Festival Lughnasad > 4. srpna 2018

KČT Kudrna pořádá na hradě Veveří již XV. festival KELT & WORLD MUSIC

LUGHNASAD 2018

Vám (a nejen Vám), kterým v žilách koluje divoká keltská krev a v hrudi tluče romantické srdce, je určen tradiční věhlasný festival LUGHNASAD pořádaný CK a KČT KUDRNA, který bude opět zasazen do nitra hradu Veveří. Vše vypukne 4. 8. a zahrají vám VOJTA KIĎÁK TOMÁŠKO (Loket) – úvodní koncert tohoto trampského barda zadara, ... dále od 15 hodin energické kapely > BEERBERRIES (Pardubice), JOLLY BUSKERS (Praha), ČESKÉ SRDCE (Tuchoměřice), ASONANCE (Praha) a  BARBAR PUNK (Brno). 

Uvidíte budování  keltského ležení KELTOI. Vyzkoušíte si dávné keltské žití včetně řemesel, her pro děti i dospěláky, věštění, magie či rituálního malování na tělo.

I tentokráte vystoupí soubor LA QUADRILLA s irskými a skotskými tanci, sdružení SKOTSKÝ PES s dudáckými ukázkami i soubor DÉMÁIRT s nápaditým irským tancováním, ... nebude chybět ani tradiční BUBENICKÉ JAMMOVÁNÍ, či úžasné ohňové překvapení v podání CARPE NOCTEM.

Program

odkaz na plakát a kompletní program ke stažení zde

8:00  –  9:00 start keltského 15 km tažení (turistického pochodu) „Pohádkou máje“ od dolní (jižní) brány od 9.00. stavba keltského ležení KELTOI a otevírání stylových řemeslnických krámků (kováři, kovotepci, švartneři, mincíři, hrnčíři, šperkaři, kožešníci, krejčíři, bylinkáři, mastičkáři, …) i občerstvovacích oáz (jídlo, pití, lekvary, medovina, chmelovina, švestkovina... kocovina).
od 12:00 keltské hrátky pro děti i dospěláky se sdružením KELTOI, hodování, soutěžení, zkoušení pravého dávného keltského žití, včetně řemesel, věštění, magie...i šamanské kameny a rituální malování na tělo. Ukázky dravých ptáků.
Možné prohlídky hradu. Toto do 17:00 hod. i bez vstupenky na festival.

Příhrádek (od 15 hodin placený prostor)

14:00 VOJTA KIĎÁK TOMÁŠKO - Toulavej Kelt ze Slavkovského lesa
15:00 BEERBERRIES -  ukázky
16:30 La Quadrilla - irské tance > ukázky + výuka
17:00 JOLLY BUSKERS 
18:30 Démáirt - tance & Skotský pes - dudáci
19.00 ČESKÉ SRDCE 
20:30 Bubnové jammování > bubny zajistí
21:00 ASONANCE 
22:30 Carpe Noctem - ohňová šou 
23:00 BARBAR PUNK  *** ukázky
cca 00:30-01:00  >  KONEC


A proč právě na Lughnasad?

Aby byla dobrá úroda (na polích i v lidských srdcích) a rozproudili jsme si tu naši velkou dávku keltské krve

Na co nezapomenout?

Pro lepší sicnu doporučujeme zadkulibá změkčovadla > deky, celty, karimatky, karitaťky...


A kdo nám to všechno pěkně ozvučí?

Pája Jindrák • www.lisak.info

Jak se k nám dostanete?

Pěšky, na picyklu i kolobrndě, auty či šífy i busy (č.303) MHD + v noci zpět do Brna tradičně mimořádné posilové spoje.

Kde složit hlavu?

  • Autocamp Obora, Rakovecká 79, Brno, 635 00, www.autocampobora.cz, tel. 546 223 334
  • Kemp Hana, Dlouhá 135, Veverská Bítýška, www.campinghana.com, tel: 607 905 801
  • na už posečených loukách při kostelíku Nanebevzetí Panny Marie      -       mapa

Co s gáblem?

  • Bude připraveno spousta stánků s jídlem a pitím vč. čajovny ČHAJORI až ze Sv. Júra

VSTUPENKY

  • https://www.smsticket.cz/vstupenky/12772-lughnasad
  • 270 ká  (do 3.8.) v e-předprodejích + ve Vobchůdku v podchodu hlavního nádraží Brno i v pobočkách CK KUDRNA > Brno, Lidická 17 * Praha, Žitná 1 * Ostrava, 28.října 491/66
  • 300 ká na fleku
  • za polovic omladina do 15 let a držitelé ZTP
  • zadara děcka do výšky 39,370078 palce

Mediální partneři

Festival Lughnasad - mediální partner Rádio Signál   CK Kudrna


Partneři festivalu

      


SPŘÁTELENÉ KELTSKÉ FESTIVALY


PLUMLOVSKÁ KELTSKÁ NOC (20. – 21. 7. 2018)


ČESKÝ LUGHNASAD NASAVRKY (27. – 28. 7. 2018)


Plumlovská KELTSKÁ NOC (20.–21. 7.), nasavrcký český  (27.–28. 7.) & brněnský moravský (4.8.) LUGHNASAD tvoří pospolu jakési trojúhelníkové keltské trojfestivalí, které lze propojit parádním prázdninovým dvoutýdenním vandrem:

LughnasadyO Lughnasadu

Oslavy keltského Lughnasadu začínaly 1. srpna a obvykle trvaly několik dní. Lughnasad byl svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, byl vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu. Během oslav Lughnasadu se obvykle uzavíraly sňatky, pořádaly různé lidové veselice, závody a soutěže či sportovní klání. Během těchto oslav byly zakázány jakékoli projevy nevraživosti, násilí a také vymáhání dluhů. Při shromáždění lidu, pořádaném obvykle na nějakém posvátném vrchu, byla uctívána Matka země v některé ze svých podob (nejčastěji jako bohyně Danu) a především jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů Lug, po němž nese jméno i tento svátek. Lug byl bohem moudrosti a všech umění, patron řemeslníků i válečníků, mocný kouzelník nadaný neobyčejnými intelektuálními schopnostmi a vůbec jeden z "nejuniverzálnějších" keltských bohů. Zobrazován byl zpravidla jako mladý muž ušlechtilých rysů s velkým oštěpem a doprovázen havrany, symboly moudrosti a proroctví. Při východu slunce prvního dne Lughnasadu odsekl slavnostně jeden z druidů několik klasů obilí z první úrody. Ty položil na kámen a vyřkl zaklínací formuli (šlo patrně o díkůvzdání bohům). Poté se zrno z těchto klasů umlelo, zpracovalo na těsto, z něhož se vytvarovala placka. Ta se pak upekla na ohni, který byl rozdělán pouze z větví jeřábu. Upečená placka se po drobtech rozdala všem účastníkům oslavy.

Zveme Vás!