Perito Moreno (Argentina)

Mohutný ledovec Perito Moreno se rozkládá na ploše 250 km2 v argentinském Národním parku Los Glaciares. Všeobecně je považován za jednu z největších turistických atrakcí celé Patagonie. 30 kilometrů dlouhé ledovcové pole je třetí největší zásobárnou pitné vody na světě. V místě své největší mocnosti dosahuje hloubky až 700 metrů.
Ledovec Perito Moreno ústí do jezera Argentino a tvoří tak jakousi přírodní hrát oddělující dvě poloviny jezera. Nad hladinou jezera se ledovec zvedá až do úctyhodné výšky 74 metrů. Ačkoliv téměř všechny ledovce na naší planetě podléhají globálnímu oteplování, Perito Moreno je jen s nepatrnými výchylkami prakticky neustále stejně velký. Z čelní ledové stěny se pravidelně odlamují malé i velké kusy ledu a s velkým rachotem se řítí na jezerní hladinu.
Jen jednou za několik let se odehrává úžasné divadlo nazvané La Ruptura – Rozlomení se. Svým pohybem ledovec postupně přehradí celé jezero až k protější pevnině a tím zůstane uzavření jižní rameno Brazo Rico. Protože voda, která do jezera neustále proudí tak nemá kam odtékat, jezero se plní.Hladina vody se může za ledovcovou hrází zvednout až o 30 metrů. Nakonec je tlak vody tak velký, že ta si vyhloubí v ledovci tunel, který se zvětšuje a zvětšuje až se mohutná ledová klenba s obrovským rachotem a závojem zřítí a hladiny v jezerech se vyrovnají. A velkolepý proces, který se opakuje po třech až pěti letech může začít nanovo.

Zajímavé odkazy:
http://cestovani.idnes.cz/perito-moreno-patagonsky-ledovy-obr-dve-/igsvet.aspx?c=A061120_170707_igsvet_tom – pěkný článek o Perito Moreno
http://www.youtube.com/watch?v=9E6IHtrVdz8 – Ruptura Perito Moreno


Zájezdy s návštěvou Perito Moreno

Patagonie a Ohňová země

legendární treky a kultovní hory Chile i Argentiny

Objevte kouzlo nedozírné, drsné a na první pohled pusté patagonské pampy, na kterých místní gaučové prohánějí vyhlášené jihoamerické "steaky", roztomilé tučňáky Magellanské...

33 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Argentina, Chile
Typ zájezdu: Expedice Horská turistika

Termíny:
24.1.2020 – 9.2.2020

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
3
D Doprava:
letecky
S Stravování:
9x snídaně
U Ubytování:
hostel stan

Peru

za tajemstvím Inků, mezi Indiány a do majestátních hor

Pestré putování za novodobým divem světa - záhadným Machu Picchu, plovoucími rákosovými ostrovy los Uros na jezeře Titicaca na hranici s Bolívií, mohutnými dunami pouští i zasněženými štíty šestitisícovek, ale především do země plné barev, kde na každém kroku potkáme potomky dávných Inků.

28 600 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Bolívie, Peru
Typ zájezdu: Expedice Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
letecky, místní doprava
S Stravování:
snídaně
U Ubytování:
turistický hotýlek

Další zajímavá místa Argentiny


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz