Díky obrovskému stupni
endemismu se
Madagaskaru přezdívá také osmý světadíl nebo laboratoř bohů. Dlouhodobá izolace ostrova zamíchala kartami evoluce a dala vzniknout tvorům, kteří nežijí nikde jinde na světě, například lemurům, bezpochyby nejcharismatičtějším zvířatům Madagaskaru. Emblematickým stromem Madagaskaru je určitě
baobab. Na světě existuje 8 druhů baobabů, na Madagaskaru jich roste 7, z toho 6 nenajdete nikde jinde na světě.
Zajímavá květena a zvířena žije v nádherné krajině v obdivuhodné diverzitě – během pouhých 300km se přesunete od tropických pralesů po poušť. Cestou minete vyzývavá žulová pohoří přesahující výšku 2000 m, bizarní skalní města z pískovců, připomínající náš Adšpach, nebo z vápence, s vrcholky ostrými jako břitva, které naopak nepřipomínají nic, s čím jste se už setkali.
Madagaskar byl osídlen postupnými vlnami migrantů ze všech koutů
Indického oceánu. Každá z vln přinesla své vlastní zvyky a náboženství. Tento tavící kotel kultur dal vzniknout rafinované paletě vyznání a rituálů, které oslavují duchy předků. Pro cestovatele je neobvyklá ústřední role, kterou hraje smrt v každodenním životě. Málokterý kout na světě poskytuje takový kaleidoskop přírody. Navštívit to nejzajímavější může být ovšem výzva: Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě a kvalitní silnice na něm takřka neexistují. Vozový park je zastaralý a do cesty se každou chvíli staví neočekávané překážky (spadlý most, přívoz uvízlý na mělčině, porucha automobilu…) Nicméně dobrodruzi, kteří se nebojí obtíží a únavy, si přijdou na své, návštěva Madagaskaru připomíná podnik z dob velkého českého cestovatele Emila Holuba.