Sofie (Bulharsko)

Je hlavní město Bulharska. Leží na úpatí pohoří Vitoša na západě státu, blízko srbských hranic. Východním okrajem města protéká řeka Iskăr.

V městě žije asi 14% obyvatel Bulharska, je politickým, hospodářským i kulturním střediskem země. Sídlí zde 9 univerzit, a proto je také nejdůležitějším univerzitním městem v zemi.

Město má velmi dávnou historii, podle archeologických nálezů bylo místo osídleno už před osmi tisíci let. Mezi významné památky patří: Katedrála sv. Alexandra Něvského, postavená jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II., díky kterému Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost. Kostel dostal název patrona carské rodiny sv. Alexandra Něvského. Stavba, jejíž základní kámen byl položen v roce 1882, byla dokončena v roce 1912. Na náměstí před katedrálou stojí Alexandrův pomník. Byzantský cihlový kostel svaté Sofie ze 4. století, který dal městu jméno, stojí v parku bllízko katedrály. Kostelík svatého Jiří ze 4. století s cennými freskami uprostřed římského fóra v samém centru města. Ruský kostel svatého Nikolaje Divotvorce (1914). Mešita Banja Baši ze 16. století,, jeden z mála pozůstatků turecké vlády. Archeologické muzeum v centru se starověkými a byzantskými památkami. Národní galerie a Etnografické muzeum v bývalém carském paláci.

Zdroj: http://wikipedia.org


Další zajímavá místa Bulharska


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz