Sergijev Posad (Rusko)

Sergijev Posad je ruské město nacházející se přibližně 50 kilometrů od hlavního města Moskvy. Žije zde přibližně 115 tisíc obyvatel. Hlavním symbolem města je mužský klášter Troice-Sergijeva lávra, který je pro svou jedinečnou hodnotu zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.
Opevněný klášter zde vznikl už na počátku 14. století a pojmenovaný byl na počest zakladatele Sergije. Městem se stal Sergijev Posad začátkem 18. století, kdy došlo ke sloučení okolních obcí do jedné osady, rusky „posad“. Sergijev Posad byl jedním z prvním měst v carském Rusku, kam byla v 19. století zavedena železniční trať. Za éry Sovětského svazu bylo město přejmenováno podle revolucionáře Vladimíra Zagorského na Zagorsk. V současnosti má však město zase svůj původní název.
Sergijev Posad je hojně navštěvován turisty, zejména kvůli slavné Troice-Sergijeva lávra, nacházející se uprostřed města. Na místě původního dřevěného kostelíku katedrála z bílého kamene a s charakteristicky modrými kopulemi, základ unikátního klášterního komplexu. Největším uměleckým skvostem jsou pak ikony z 15. století, které vytvořil Andrej Rubljov.
Při psaní o Sergijev Posadu by byl hřích zapomenout na umění zdejších řezbářů, jenž se proslavilo po celém světě. Právě odtud pochází legendární ruská matrjoška.

Zajímavé odkazy:
http://www.stsl.ru/ - oficiální stránky města Sergijev Posad
http://www.sergievposad.ru/ - informační portál Sergijev Posad


Další zajímavá místa Ruska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz