Švédsko

Zájezdy

Zájezdy do Švédska

Laponsko na běžkách

zimní expedice národním parkem Sarek

Poctivé severské putování pro dobrodruhy, kterým zní v uších volání mrazivé divočiny. Žádné chaty ani vyhřátý krb.. jen teplý spacák, stan a vřelá společnost ostatních polárníků. 9 denní výzva jen s tím, co si sami přineseme.

8 200 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Švédsko
Typ zájezdu: Běžkování Expedice Zimní turistika

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

11 Délka:
11 dnů
N Náročnost:
5
D Doprava:
letecky
S Stravování:
ve vlastní režii
U Ubytování:
stan

Norsko a Švédsko

velký poznávací okruh cestou Vikingů a Trollů

Nádherná skandinávská příroda i památky a fakultativní rafting na divoké řece Sjoa.

20 500 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Švédsko
Typ zájezdu: Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

17 Délka:
17 dnů
N Náročnost:
2
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
polopenze
U Ubytování:
kemp tábořiště


Informace
Švédsko

Švédsko v sobě nese spojení drsnou atmosféru severských krajin, jedinečnou krásu polární záře a moderní životní styl s tradicí a vstřícným přístup zdejších obyvatel. Snad každý zná písně legendární švédské čtveřice ABBA, které každodenně slýcháme v rozhlasových přijímačích. Jako děti jste jistě četli nebo vám rodiče předčítaly některou z knih Astrid Lindgrenové a ve škole nás nutili předvádět cviky na švédské bedně. Švédsko je také zemí Vikingů, kouzelných horských masívů a azurových jezerních hladin. Švédsko zkrátka není jen modrožluté, je krajinou pestrých barev a možností.

Poloha: Severní Evropa na Skandinávském poloostrově. Náleží k úmoří Baltského moře.
Hraniční státy: Norsko, Finsko, Dánsko (pomocí mostu).
Rozloha: 449 964 km2
Geografie: V západní části se táhne Skandinávské pohoří a dále je země rozdělena na tři oblasti. Hornatý a lesy pokrytý Norrland na severu, Svealand s četnými jezery a jižní Götaland s rovinami i vrchovinami.
Podnebí: Převážně mírné podnebí ovlivňované teplým Golfským proudem. Na severu země převládá subarktické podnebí. Za polárním kruhem v některé letní dny slunce vůbec nezapadá.
Status: konstituční monarchie.
Administrativní rozdělení: 290 komun a 21 regionů.
Hlavní město: Stockholm.
Další velká města: Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Örebro.
Obyvatelstvo: cca 9,3 milionu.
Národnostní složení: Švédové (94%), Dánové, Finové a Sámové.
Jazyk: švédština.
Měna: švédská koruna (SEK).
Mezinárodní telefonní předvolba: +46
Čas: UTC +1 (tj. stejný jako v ČR).
Elektřina: Střídavý proud o napětí 220 V a frekvenci 50 Hz.
Státní vlajka: Žlutý kříž na modrém podkladě.
Státní svátky: 1. leden (Nový rok), 6. leden (Tři králové), Velikonoce, 1. květen (Svátek práce), 23. květen (Svatodušní neděle), 6. červen (Státní svátek Švédského království), 26. červen (Letní slunovrat), 6. listopad (Svátek všech svatých), 24. prosinec (Štědrý den), 25. a 26. prosinec (1. a 2. svátek vánoční).


Zajímavosti o Švédsku

Švédské království se rozkládá ne severu Evropy na Skandinávském poloostrově. Jeho hranice jsou vymezeny na západě Norskem, na východě pak částečně Finskem a vodami Baltského moře. S Dánskem na jihu je navíc propojeno pomocí unikátní mostní konstrukce. S rozlohou 450 tisíc km2 se Švédsko řadí na třetí místo ze všech státu Evropské unie. Většina z 9,4 milionu obyvatel Švédka je soustředěna v jižní části země, především pak v městských oblastech. Hlavním městem je Stockholm s 800 tisíci obyvateli. Přestože je Švédsko součástí Evropské unie, musíte si před návštěvou této země obstarat švédské koruny. Státním zřízením je Švédsko konstituční monarchií s parlamentní demokracií.

Archeologické nálezy svědčí o osídlení území dnešního Švédska už v době kamenné. Následně se zde vystřídalo mnoho kočovných kmenů až se zde v 9. století usadili Vikingové. Tato doba je spojena s přechodem od pohanských bohů ke křesťanství, což také přispělo ke vzniku jednotného státu. Na konci 14. století vstoupilo Švédsko do unie s Norskem a Dánskem. Nespokojenost však vyústila v ozbrojené konflikty, Švédsko se oddělilo a v roce 1521 založil Gustav Eriksson Vasa dědičnou monarchii z níž se pak vyvinul moderní švédský stát. Pro české občany je podstatné, že v roce 1648 dobyli Švédové Prahu a odvezli s sebou na sever podstatnou část Rudolfinských sbírek, které se zde dosud nacházejí. V průběhu obou světových válek zastávalo Švédsko neutrální pozici a ani dnes není členem žádné vojenské aliance.

Povrch Švédska se dělí na tři hlavní oblasti Asi tři pětiny země zabírá na severu ležící oblast Norrland, což je vesměs hornatá a zalesněná krajina disponující však velkými zásobami nerostných surovin. Centrální oblastí je Sveeland, která je charakteristická velkým množstvím jezer, údajně až 90 tisíc. Na jihu se rozkládají Götaland je tvořena převážně nížinami, v západní části pak kamenitými vrchovinami. Celou západní část Švédska odděluje od sousedního Norska mohutná hradba Skandinávského pohoří. Kdysi bylo celé území Švédska pokryto mohutným ledovcem, který po sobě zanechal rozsáhlé morény a úrodné půdy v centrální části země. Geograficky patří ke Švédsku i několik ostrovů, těmi nejvýznamnějšími jsou Gotland a Öland.

Podnebí ve Švédsku je i přes jeho polohu daleko na severu spíše mírného charakteru. Vděčí za to zejména teplým přílivům Golfského proudu. Na jihu země je klima relativně příjemné, v letních měsících se teploty pohybují kolem průměrných 21°C a na západním pobřeží se dokonce nacházejí pláže vybízející ke koupání. Příznačné jsou však časté dešťové srážky. Hory severního Švédska už spadají do subarktického podnebného pásu. Severně od polárního kruhu je nutné počítat s tím, že v letních měsících slunce vůbec nezapadá a v zimě bohužel naopak vůbec nevychází.

Švédská ekonomika dosahuje velmi vysoké úrovně. K hlavním pilířům prosperity země patří využití přírodního bohatství jako dřeva, železné rudy, ale také vodních zdrojů. Lesní porosty zabírají až 62% rozlohy země a kromě dřeva jako stavebního materiálu se používá dřevní hmoty také na výrobu papíru či barviv. Právě pro tyto výrobní komplexy, jsou na řekách vybudovány četné vodní elektrárny, které jim dodávají ekologicky získanou energii. Ze švédských produktů jsou celosvětově proslaveny například automobilky Volvo, Scania či Saab. Pravděpodobně jste už někdy byli vybírat nábytek v obchodní síti IKEA či používáte spotřebiče firem Electrolux. Sony Ericsson či Husqvarna. Špičkou ve vývoji sportovního oblečení je firma Craft.

Švédsko je díky své poloze zejména rájem zimních sportů. Kromě velmi oblíbeného ledního hokeje, v němž patří Švédové mezi světovou špičku, je sportem číslo jedna samozřejmě lyžování. Světovou velmoc v alpském lyžování učinil ze Švédska v 70. letech minulého století fenomenální Ingemar Stenmark. Lyžařskou sjezdovku dnes najdete i ve Stockholmu a v podvědomí všech běžkařů je jistě ukryta touha zdolat slavný devadesátikilometrový Vasův běh. V posledních letech zažívá Švédsko velký příliv rybářů ze všech koutů Evropy.
Švédsko je protkáno spoustou národních parků, z nichž některé jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO. Díky všeobecnému právu přístupu do přírody se můžete po území parků pohybovat takřka svobodně. Pokud se tedy vydáte do Švédska hlavně za pěší turistikou, budete jistě odměněni jedinečnými krásami zdejší přírody.

Zajímavostí na závěr je, že švédština, jakýsi mix dánštiny a norštiny, nikdy nebyl schválen parlamentem jako úřední jazyk. Označován je pouze za hlavní jazyk a oficiálně je schváleno ještě dalších pět jazyků menšin, které lze používat v úředním styku.

Zajímavé odkazy:
http://www.svedsko.net/ - Švédsko od A do Z
http://www.sweden.se/ - oficiální vstupní brána do Švédska
http://www.visitsweden.com/ - internetový turistický průvodce po Švédsku
http://www.sweden.gov.se/ - oficiální stránky švédské vlády
http://www.smhi.se/en/Weather - podrobná předpověď počasí
http://www.weatheronline.co.uk/Sweden.htm - předpověď počasí
http://swecams.telgebo.se/ - seznam významných webkamer ve Švédsku
http://www.mzv.cz/stockholm - Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu

Důležitá telefonní čísla:
118 118 – informace o telefonních číslech ve Švédsku
112 – mezinárodní tísňová linka (policie, hasiči, záchranka)
00468/4404210 - Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu
020 912 912 – nepřetržitá pomoc motoristům

Fotky

Fotografie ze zájezdů do Švédska

Laponsko na běžkách

© Foto: Míša Poborská, archiv CK Kudrna

Poctivé severské putování pro dobrodruhy, kterým zní v uších volání mrazivé divočiny.

Švédsko a Norsko

© Foto: Martin Hájek a Zuzka Daňsová

Divoké hory, hluboké fjordy, jezera, vodopády, malebné dřevěné kostelíky a svérázné postavičky Trollů - taková je Skandinávie, nevyčerpatelná studnice přírodních krás.

Články

Články ze zájezdů do Švédska

Laponsko na běžkách

Laponsko na běžkách

Autor a foto:

zimní putování národním parkem Sarek Volání polární divočiny nás zlákalo na sever Švédska, do národního parku Sarek, který je…

Zobrazit celý článek

Rafting na ledovcové řece Sjoa

Rafting na ledovcové řece Sjoa

Autor a foto: Zdroj: www.youtube.com, autor: H20 Maniacs - Tomáš Mähring

Zobrazit celý článek

Norsko - video

Norsko - video

Autor a foto: www.visitnorway.com - www.youtube.com

Podívejte se na skvělé video z Norska.

Zobrazit celý článek

Zajímavá místa


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz