Laponsko na běžkách

Laponsko na běžkách

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

zimní expedice národním parkem Sarek

Poctivé severské putování pro dobrodruhy, kterým zní v uších volání mrazivé divočiny. Na 9 dní sbalíme vše potřebné do transportních sáněk (severské pulky) a vydáme se na běžkách do divokých a krásných hor švédského národního parku Sarek, který je mnohými označovaný za poslední divočinu v Evropě. Nenajdeme zde síť značených stezek ani útulnost horských chat. Na běžkách budeme putovat širokými údolími a vzhlížet k okolním dvoutisícovým vrcholkům, nocovat ve stanu a hodovat jen s tím, co si přineseme. Nemusíš být nutně polárník, ale pokud umíš vykřesat úsměv i na tváři bičované větrem, mrazem a sněhovými krystalky, přesně pro Tebe je tahle výprava.

Cena zahrnuje

  • 9x–10x nocleh ve vlastním stanu
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 6.000 Kč včetně tax)
  • dopravu na výchozí místo (rozpočítáme dle počtu účastníků)

Program zájezdu

1.–2. den

Přílet do Luleå - švédského přístavu na severu Botnického zálivu. Překonáme severní polární kruh a přesuneme se do městečka Kvikkjokk, výchozího bodu trasy. Zde už nasadíme běžky, zapřáhneme pulky (severské tažné sáňky), ukrojíme úvodní etapu a okusíme i první noc v mrazivé divočině.

3. den

V úvodní části trasy budeme chvilku sledovat nejslavnější severskou trasu Kungsleden a krajinou lesů a jezer šněrovat k jezeru Lájtávrre s chatou Aktse na jeho břehu.

4.–5. den

Necháme se vtáhnout do překrásného údolí Rapadalen, čímž severskou turistickou tepnu nadobro opustíme a zamíříme do divokého srdce Sareku.

6.–7. den

Po obou stranách údolí se budou zvedat ty nejkrásnější horské kulisy Sareku, mnohdy pokryté i ledovci. My si ale jejich dramatické scenérie budeme užívat jenom očima, naše lyže budou pohodlně klouzat po zamrzlých řekách hlubokého údolí.

8. den

V nejvyšším bodě výpravy (900 m) se nám znenadání otevře výhled do nové krajiny a vrchol s paličatým názvem Nijak definitivně uzavře horskou galerii Sareku.

9.–11. den

Na levobodu mírně zvlněná krajina přechází v podstatně plošší národní park Padjelanta a na pravoboku vystupuje solitérní masiv Áhkká, za nímž se již dá tušit rozlehlé jezero stejného názvu s rybářskou osadou na druhém břehu. Tam nás taky vyjetou skútrovou stopou nemilosrdně vcucne civlizace. Pak už opět překročíme polární kruh a z Lulea zase přeletíme do obvyklých zeměpisných šířek.

Ubytování

Jedná se o poctivou výpravu expedičního typu, takže nocovat budeme ve vlastních stanech a spacácích a to především proto, že na území národního parku Sarek se až na pár výjimek horské chaty, značené stezky ani turistická infrastruktura nenachází. Možná narazíme na jednu otevřenou chatku, ale tu vzhledem k našemu počtu využijeme jen k zahřátí a uvaření, ale přespíme stejně ve stanu. V okrajových částech trasy se možná naskytne příležitost přenocovat jednu až dvě noci v teple, to se ale bude odvíjet především od zakoupených letenek, povětrnostních podmínek a od toho se odvíjejícího průběhu trasy. Pokud se tedy příležitost naskytne, bude to vždy volitelně pro zájemce (za příplatek). Podrobnosti k doporučenému vybavení zašleme v propozicích k zájezdu.

Strava

Po celou dobu si budeme vařit z toho, co jsme si dovezli, nejlépe ve skupinkách 2 - 3 lidí (obvykle jako skupinka ve stanu). V mrazech se nejvíce osvědčil benzinový vařič, který je do letadla potřeba pečlivě vymýt a palivo lze bez problémů dokoupit na místě. Podrobnosti k vaření a tipy na praktické suroviny zašleme v propozicích k zájezdu.

Doprava

Nástupní místo: KvikkjokkZájezdy, do jejichž výchozího bodu je nutné se dopravit letecky, začínají až v cílové destinaci, proto letenky nejsou do ceny zájezdu zahrnuty. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je splněna podmínka minimálního počtu účastníků nutného pro realizaci zájezdu, kontaktujeme všechny přihlášené a nabídneme jim optimální letecké spojení. Vždy máte na výběr, zda nabídnutého leteckého spojení využijete nebo si necháte navrhnout jinou variantu, případně si letenky zajistíte sami. Letenky jsou často splatné do 24 hodin od rezervace. Částku potřebnou k úhradě letenek mějte proto stále k dispozici. Zálohu v předpokládané výši ceny letenek můžete na náš účet složit dokonce již spolu se zálohou na zájezd a podle skutečné ceny letenek se následně provede doúčtování.U tohoto zájezdu s největší pravděpodobností poletíme z Prahy přes Stockholm do Luleå (případně jiné vnitrostátní letiště v okolí, pokud by se vyskytla zajímavá nabídka). S ohledem na itinerář letu a návaznost spojů se může stát, že se nám zájezd třeba ještě o den na začátku nebo na konci protáhne.Zajistíme společnou dopravu skupiny i zavazadel z letiště na výchozí místo, přičemž náklady se rozpočtou dle počtu účastníků.

Náročnost

Fyzicky náročný zájezd s vícedenními túrami natěžko, určený pro „samostatné” borce a borkyně se zkušenostmi s pohybem a pobytem ve volné přírodě.

Další info

Skupina cestujících
Jedná se o akci pro komorní skupinku 6 - 12 polárníků doprovázenou dvěma průvodci. Akce je vhodná i pro jednotlivce, po přihlášení nabídneme možnost sdílení stanu s ostatními účastníky a pokud bude zájem, tak i seznamovací setkání.

Běžky
Doporučujeme běžky typu backcountry, které jsou přizpůsobené pohybu ve volném terénu. A k tomu samozřejmě i speciální boty. Obojí se dá půjčit i v půjčovnách. Pro snažší pohyb se zátěží nejlépe také s tuleními pásy (dají se střihnout na míru, můžeme pomoct zařídit). Podrobnosti k vybavení budou rovněž součástí propozic.

Cestovní doklady
Pro cestu do Švédska nám stačí OBČANSKÝ PRŮKAZ. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Články