Srí Lanka

Zájezdy

Zájezdy na Srí Lanku

Typy zájezdů na Srí Lanku


Srí Lanka

exotická země s chutí kari a vůní čaje

Zažijeme noční pouť na posvátnou Adamovu horu a spoustu dalších dobrodružství v zemi, která je právem nazývána “Perlou Indického oceánu”.

29 800 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Srí Lanka
Typ zájezdu: Expedice Poznávání s turistikou

Termíny:
29.11.2019 – 13.12.2019 31.1.2020 – 14.2.2020

16 Délka:
16 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
letecky, na místě auty
S Stravování:
12x snídaně
U Ubytování:
hotel penzion


Informace
Srí Lanka

Geografie: Výrazné klimatické rozdíly jsou dány rozsáhlými nížinami na pobřeží, které se zvedají ve vnitrozemí do 2524 metrů vysokého pohoří. V nejvlhčích oblastech (přes 3000 mm srážek) se daří svěžím deštným pralesům, zatímco v sušších severních částech země rostou odolnější monzunové lesy s cennými dřevinami jako je ebenové nebo tzv. atlasové dřevo, velké plochy lesů však již byly vykáceny. Také původně velká stáda slonů nyní čítají jen několik set kusů. Přírodními zdroji jsou: diamanty, drahokamy, grafit, písky s obsahem rud. Nejdelší řekou je Mahaveli. Země je ohrožována tropickými cyklónami a tornády. V prosinci roku 2004 zasáhlo ostrov tsunami způsobené zemětřesením v Indickém oceánu. Spolu s poslední etapou občanské války se ocitlo mnoho lidí v tísnivé životní situaci, na kterou zareagovala i Česká republika. Mezi občany ČR bylo vybráno přes 360 milionů korun, na místě zasahovaly humanitární organizace Člověk v tísni, ADRA či Lékači bez hranic. Na tuto pomoc navázaly další rozvojové aktivity, díky kterým má ČR dle ministerstva zahraničních věcí v oblasti velmi dobré jméno.

Státní zřízení: republika

Rozloha: 65 610 km2

Obyvatelstvo: 20 242 000

Hlavní město: Kolombo

Jazyk: sinhálština (úřední a národní jazyk), tamilština (národní jazyk), angličtina

Měna: 1 šrílanská rupie (LKR)

Náboženství: buddhisté 70 %, hinduisté 15 %,křesťané 8 %, muslimové 8 %

Časové pásmo: Oproti ČR +4,5 hodin (zimní čas) a +3,5 hodin (letní čas)

Mezinárodní předvolba: 0094

Elektřina: na Srí Lance je napětí 230 - 240 V. Některé elektrické zásuvky tak neodpovídají evropskému standardu a je zapotřebí adaptér.

Vlajka: Základem dnešní Srílanské vlajky je žlutě lemované tmavočervené pole se žlutým lvem, držícím symbol moci - meč.

Nejdelší řeka: Mahaweli Ganga (335 km)

Nejvyšší hora: Pidurutalagala (2.524 m)


Zajímavosti o Srí Lance

O Cejlonském čaji:

Ceylonský čaj (Ceylon Tea) je černý čaj pěstovaný na Srí Lance, která byla do roku 1972 známá jako Ceylon. Má jemnou citrusovou příchuť a používá se jak samostatně, tak ve směsích. Pěstuje se v různých lokalitách a výškách, které mají výrazný vliv na konečnou chuť čaje.

Na Srí Lance se začal pěstovat poté, co byly zdecimovány místní plantáže kávy houbou Hemileia vastatrix. Majitelé plantáže Loolecondera měli již dlouho záměr pěstovat na Sri Lance čaj. James Taylor sem přijel, aby osobně dohlédl na první osévání čajových plantáží v roce 1867. Bylo oseto 19 akrů plochy (cca. 100x750m). James Taylor již měl zkušenosti s pěstováním čaje na severu Indie a přišel s novými postupy. Čajové lístky ručně roloval a pak je zoxidované sušil v jílových pecích. Tento vynikající čaj se velmi dobře a levně prodával na čajové burze v Londýně a spustil tak letitou historii pěstování Ceylonského čaje. Do roku 1971 byly čajové fabriky převážně ve vlastnictví Britů, po roce 1990 se stát snaží rozdělit čajový průmysl mezi státem vlastněné fabriky a fabriky soukromé.

Čaj je sbírán třikrát ročně sběračkami, které jsou sto nasbírat přibližně 12kg čerstvých lístků denně. 80% sbíraných lístků je mladých, 20% jsou starší tmavší lístky, které čaji dodávají říznější chuť. Lístky čaje jsou rozvrstveny na velká kovová síta ve vrstvě přibližně 20cm a podstupují zde přirozenou oxidaci (někdy nesprávně označovanou jako fermentaci). Lístky zde leží po dobu 12 hodin a po šesti hodinách je pracovnice fabriky jednou provzdušní a převrátí. Je-li vlhko, je pod síta hnán čerstvý vzduch, který podpoří oxidaci. Lístky se při stisku po 12 hodinách neohýbají, ale lámou.

V další fázi procesu jsou lístky rolovány a lámány na speciálním stroji, aby se snáze zbavovaly vlhkosti. Lístky se při této fázi slepí, a proto putují do dalšího stroje, kde jsou prudce natřásány, tak aby se opět oddělily. Následně putují do sušičky, kde projíždí 21 minut „horkovzdušnou troubou“ o teplotě 95° Celsia. Zde vyprodukovaný čaj je již vhodný k pití.

V poslední fázi procesu putuje čaj do třídičk kvality. Postupně propadává hustšími a hustšími síty. Nejhrubší listy putují zpět do drtičky, jemnější, avšak stále velké listy jsou určeny, pro arabský svět, kde se čaj několik sekund vaří. Další dva jemnější čaje jsou určeny pro Evropu a Ameriku. Nejkvalitnější velmi jemný čaj se vyváží do Japonska a Hong Kongu. Nejjemnějším sítem pak propadává čaj kvality dust ) smísený s prachem a drobnými nečistotami, který je určen pro domácí trh. Roztřízený čaj je balen do pytlů po cca. 25 kg a odvážen na čajovou burzu do Colomba.

Celá procedura výroby čaje od utržení lístku až po zabalení do pytle trvá 24 hodin.

 Další zajímavosti: 

  • Všichni obyvatelé ostrova aspoň jednou do roka navštíví vrchol hory Srí Pada (Svatá stopa), 2 224 m n. m., také nazývané Adam’s Peak, kde je otištěno ve skále velké chodidlo: křesťané a muslimové věří, že Adamovo, buddhisté Buddhovo, hinduisté Šivovo.
  • Do roku 2005 měl každý větší náboženský směr své vlastní ministerstvo. Prezident Rádžapakse je však sjednotil do ministerstva pro náboženské záležitosti.
  • Vojenská služba je povinná od 18 let věku.
  • Srí Lanka získala nezávislost v roce 1948. Téměř od počátku ji sužoval konflikt s Tamilskými tygry jejichž populace se nachází v severní a východní oblasti Srí Lanky.
  • V prosinci 2004 spláchla ničivá tsunami srílanské pobřeží. Zahynulo zde přes 30 tisíc lidí a další stovky tisíc ztratily své domovy.
Fotky

Fotografie ze zájezdů na Srí Lanku

Srí Lanka

© Foto: Dominika "Doda" Sommerová, Martin "Komár" Hessler, David Barták

Srí Lanka nabízí pestrou paletu příležitostí, od místních trhů, buddhistických svatyň až po divoké slony. Ochutnáme tradiční kari i pravý ceylonský čaj. Neváhejte a přidejte se!

Články

Články ze zájezdů na Srí Lanku

Jak jsme nevylezli na Adams Peak – nejposvátnější horu Sinhálců

Jak jsme nevylezli na Adams Peak – nejposvátnější horu Sinhálců

Autor a foto: Dominika Sommerová

Srí Pada neboli Adamova hora je skalnatý kopec, kde se prý Adam ocitnul po vyhnání z ráje a za trest zde zůstal stát celých tisíc let na…

Zobrazit celý článek

5 tipů, jak správně sbírat mušle

5 tipů, jak správně sbírat mušle

Autor a foto: Kateřina Jamborová, foto: Archiv CK Kudrna

Mušle, škeble, ulity, lastury, hvězdice… Jednoznačně nejlepší suvenýry od moře. Komínek z bílých lasturek na vaně, červená mořská…

Zobrazit celý článek

Zajímavá místa

Zajímavá místa Srí Lanky

Ostatní
Najdi zájezd na Zážitkovna.cz