Dobročinný kurz buddhismu a trek v Malém Tibetu

Za zážitky bez obav

Dobročinný kurz buddhismu a trek v Malém Tibetu

15 dní / 50 100 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

19. 8. - 2. 9. 2023
č. zájezdu: 223396B-01
cena 50 100 Kč

moudrost buddhismu s prodloužením o trek v Ladakhu

Malý Tibet leží v nejsevernějším cípu Indie a je posledním místem na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena. Ve spolupráci s místní školou a uznávaným buddhistickým učitelem vám nabízíme zcela unikátní příležitost načerpat moudrost buddhismu přímo v odlehlé vesničce Mulbekh, v srdci Ladakhu. V rámci zcela unikátního kurzu se naučíte meditační techniky a pochopíte význam buddhistické filozofie. V horách nad vesnicí navštívíme posvátné místo Fokar Zong, kde dodnes praktikují buddhističtí mnichové. Po kurzu vyrazíme na 4 denní putování do hor, které nás oslní mohutným geniem loci nejvyšších světových velehor. Strávíme také několik dní v Lehu, hlavním městě oblasti, odkud navštívíme i přilehlé zajímavosti. Vzhledem k dobročinnému charakteru akce získal kurz laskavé požehnání místních duchovních autorit i jedinečné zázemí ženského kláštera. Absolvováním kurzu totiž významně podpoříte tamní školu, kterou finančně podporuje 14. Dalajláma společně s komunitou českých Himálajských patronů přes organizaci Brontosauři v Himálajích.
Méně odvážné, které nelákají výstupy do hor, si mohou rovnou zakoupit 11denní zájezd bez treku

Po dobu konání kurzu i na treku je plná penze v ceně zájezdu! 

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky včetně vnitrostátního přeletu z Dillí do Lehu a zpět od cca 25.000 Kč včetně tax)
  • víza (25 USD)
  • individuální stravování po dobu pobytu v Lehu

Průvodci

Taťána Zavřelová

19. 8. - 2. 9. 2023 / č.zájezdu 223396B-01

Táňa je jednou z těch průvodkyní, které si českého léta moc neužijí. Místo toho nasává vůně macchií na Korsice, divoké přírody ve Finsku nebo horských luk ve Francii. Pravidelně okupuje přední příčky mezi nejvytíženějšími průvodci a sbírá body za všestrannost. Cyklozájezdy a turistické horodolky ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.-3. den

Přílet do Lehu, kulturního i náboženského centra indického LADAKHU v srdci HIMALÁJÍ. Ubytujeme se a dopřejeme si klidnou aklimatizaci = přivyknutí na nezvyklou nadmořskou výšku. V rámci aklimatizace prozkoumáme hlavní město, navštívíme městský palác, kláštery i stupy ve městě i zajímavosti v okolí.

4.-5. den

Přesun do horské vesnice Mulbekh, místa konání kurzu buddhismu. Cestou návštěva kláštera ve vesnici Alči s nástěnnými malbami z 11. století zapsaného v UNESCO. Příjezd do horské vesnice Mulbekh, jejíž dominantou je 1200 let stará desetimetrová socha Buddhy vytesaná do kamene. Přivítání ve vesnici a ubytování v klášteře. Úvod do filozofie buddhismu a zahájení kurzu.

6.-7. den

Kurz buddhismu pod vedením uznávaného buddhistického učitele pana Tsewang Norbu Viveka. Výuka probíhá v plně funkčním ženském klášteře, který žije svým vlastním životem, tj. mnišky praktikují své duchovní i společenské povinnosti. Výuka kurzu buddhismu je zde úplně výjimečná událost podpořená místními duchovními autoritami jako výraz vděku za podporu rozvoje místní školy. V průběhu kurzu bude vysvětlena buddhistická filozofie a jak si ji správně vyložit, naučíte se základní meditační techniky a význam buddhistické symboliky.

8. den

Celodenní výlet na posvátné místo FOKAR ZONG v horách nad vesnicí Mulbekh, kde dodnes praktikují buddhističtí mnichové. Na tomto posvátném místě si také zameditujeme.

9. den

Zakončení kurzu buddhismu v místním klášteře, představení podporavné školy Spring Dales Public School a kulturní program. Příprava na trek.

10. den

S kudrnovským i místním průvodcem vyrazíme na 4 denní putování k jezeru Sapi, při kterém poznáme nejen krásu majestátných hor, ale také pohostinnost a tradiční život v horských vesničkách. To vše nalehko se zajištěnou místní stravou a ubytováním v soukromí. První den se místní dopravou svezeme cca 20 km do výchozího místa treku, odtud budeme putovat cca 2 – 3 hodinky, posilníme se obědem a krajinou posetou horskými lukami a osadami doputujeme do vesnice Former Foo, kde nám laskaví domorodci poskytnou útočiště pro první noc. (↔ 9 km, ↑ 550 m, ↓ 60 m)

11. den

Po snídani si vyšlápneme na vyhlídkový vrchol Sapi La (4.370 m), který nám nabídne překrásný výhled na vesnici Sapi i okolní hory (výstup cca 2 hodinky). Sestoupíme do vesnice Sapi, která bude naší základnou na následující dvě noci. V podvečer můžeme ještě navštívit místní klášter nebo jen odpočívat u našich hostitelů. (↔ 15 km, ↑ 720 m, ↓ 600 m)

12.-13. den

Jezero Sapi obklopené koberci léčivých bylin je pravým horským klenotem a cílem naší výpravy. U jezera se posilníme obědem a poté sestoupíme opět do vesnice Sapi, kde strávíme poslední nocleh na treku. (↔ 16 km, ↑ 930 m, ↓ 930 m). Poté se místní dopravou přesuneme zpět do Mulbekhu. Cestou navštívíme klášter Shargole a také klášter v Mulbekhu. Přespíme přímo v internátu podporované školy.

14.-15. den

Při návratu do Lehu navštívíme ještě klášter Lamayuru, nakoupíme tradiční suvenýry a vyrazíme na cestu k domovu - z Lehu přes Dillí zpět do ČR.

Ubytování

Po dobu konání kurzu v Mulbekhu budeme nocovat v plně funkčním ženském klášteře. Jedná se o skromné účelné ubytování prostoupené duchovní atmosférou místa. Po dobu pobytu v Lehu budeme nocovat v turistických hotýlcích a v průběhu treku budeme nocovat v soukromí u místních (skromné ubytování na jednoduché matraci, pro vlastní pohodlí doporučujeme přibalit lehký spacák a případně i karimatku / není nutné, dobrovolně). Dobití fotoaparátu bude možné v klášteře i hotýlku v Lehu. Redukce na zásuvky není zapotřebí.

Strava

Během kurzu bude zajištěna místní plná penze, stejně tak po dobu treku v Ladakhu, kde se budeme stravovat v hostitelských rodinách, na oběd dostaneme balíček. Vegetariánská alternativa je možná. Pouze po dobu pobytu v Lehu bude stravování ve vlastní režii. Ceny jídla v Indii jsou velice příznivé.

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. S ohledem na velký časový posun počítejte s odletem o den dříve, tedy 0. den zájezdu.

Nástupní a výstupní místo: Leh, Indie

Nástupní místa

Náročnost

Po dobu treku budeme ubytovaní v místních rodinách, kde bude zajištěné i stravování, budeme tedy putovat s poměrně lehkým batůžkem. Délky denních tras i převýšení jsou uvedeny u programu každého dne, počítejte s putováním cca 5 - 6 hodin denně v pohodovém tempu, rozdělené vždy pauzou na oběd, kochání, focení ..

Další info

Skupina
Akce je určena pro komorní skupinu, díky které si plně vychutnáme atmosféru místa a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
Letní počasí ve vysokohorské oblasti indického Ladakhu je charakteristické suchem a horkem. Naštěstí je vzdušná vlhkost minimální a tudíž se tyto teploty dají snést podstatně snadněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Teploty jsou v srpnu velmi příznivé - v oblasti Lehu průměrně min. 10°C / max. 24°C. Vzhledem k nadmořské výšce je však třeba počítat s velkou proměnlivostí počasí během dne.

Cestovní doklady a vízum
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Indie s platným turistickým vízem. Pro cestu do Indie potřebují občané ČR vízum, které se vyřizuje elektronicky za poplatek cca 25 USD. V případě zájmu tento byrokratický proces vyřídíme za vás.

Očkování
Ladakh spadá do pásma výskytu zdravotního rizika, doporučují se běžné očkování proti hepatitidě A/B, meningitidě a břišnímu tyfu (v Indii). Základní sadu očkování je nutné zahájit minimálně jeden měsíc před odletem do oblasti. Podrobnější informace získáte ve specializovaných centrech zaměřených na cestovní medicínu, např. www.ockovani-zahranici.cz

Průvodce
Kurz bude veden uznávaným místním učitelem, kteří hovoří anglicky. Po celou dobu zájezdu bude skupina doprovázena také česky / případně slovensky mluvícím průvodcem, který může citlivě překládat účastníkům, kteří by neuměli anglicky. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu, případně v propozicích ještě před odletem.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Dobročinný kurz buddhismu

Dobročinný kurz buddhismu

19. 8. - 29. 8. 2023 Chci to vidět
Nepál - k výhledům na Everest (s lekcemi jógy)

Nepál - k výhledům na Everest (s lekcemi jógy)

18. 11. - 5. 12. 2023 Chci to vidět