Vatnajökull (Island)

Vatnajökull  je ledovec ležící na jihovýchodě Islandu. Je největším ledovcem země a druhým největším v Evropě. Název Vatnajökull je složen ze samotného názvu Vatna - voda a jökull - ledovec (islandsky).

Je považován za jediný současný kontinentální ledovec Evropy a zároveň je také jejím největším souvislým zaledněním. Svou plochou 8100 km² pokrývá zhruba 8-10 % plochy ostrova. Má nepravidelný, zhruba elipsovitý tvar asi 100 × 150 km. Poměrně ploše se táhne od výšky 1700 m až po nejvyšší horu Islandu Hvannadalshnjúkur (2109,6 m) z něj vyrůstající.

Ledovec zaujímal v roce 1904 plochu 8538 km². V roce 1973 to bylo již necelých 8300 km². Jeho úbytek od druhé poloviny 20. století je zhruba 2,8 %.

Jeden z největších a nejaktivnějších vulkánů na Islandu se jmenuje Grímsvötn a skrývá se pod ledovým příkrovem ledovce Vatna, konkrétně v jeho středozápadní části. Další tři menší vulkány jsou při severním, jižním a jihozápadním (sopka Laki) okraji ledovce. Posledním výbuchem pod Vatnou byla exploze z roku 1934 kdy ve výšce 1750 metrů prorazila exploze 200 m silný ledový krunýř a vytvořila otvor 4 × 6 km.

Zdroj: http://wikipedia.org


Zájezdy s návštěvou Vatnajökullu

Island

výprava do země sopek a čmoudíků, do tajemné krajiny, kde se na skřítky nejen věří, ale kde skutečně jsou

Jedinečné putování Islandem nabídne nevšední zážitky každému, kdo si chce plnými doušky vychutnat kouzlo islandské přírody.

38 700 Kč Zobrazit detail zájezdu

Navštívíme: Island
Typ zájezdu: Horská turistika Poznávání s turistikou

Termíny:
Máte zájem o tento zájezd? Bohužel nyní nemáme k dispozici žádné aktivní termíny. Pro další vyhlášené termíny sledujte průběžně naše webové stránky nebo pro bližší informace kontaktujte naše prodejny zájezdů. Případně pokud máte vlastní skupinku, konzultujte i možnost připravit zájezd na zakázku.

16 Délka:
16 dnů
N Náročnost:
2-3
D Doprava:
letecky
S Stravování:
bez stravy
U Ubytování:
kemp tábořiště

Další zajímavá místa Islandu


Najdi zájezd na Zážitkovna.cz