Jan Haruda

Vystudovaný kulturní a politický geograf, markeťák CK Kudrna a tvůrce cestovatelských komiksů s chutí objevovat bílá místa ve své mentální mapě. Ve svých přednáškách rád uvádí historicko geografická fakta do zajímavých souvislostí.

O sobě napsal: "Necestuji a neprovázím vás proto, abychom měli pěkné fotky do rodinného alba, ale věřím, že za každou cestou se skrývá veliké tajemství poznání sebe, přátel, jiných kultur nebo míst, které v nás nechají zakořenit ten nádherný pocit objevování. Cestování považuji za vyšší sociální vědu, která nás krásně vyhodí ze zajetých kolejí našich životů a dopřeje nám ten vytoužený diskomfort, který nás, při vší námaze, učiní zase o kousek vnímavější vůči světu a skutečnostem, ve kterých žijeme."

Témata přednášek:

Patagonie a Ohňová země - místo na konci světa?

Tierra de Fuego a Patagonie není již nedosažitelným místem, kam se dříve dostali jen největší dobrodruhové. Dnes je to region naopak turisticky velmi atraktivní se stále rostoucím potenciálem. Řekneme si proč tomu tak je, zaměříme se na konkrétní tipy co vidět a zažít, ale hlavně si představíme tuto oblast v geografických souvislostech. Virtuální putování začneme na březích průlivu Beagle, navštívíme kolonii tučňáků na Isla de Magdalena, projedeme busem z Punta Arenas až na konec světa, kde objevíme fascinující historii dobývání míst, skrytých očím západní civilizace až do počátku 20.stol. Dáme si trek v NP Torres del Paine a nevynecháme ani povídání o slavné bitvě o Falklandy nebo o málo známém NP Lapatie v Ohňové zemi. To však až osobně. Budu se na vás těšit.

Irsko - zelená perla Britských ostrovů

Irsko - všichni víme že je, dříve se tam jezdilo na jahody, jsou tam keltské kříže a Dublin, kam létá levně Ryan Air, pije se tam Guiness a znáte nějakou irskou hospodu poblíž vašeho bydliště. 
Odpovídá výše uvedené vaší první představě o Irsku? Myslíte si, že to stačí? Pak si tedy nechejte ujít přednášku o zemi, která dlouze a těžce bojovala o své místo na mapě Evropy, která v sobě nese nejedno tajemství pohřebních mohyl starších než pyramidy, je plná nepřístupných Irů a zelených kopců, ostrého větru a kde déšť prší horizontálně na památky sahající až do dob na úsvitu lidských dějin!
Přesvědčte se, že Irsko je zajímavější, než jste si doposud mysleli!

Okolo Annapuren - nejpestřejší trek v Nepálu

Nepál se už pár let dostává do popředí cestovatelských destinací, které přitahuji čím dál více zájmu a pozornosti. Naše promítání Vám představí Nepál nejen jako turistickou destinaci, ale skrze promítání fotek z treku se dostaneme i k představení země a kultury jako takové. Samotný trek kolem Annapuren patří do pomyslného žebříčku "top ten" treků světa. Kdo zažil stoupání skrze rýžová pole, kamenné vesničky jak ze středověku, vysokohorskou tundru, měsíční krajinu na pomezí zakázaného království Mustang a nejhlubší údolí světa ve stínu osmitisícových štítů, mi dá určitě za pravdu. A kdo ještě tuto oblast nenavštívil a bude mít chuť se s ní seznámit prozatím jen z pohodlí sedačky před plátnem, je vítán!

Transsiberiana - hledání ztraceného času na nejdelší železnici světa

Rusové o transsibiřské magistrále říkají, že je to cesta, kterou by měl aspoň jednou za život vykonat každý Rus. Láká však nejen je, ale díky své délce přes 9000 km, překonání 7 časových pásem a ochutnání surových a nemilosrdných končin spojených se zvrácenou historií lidstva, je atraktivním lákadlem pro všechny poznání a uvědomění chtivé cestovatele.

Nečekejte však výčet kostelů nebo typů lokomotiv, které po trati uvidíte. V přednášce budu věnovat pozornost nejen samotné magistrále, ale skrze množství témat s ní spojených bych vám rád přiblížil Rusko v souvislostech a snad i posunul vnímání státu, o kterém se dnes mluví stále více. Nebudou chybět i praktické tipy na cestu. Takže ať už chcete vyrazit, nebo se zasnít, budu se na vás těšit!