Gran Canaria (Španělsko)

Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárských ostrovů patřící Španělsku. Nachází se východně od Tenerife a západně od ostrova Fuerteventura. Ostrov je sopečného původu. Jeho rozloha činí 1560 km², nejvyšší bod (Pico de Las Nieves) se nachází v nadmořské výšce 1949 m. Ostrov má okrouhlý tvar s průměrem asi 50 km a po obvodu měří 236 kilometrů (50 km tvoří pláže). Žije zde 789 908 obyvatel, z toho 378 628 (2005) v hlavním městě Las Palmas de Gran Canaria.

Místní fauna i flora je velmi jedinečná, protože Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou. Vnitrozemí je hornaté a nachází se v něm i nejvyšší hora ostrova. Na jihu ostrova v letovisku Maspalomas jsou podél moře písečné duny - chráněná přírodní rezervace Dunas de Maspalomas, s rozlohou 250 hektarů.

Obyvatelé ostrova Gran Canaria v drtivé většině obývají  sever ostrova, kde se také nachází hlavní město Las Palmas. Střed ostrova je hornatý. Nachází se zde  množství nádherných výhledů na krajinu. Nejvyhledávanější vyhlídkou je Cruz de Tejeda ve výšce 1463, odkud se nabízí krásné panorama skalních formací (posvátná místa domorodých Guančů) - sklalnatý vrchol Roque Nublo (1817 metrů) a vrchol Roque Bentaiga.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gran_Canaria


Další zajímavá místa Španělska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz