Irsko

Zájezdy

Zájezdy do Irska

Typy zájezdů do Irska


Irsko

nádherná příroda a tajuplná historie v zemi Keltů

Na smaragdovém ostrově objevíme památky našich předků v podobě dolmenů, hrobek, kamenných kruhů a klášterů, stejně jako tajemné keltské kříže čnící z půdy dávných pohřebišť. Vychutnáme si podmanivou krásu tamních národních parků i hřmění vln Atlantiku tříštících se o rozervané útesy.

22 800 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Irsko
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
kemp


Informace
Irsko

Tato ostrovní země ležící na samém okraji Evropy by se bez obav dala nazvat nejzelenější zemí světa. Pokud za jasného dne vystoupáte na nejvyšší vrchol Carrauntoohil, naskytne se vám opravdu kouzelná scenérie několika horských masívů a rovinatých údolí, vše pokryté typickou irskou zelenou, všude kam jen dohlédnete. Irové jsou velmi sdílní lidí, a tak se nedivte, že vás možná zatáhnou do jedné z místních hospůdek na pravou irskou whisky.

Poloha: Severozápadní Evropa na stejnojmenném ostrově Irsko. Omýváno Atlantským oceánem, Irským a Keltským mořem.
Hraniční státy: Severní Irsko (Spojené království)
Rozloha: 70 273 km2
Geografie: V centrálních oblastech především nížinatý povrch, v blízkosti pobřeží hornatiny. Nejvyšší vrchol Carrauntoohill (1.041 m n.m.). Nejdelší řekou je Shannon. Díky bujné vegetaci má přezdívku Smaragdový ostrov.
Podnebí: Mírné teplé oceánské podnebí. Prší v průměru v každém dvou ze tří dnů. Průměrná teplota v lednu kolem 5°C, v červenci 15°C.
Status: Parlamentní republika
Administrativní rozdělení: 4 provincie, 26 hrabství.
Hlavní město: Dublin.
Další velká města: Cork, Galway, Limerick.
Obyvatelstvo: cca 4,2 milionu.
Národnostní složení: Anglicky mluvící Irové (68%), Irsky mluvící Irové (30%).
Jazyk: Angličtina a irština.
Měna: Euro (EUR).
Mezinárodní telefonní předvolba: +353
Čas: UTC +0 (tj. o jednu hodinu méně než v ČR).
Elektřina: 220 V, střídavý proud, 50 Hz.
Státní vlajka: Tři svislé pruhy v pořadí zelená, bílá, oranžová.
Státní svátky: 1. ledna (Nový rok), 17. března (Den Sv. Patrika), Velikonoce, 1. květnové pondělí, 1. červnové pondělí, 1. srpnové pondělí, poslední pondělí v říjnu, 25. – 26. prosinec (Vánoce)


Zajímavosti o Irsku

Irsko je ostrovní stát nacházející se v severozápadní Evropě na stejnojmenném ostrově, který zabírá přibližně z pěti šestin jeho povrchu. Zbývající část na severu ostrova zaujímá Severní Irsko spadají pod správu Spojeného království. Pobřeží Irska je omýváno vodami Atlantského oceánu, Irského a Keltského moře a od Velké Británie odděleno Průlivem svatého Jiří. Rozloha státu činí přibližně 70 tisíc km2 a počet obyvatel něco málo přes 4 miliony. Zhriba 10% populace je tvořeno zahraničními imigranty. Irsko totiž podle indexu kvality života stojí na prvním místě tohoto žebříčku. Hlavním městem je Dublin rozkládající se u východního pobřeží.

První osadníci přišli na ostrov před devíti tisíci lety ze sousední Velké Británie a v poklidu zde hospodařili až do doby okolo roku 500 před Kristem. Tehdy začali do Irska pronikat Keltové a s sebou přinesli i novou kulturu. V průběhu celého 1. tisíciletí našeho letopočtu bylo Irsko nejednotné, rozdrobené na několik menších království. Velkou úlohu v tehdejší společnosti hráli druidové. S příchodem Římanů přišlo do Irska i křesťanství, v jehož šíření sehrál nejvýznamnější roli svatý Patrik. Ve 12. století se Irsko dostalo pod svrchovanost anglického království. V 17. století vypuklo v Irsku velké povstání, která však bylo krutě potlačeno armádou pod vedením Olivera Cromwella. V 18. století získal irský parlament nezávislost, po vzpourách proti britské koruně byl však rozpuštěn. Několik hladomorů rozpoutalo velkou vlnu emigrací obyvatelstva. Po irské válce o nezávislost vznikl v roce 1922 irský svobodný stát, na jehož základech nedlouho poté, v roce 1949 vzniklo samostatné Irsko.

Povrch Irska je z velké časti pokryt nížinami, převážně loukami a vřesovišti. 15% rozlohy ostrova zaujímají rašeliniště. Horské oblasti se vyskytují zejména v blízkosti pobřeží na západě a jihozápadě země. Nejvyšší bod Carrauntoohil dosahující nadmořské výšky 1.041 metrů se nachází v pohoří Macgillycuddy's Reeks. S příchodem člověka zcela vymizely původní populace divokých zvířat jako medvědů, vlků či bobrů. Zajímavostí je, že zde vůbec nežijí hadi.

Podnebí v Irsku je mírného oceánského charakteru, protože je po celý rok ovlivňováno teplým Golfským proudem. Zejména na západě země je díky oceánu vyšší vlhkost a tím také i více srážek. Průměrně v Irsku prší každé dva dny ze tří, nejvíce slunce si užijete v květnu a červnu. Průměrné letní teploty se pohybují okolo 15°C, v zimních měsících pak okolo 5°C. Ovšem zejména Wicklovské hory u Dublinu jsou pověstné tím, že v zimě zde může napadnout i poměrně velké množství sněhu. Celkově je počasí v Irsku díky neustálému oceánskému větru velmi proměnlivé.

Irsko má pátý největší HDP na osobu na světě a to i navzdory poklesu hospodářského růstu. Původní zemědělství dnes vytváří v Irsku už pouhých 5% HDP, převážnou většinu dnes tvoří služby a průmysl. Přetrval však tradiční chov ovcí, jejichž vlna je vyvážena do celého světa. V belfastských loděnicích Harland & Wolff byl poprvé v roce 1911 spuštěn na vodu legendární Titanic. Tradičním irským produktem je zejména pravá whisky Tullamore Dew či pivo Guinness.

Irové jsou národ držící se názoru, že důvod k oslavě se vždycky najde. Největším svátkem je Den svatého Patrika, který se slaví 17. března snad v každém městě či vesnici. Velkou historickou tradici má krásná a melodická irská hudba, která je populární po celém světě. Jedním z tradičních nástrojů je harfa, která se stala dokonce symbolem Irska. K hudbě patří i tanec, který se do širokého povědomí dostal díky Američanovi irského původu Michaelu Flatleymu. Z irských literární tvorby určitě každý zná Gülliverovy cesty Jonathana Swifta či Strašidlo Cantervilské od Oscara Wilda. Po celém Irsku jsou rozesety jedinečné architektonické ukázky z doby kamenné, megalitické hrobky nazývané často jako dolmeny.

Oficiální jazyky jsou irština a angličtina, která však už v dnešní době výrazně převládá. Původní irštinou je však schopna domluvit se pouhých 40% populace, kdežto angličtinou už snad každý. A jedna perlička na závěr. Je známo, že v cizině žije díky masivním vlnám emigrací více lidí irského původu než v samotném Irsku. V poslední době se však mnoho emigrantů vrací zpět do své vlasti.

Zajímavé odkazy:
http://irsko-info.promitani.cz/ - informace o Irsku
http://www.irsko-aktualne.cz/ - aktuálně z Irska
http://www.discoverireland.cz/ - praktické informace pro návštěvníky Irska
http://www.tourismireland.com/ - irský turistický portál
http://www.met.ie/ - irský meteorologický server
http://www.weather.com/common/drilldown/EI.html - předpověď počasí pro jednotlivá místa
http://www.mzv.cz/dublin/ - Velvyslanectví České republiky v Dublinu

Důležitá telefonní čísla:
999, 112 – linky tísňového volání
1850 - 661 771 – služba turistům v nouzi, 24hodinová linka
00353/(0)1/6681135 - Velvyslanectví České republiky v Dublinu

Fotky

Fotografie ze zájezdů do Irska

Irsko

© Foto: Pavel Moučka, Martina Pěkná, Eliška Klementová, Dana Simonová, Jan Haruda

Na smaragdovém ostrově objevíme památky našich předků v podobě dolmenů, hrobek, kamenných kruhů a klášterů, stejně jako tajemné keltské kříže čnící z půdy dávných pohřebišť.

Články

Články ze zájezdů do Irska

NP Burren -  krajina, kterou byste v Irsku nečekali

NP Burren - krajina, kterou byste v Irsku nečekali

Autor a foto: Jan Haruda

"Irsku se přezdívá smaragdový ostrov", "tak zelenou trávu neuvidíte nikde jinde" případně "i ta zelená je tady zelenější" jsou klasické…

Zobrazit celý článek

Irsko - video

Irsko - video

Autor a foto: Liam Ó Brádaigh

Proleťte se nad Irskem prostřednictvím skvělého videa

Zobrazit celý článek

Irsko - putování smaragdovým ostrovem

Irsko - putování smaragdovým ostrovem

Autor a foto: Dana Simonová

Před šesti lety mne do Irska přivedla vlastně náhoda. Setkání to však bylo osudové a já se do „Smaragdového ostrova“ zamilovala na…

Zobrazit celý článek

Zajímavá místa

Zajímavá místa IrskaNajdi zájezd na Zážitkovna.cz