Moldovița (Rumunsko)

Klášter Moldovița (čti Moldovica) založil roku 1532 vojvoda Petru Rareș. Nachází se v obci Vatra Moldoviței v župě Suceava. Malby na stěnáchkostela jsou nejlépe zachované malby v Bukovině.

První zmínka o klášteru pochází z roku 1402. Nejednalo se však o tento klášter, ale o původní klášter, který na opačném břehu řeky Moldovița založilAlexandru cel Bun (Alexandr Dobrý). Je pravděpodobné, že tento klášter zanikl při zemětřesení na počátku 16. století. Nový klášter založil zmíněný Petru Rareș, jeho kostel byl zasvěcen Zvěstování Panně Marii. To potvrzuje pamětní zápis na jižní fasádě.

Kostel má půdorys kříže se třemi apsidami. Nad středem kostela se tyčí výrazná lucerna se čtyřmi okny. Nad pohřební komorou se nachází skrytá pokladnice. Mohutná předsíň (exonarthex) s velkými vstupními a okenními otvory je nejpozoruhodnější částí kostela. Byla vystavěna podle vzoru kostela v Humoru.

Kostel byl vymalován roku 1537. Podle různých stylů je zřejmé, že se na výzdobě podílelo více moldavských umělců. Roku 1607 nechal biskup Efrem z Rădăuți obehnat klášter zdí se třemi věžemi a vystavět dvoupodlažní budovu, pokladnici kláštera. Nyní je v této budově umístěno klášterní muzeum, kde jsou k vidění bohoslužebné předměty, výšivky, ikony, liturgické knihy a archeologické nálezy. Také je zde umístěno kostelní sedadlo Petra Rareșe.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/


Zájezdy s návštěvou Moldovițy

Na kolech severem Rumunska

divokými cestami malebnou krajinou za krásami i poznáním

Na této cyklovýpravě prokřižujeme několik pohoří, navštívíme pravoslavný monastýr, dřevěné kostelíky, nějakou tu soutěsku, vykoupeme se v karpatských říčkách, projedeme se po rumunském asfaltu i nezpevněných cestách a zařádíme si v „žertovných“ terénech pro bajkery.

0 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Rumunsko
Typ zájezdu: Cykloturistika

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

10 Délka:
10 dnů
N Náročnost:
3-4
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
kemp tábořiště

Další zajímavá místa Rumunska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz