Jaroslavl (Rusko)

Jaroslavl je hlavní město stejnojmenné ruské oblasti nacházející se na soutoku řek Volha a Kotorosl. Ve městě s plně zachovalou historickou zástavbou žije přibližně 604 tisíc obyvatel. V roce 2005 bylo historické centrum města, pocházející zejména z 16.až 19. století, zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. V Jaroslavli se mísí vlivy tradiční ruské a západní kultury.
Jaroslavl je nejstarším ruským městem na toku Volhy. Založena byla v roce 1010 knížetem Jaroslavem Moudrým z rodu Rurikovců. Při lovu zde údajně zabil medvěda, kterého dodnes najdeme ve znaku města. V 18. století byla na území Jaroslavle nalezena nejvýznamnější památka ruské literatury, epos pocházejíc z 12. století, Slovo o pluku Igorově.
Nejstarší stavbou v Jaroslavli je Spaso-Preobraženský klášter, který byl postaven ve 12. století pouze ze dřeva. V 16. století však lehl popelem a byl vybudován nový klášter v podobě, v jaké ho známe dnes. V 17. století byly postaveny další kostely, jež tvoří ukázku svérázného staroruského stavitelství.
V roce 1750 zde bylo zřízeno nejspíše vůbec první ruské veřejné divadlo, dnes známé pod jménem Akademické divadlo Fjodora Volkova. Od konce 18. století bylo město systematicky budováno podle generálního plánu v klasicistním stylu. Jedinečné je také zdejší nábřeží se starými domy a kostely, osázené lipami.

Zajímavé odkazy:
http://www.yarregion.ru/ - oficiální stránky regionu Jaroslavl
http://www.yaroslavl-online.com/ - informační portál Jaroslavle
http://gorod.yarportal.ru/ - fotogalerie Jarloslavle
http://360yaroslavl.ru/ - panoramatické záběry z Jaroslavle


Další zajímavá místa Ruska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz