Tara (Černá Hora)

Tara - (též „slza Evropy“) je řeka Černé Hory a se svou délkou 140 km je nejdelší  řekou v zemi.

Je součástí národního parku Durmitor s nímž byla současně zapsána do seznamu přírodního světového dědictví organizace UNESCO.

Kaňon řeky Tary je až  1300 m hluboký a je to tak nejhlubší říční kaňon Evropy a druhý nejhlubší kaňon na světě (za americkým Coloradem), který se v délce více než 80 km zařezává do okolních horských úbočí a planin.

Kaňon se rozkládá mezi městečky Mojkovac a Šćepan Polje v délce 78 km. Průměrný průtok řeky je 93 m3/s.

Její tok se  na hranicích s Bosnou a Hercegovinou spojuje s Pivou a společně vytvářejí řeku Drinu, jednu z nejdelších a nejvodnatějších řek Balkánu.

Jméno řeky Tary je ilyrského původu, nazval ji tak zdejší ilyrský kmen Autariatů.

Zajímavou stavbou nad řekou je most v blízkosti Žabljaku u osady Djurdjevića Tara. Most byl postaven v r. 1937. Je vysoký 135 m a dlouhý 154 m. Jedním z jeho stavitelů byl jugoslávský inženýr Z. Jauković. Za nepřátelské ofenzívy v r. 1942 dostal příkaz partyzánského velení zničit ze strategických důvodů tento most, což provedl. Byl však okupanty chycen a na tomto mostě popraven. Most byl v r. 1946 obnoven. Jaukoviće připomíná památníček u nové části mostu.


Zájezdy s návštěvou Tary

Hory Černé Hory

jednodenní túry nalehko nedotčenou divokou přírodou

Černá Hora, to je malá balkánská země plná vysokých hor, hlubokých kaňonů s průzračnými řekami, či zelenými loukami s koberci pestrobarevných květin. Vůně pravé kávy, hořkosladká chuť rakije a bujaré chvilky v balkánské hospůdce, ale také atmosféra starobylých pravoslavných klášterů či muslimských mešit.

9 400 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Černá Hora
Typ zájezdu: Horská turistika Rafting Zájezdy na Balkán

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

10 Délka:
10 dnů
N Náročnost:
2-3
D Doprava:
autobusem
S Stravování:
bez stravy
U Ubytování:
kemp penzion

Další zajímavá místa Černé Hory


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz