Nový Zéland

Zájezdy

Zájezdy na Nový Zéland

Typy zájezdů na Nový Zéland


Nový Zéland

země dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland, nebo-li Aotearoa - "Země dlouhého bílého oblaku". Ostrovy na druhém konci zeměkoule plné kouzelných pláží a zátok, divokých fjordů i původních pralesů stromových kapradin. Objevte s námi Nový Zéland.

57 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Nový Zéland
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou

Termíny:
18.3.2020 – 2.4.2020

16 Délka:
16 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
letecky
S Stravování:
ve vlastní režii
U Ubytování:
hotel kemp motel


Informace
Nový Zéland

Nový Zéland je stát v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří jej dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a řada dalších malých ostrůvků. První obyvatelé, Maoři, nazvali objevenou pevninu Aotearoa - země dlouhého bílého oblaku. O pár set let později objevila tento kousek světa také bílá tvář - byl to holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. No a jak to bývá, netrvalo dlouho a na Aotearou zamířily další a další lodě ze starého kontinentu. Domorodí Maoři nebyli novými událostmi nikterak nadšeni, bránili své území a párkrát se s bělochy semleli. Nakonec to dobře dopadlo, v polovině 19. st. se obě strany domluvily a začaly žít v klidu a míru. Maoři nevečeří bledé tváře a bledé tváře respektují maorskou půdu. A turisté ze všech koutů světa mohou po vzoru Abela Tasmana a Jamese Cooka, ale bez obav, objevovat pohádkovou krajinu Nového Zélandu.

Rozloha: 268 680 km²

Hlavní město: Wellington (430 tis. obyvatel)

Další velká města: Auckland (1,2 mil.), Christchurch (370 tis.)

Jazyk: angličtina, maorština

Obyvatelstvo: 4 414 400 miliónů obyvatel

Měna: novozélandský dolar (NZD)

Náboženství: anglikáni, řím. katolíci, presbyteriáni

Národnostní složení: Evropané (74 %), Maoři (10 %), Polynésané, Číňané

Časové pásmo: posun v zimním čase +11 hod., v letním čase: +12 hod.

Nejvyšší bod: Mount Cook (3.754 m.n.m)

Nejdelší řeka: Waikato (425 km)

Největší jezero: Lake Taupo (616 km²)

Nejhlubší jezero: Lake Hauroko (462m)

Podnebí:  většina území má mírné oceánské klima. Střídají se zde čtyři roční období.  Tato období jsou však obráceně než u nás vzhledem k umístění na jižní polokouli. Zimními měsíci jsou tedy červen, červenec a srpen. Letními měsíci je prosinec, leden a únor. Zimy jsou mírnější než u nás a sníh padá převážně jen v horských oblastech.

Elektřina: napětí na Novém Zélandu 240 V / 50 Hz, elektrické zásuvky jsou odlišné od evropského typu, a proto budete potřebovat adaptér na zásuvku typu I. Adaptéry do zahraničí lze zakoupit na cestovní adaptéry.

Státní vlajka:  je Britská modrá služební vlajka, na které jsou místo obvyklého vlajkového emblému ve vlající části umístěny čtyři různě velké červené hvězdy. Hvězdy jsou uspořádány do souhvězdí Jižního kříže. Vlajka byla přijata 24. března 1902.

Státní svátky:  Nový rok 1. a 2. leden, Waitangi Day (státní svátek NZ) 6. února, Good Friday (Velký pátek) 6.dubna (pohyblivé datum), Easter Monday (velikonoční pondělí) 9. dubna (pohyblivé datum), ANZAC Day (den obětí válek) 25. duben, Queen's Birthday (narozeniny královny) 4. června (první pondělí v červnu), Labor Day (den práce) 22. října (čtvrté pondělí v říjnu) Christmas Day (1. svátek vánoční) 25. prosinec, Boxing Day (2. svátek vánoční) 26. prosinec

Mezinárodní předvolba: 0064, 00642


Zajímavosti o Novém Zélandu

Nový Zéland je poněkud izolován v jižní části Tichého oceánu a skládá se ze dvou hlavních ostrovů oddělených Cookovým průlivem (známých jednoduše jako Severní ostrov a Jižní ostrov) a četných menších ostrovů, dále pak z mnoha menších, například závislá území Cookovy ostrovy, Niue nebo Tokelau. Celková rozloha Nového Zélandu je 268 680 km², což je o trochu méně než Japonsko a o trochu více než Spojené království. Nejbližší pevninou je 2000 km vzdálená Austrálie. Na Novém Zélandu a přilehlých ostrovech se v roce 2014 nacházely 3 lokality světového dědictví UNESCO - národní park Tongariro, Te Wahipounamu a novozélandské subantarktické ostrovy.

Na dvou hlavních ostrovech Nového Zélandu jsou všechna místa vzdálená maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

Severní ostrov má velice nepravidelné pobřeží s několika poloostrovy, které vybíhají do moře. Úrodné nížiny přecházejí v kopce lemované zátokami a písčitými plážemi. Uprostřed Severního ostrova se nachází oblastsopek. Čtyři z nich jsou dosud činné a je zde také mnoho bublajících horkých pramenů a gejzírů. Nejvyšším vrcholem Severního ostrova je jedna ze čtyř sopek, sopka Ruapehu (2797 m). Zemětřesení nejsou ničím výjimečným, zřídkakdy však představují nebezpečí. Víc na jihu se rozeklané kopce svažují a předcházejí v roviny a pobřežní nížiny. KopecTaumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu je zapsán v Guinnessově knize rekordů za svůj 85 písmen dlouhý název.

Jižnímu ostrovu, jejž od Severního odděluje 26 km široký Cookův průliv, dominují nebetyčné vrcholky Jižních Alp se sněžnými poli a ledovci. Nejvyšším vrcholem Jižního ostrova je Mount Cook (3754 m). Mnoho nádherných jezer, která leží v hustě zalesněných horských údolích, napájejí prudké řeky. Na východ od Alp se rozkládá úrodná Canterburská nížina, největší rovina na Novém Zélandu. Na samém jihu se do ostrovní půdy zařezávají v úzkých pruzích fjordy, jež skýtají překrásnou podívanou.

Nový Zéland leží v jižním Pacifiku ve vzdálenosti asi 2000 km na jihovýchod od Austrálie. Nejbližší pevninou na jihu je Antarktida. Na severu se nacházejí souostroví Nová Kaledonie, Fidži a Tonga.

Izolovanost ostrovů uchovala některé endemické druhy. Nový Zéland se od Gondwany oddělil ještě před rozšířením savců, proto se před méně než 900 lety na Novém Zélandu nevyskytovali žádní savci, kromě těch, co sem mohli připlavat (lachtani,lvouni atd.) nebo přiletět (netopýři). Na Novém Zélandu nežijí žádní hadi a téměř žádná jedovatá zvířata.

Nový Zéland je domovem mnoha endemických rostlin, např. šarlatově kvetoucí pohutukawy a jerlínu se zářivě žlutými kvítky. Velké části Nového Zélandu byly původně porostlé lesem nebo buší. Nyní převládají formy trsnatých trav na bažinatých plochách a čtvrtina území je zalesněna. Stávající lesy jsou složené z vavřínových a jehličnatých stromů, ale místy se vyskytují i palmy a stromovité kapradiny. Na Jižním ostrově jsou převážně pabukové lesy (kromě západního pobřeží).

Nejznámějším představitelem fauny je kivi, velký nelétavý pták, i když zde žije ještě několik dalších druhů ptáků, kteří neumějí létat. Před příchodem Evropanů na Novém Zélandu žily dva druhy netopýrů, velké množství hmyzu a ptáků, kteří jsou často nelétaví a několik druhů plazů – gekoni a scinkové. Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž hatérii novozélandskou, starodávného plaza. Typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky takahe a papoušci kakapo.

Na Novém Zélandu se nachází 14 národních parků a krása zdejší přírody opakovaně láka renomované světové filmaře (trilogie Petera Jacksona Pán prstenů a filmy o Hobitovi, Avatar Jamese Camerona ...).

Nejznámějším Novozélandským rodákem je oscarový herec Russell Crowe (Gladiator).

Fotky

Fotografie ze zájezdů na Nový Zéland

Nový Zéland

© Foto: Jakub Cejpek, archiv CK Kudrna

Nový Zéland, Aotearoa, Země dlouhého bílého oblaku. Ostrovy proslulé nádhernou přírodou s mnoha unikátními živočišnými i rostlinnými druhy - okouzlující „Středozem“.

Zajímavá místa

Zajímavá místa Nového ZélanduNajdi zájezd na Zážitkovna.cz