 Maniacs - Tomáš Mähring

Zobrazit celý článek

Norsko - video

Norsko - video

Autor a foto: www.visitnorway.com - www.youtube.com

Podívejte se na skvělé video z Norska.

Zobrazit celý článek

Zajímavá místa

Zajímavá místa Dánska

Ostatní
Najdi zájezd na Zážitkovna.cz