Gemelčička (Rumunsko)

Asi 70 km východně od rumunského pohraničního místa Oradea najdete v horách kraj osídlený obyvateli slovenského původu. V trojúhelníku mezi místy Marghita, Aled a Simleu Silvaniei je osm vesnic, ve kterých tvoří velkou část obyvatelstva potomci kolonizátoru ze Slovenska, kteří se tu objevili přibližně před dvěma sty lety a přinesli sem svůj způsob života, víru, jazyk, i své zvyky. Vesnice mají dodnes slovenské názvy – v závorce názvy rumunské: Bodono1 (Bodoi), Brumlak (Brumlac), Stará Huta (Huta Voivozi), Nová Huta (Sinteu), Židáreň (Valea Torney), Gemelčička (Valeu Ungurului, Faget), Čerpotok (Valea Cerului), Vuková (Vucova).

Gemelčička se z tohoto výčtu tak trochu vymyká. Není to vesnice v pravém slova smyslu, je to kraj zemědělských usedlostí roztroušených po horských hřebenech na rozloze asi 40 km2. Není tu dostatečně silný pramen vody, který by stačil pro celou vesnici. Proto se každý snažil svou „izbu“ postavit u nějaké studánky nebo potůčku. Pokud sem po prašných a kamenitých cestách vystoupáte, vrátíte se v čase o několik desítek let nazpět. Okouzlí vás prostý život obyvatel, kteří zde žijí stejně jako naši dědové v souladu s přírodou.

Okouzlí vás ale i sama nádherná horská krajina, do které jsou zasazeny jejich zemědělské usedlosti. Do nejhůře přístupné oblasti Vagae dodnes nebyla zavedena elektřina. Zdejší chaloupky osvětluje jen mihotavé světlo petrolejky, které vám dá zapomenout, že žijeme na počátku 21. století. Stále se zde udržují staré zvyky např. při svatbách, o Velikonocích, na Mikuláše, na Vánoce. . . Někteří obyvatelé této odlehlé horské oblasti celý život neopustili okolí své rodné chaloupky a nenaučili se ani rumunsky. Mnozí chodili jen do místní čtyřtřídky, další studium si nemohli dovolit. Místní škola spolu s kostelem, farou a přilehlým hospodářstvím tvoří srdce rozlehlé farnosti. Sem docházejí obyvatelé samot jednou týdně do kostela, jejich děti pak denně do školy. Mnozí to sem mají více než 10 km.


Další zajímavá místa Rumunska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz