Rila (Bulharsko)

Rila je pohoří v jihozápadní části Bulharska a je součástí Rilsko-rodopského masívu. Jeho nejvyšší vrchol Musala (2 925 m) je zároveň nejvyšší horou této země i celého Balkánského poloostrova. Je šestým nejvyšším pohořím Evropy. Centrální část Rily o rozloze 810 km² je od 24. února 1992 chráněna jako Národní park Rila.

Jméno Rila pochází z thráckého jazyka, kde znamená „hodně vodné pohoří“, podle ledovcových jezer (okolo 200) a minerálních pramenů v podhůří.

Pramení zde významné balkánské řeky, tekoucí do Černého i Egejského moře, jako Iskăr, Marica a Mesta.

Rila se dělí na několik částí. Východní Rila nebo hřeben Musaly je nejvyšší a nejdivočejší částí pohoří. Nalezneme zde jezera MusalyLedové jezero, které je svou výškou 2 709 m nejvýše položeným jezerem Balkánu. Střední Rila nebo hřeben Skakevce je nejmenší částí (desetina plochy), známou ledovcovými jezery – Ribni ezeraDžendemski ezeraManastirska ezera. Leží zde i největší ledovcové jezero Balkánu – Smradlivo ezero (24 ha), stejně jako vrcholy KanarataČerna PoľanaRilecSeverozápadní Rila zabírá čtvrtinu plochy pohoří. Nejvyšší vrchol je Maljovica (2 729 m). Známých je Sedm Rilských jezer. Jihozápadní Rila zaujímá třetinu Rily. Nachází se zde nejstarší rezervace v Bulharsku. Na rozdíl od ostatních oblastí nemá alpínské vzevření.

Pohoří Rila je ideálním místem pro středně vyspělé turisty se středně vysokými nároky. Je podobně vysoké jako Vysoké Tatry, ale mnohem pozvolnější, takže připomíná spíše Nízké Tatry. Předností pohoří jsou nedotčené lesy a planiny, bystřiny, stříbrná jezera, stáda pasoucích se koní a nekonečné hřebeny. Celé pohoří lze od západu na východ přejít za čtyři dny.

Zdroj: http://wikipedia.org


Další zajímavá místa Bulharska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz