Mauritánie a Západní Sahara

Mauritánie a Západní Sahara

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

dobrodružná expedice do srdce černé Afriky

Afrika! V kudrnovských kuloárech doposud Terra Incognita. Toto významně bílé místě na naší cestovatelské mapě nakousneme vyjímečnou expedicí, která i z bezpečí nenásilně organizované skupiny nabídne ryzí objevitelské zážitky. Mauritánie, chudičká výspa Sahary, slibuje skutečné dobrodružství pro všechny, kteří se pro nejlepší zážitky nebojí vykročit z komfortní zóny. Na korbě nejdelšího nákladního vlaku Světa se přiblížíme k impozantnímu pohřebišti lodních vraků, navštívíme stařičká karavanní města a ochutnáme život místních beduínů. S karavanou velbloudů se vypravíme na putování do pouště, 3 dny jsou tak akorát na to, aby se jemný saharský písek a svérázný pouštní životarytmus dostal člověku správně pod kůži. Poznáme skutečnou černou Afriku bez pozlátka masové turistiky, o to hlubší zážitky si z cesty přivezeme.

Cena zahrnuje

veškerou dopravu většinou nepohodlnými auty nebo teréňáky, ubytování (6x v hotelu, 6x v kempu ve vlastním stanu, 1x na korbě vlaku, 2x v poušti), třídenní výlet s karavanou velbloudů a beduíny do pouště, průvodce, pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

letenku (orientační cena ve variantě Dakhla s nízkonákladovkou z Mnichova od 12.000 Kč, ve variantě do Nouakchottu od 25.000 Kč), vízum, vstupy do památek a muzeí

Program zájezdu

Ubytování

Zkusíme všechno od hotelů ve městech (Dakhla, Nouadhibou, Nouakchott a snad i Chinguetti a Ouadane), po kempy v oázách (Tijrit) až po divoké ubytování na korbě vlaku a ve stanech uprostřed pouště. Doporučujeme s sebou lehké stany, zejména kvůli písku, a teplé spacáky.

Strava

Mauritánská kuchyně je bohužel poměrně chudá, ale na nějaký ten theboudienne si vždy najdeme čas. Každé městečko má restaurace, v nichž místní ženy nabízejí svá jídla, obvykle jedno jídlo na jednu restauraci. Nejobvyklejším pokrmem je theboudienne (čebudžen), čili omaštěná rýže, vařená zelenina a maso, které okusíme nespočetněkrát. Jeho cena se v lidových restauracích pohybuje kolem 1 Eura, ve městech ve velkých restauracích vyjde samozřejmě dráž. Mauritánie je chudá a většina pokrmů, včetně ovoce a zeleniny, se sem importuje z Maroka, což se také promítá na jeho cenách, které byť nedosahují cen českých, dokáží někdy překvapit. Alkohol se v Mauritánii, islámské republice, shání těžko.

Doprava

Budeme jezdit místní dopravou, abychom splynuli s Mauritánci, ale také pronajatými auty, většinou džípy. Nejzajímavější bude jízda železným vlakem, do kterého se v Nouadhibou ve 14 hodin (plus mínus, spíš plus) vyškrábeme, zabereme jeden vagón na suť, postavíme v něm stany a rozložíme spacáky, abychom o čtrnáct hodin později vysedli v městě Choum. Tato romantická a divoká jízda bude náročná co do nočního pouštního chladu, písku i nedostatku zastávek pro toalety (celkem dvě zastávky), kde bude jen málo času, než se vlak znovu rozjede.

Nástupní místa

Náročnost

Další info

Skupina
Maximální počet účastníků je 9 účastníků + 1 průvodce, díky čemuž budeme moci využívat místní dopravy a pohodlněji a pospolu cestovat.

Bezpečnost
Mauritánie měla v minulosti problémy s bezpečností hlavně v regionech sousedících s Mali, ale postup mauritánské armády byl nemilosrdný a hranice zabezpečil. Policejní stanice se nachází na každém dvacátém kilometru, což cizincům dodává na bezpečnosti. Největším rizikem jsou proto malé krádeže, ty se však dějí všude na světě.

Místní, jazyk
Mauritánci se dělí na bílé – potomky arabských kmenů a černé, Afričany. Černí Mauritánci, považovaní bílými za potomky otroků, zažívají v zemi stále ještě silnou diskriminaci, ale pro nás budou, oproti zasmušeným synům Arabské pouště, příjemnými společníky. Můžeme zde najít mnoho etnik a jazyků, nejzajímavější jsou patrně Modří lidé, Tuaregové, mluvící nejstarším jazykem světa a obývající tuto vyprahlou oblast po tisíciletí. My se s nimi domluvíme francouzsky, arabsky a možná i někdy anglicky.

S sebou
Jedná se o expediční zájezd a proto se nám bude vybavení pro drsné země hodit. Určitě nezapomeňte na lehký stan (stačí jednoplášťový cyklo, kvůli písku), teplý spacák, jeden teplejší kus oblečení, lehké a snadno pratelné oblečení, přičemž ženy by si místo kraťasů měly raději nabalit dlouhou sukni a místo spousty tílek i něco, co zakrývá i ramena. Hodit se bude určitě i asi tak 25 kopií pasu – ne neděláme si legraci. Na každém policejních check-inu si policisté musí uložit informace z vašeho pasu a pologramotným oficírům i sami sobě usnadníme cestu, když jim prostě dáme kopie.

Zavazadlo
Hodí se velký batoh, do kterého se vejde ideálně všechno vybavení. Minimum věcí zavěšených zvenku zmenší riziko ztráty či zcizení. Batoh budeme jen málokdy na dlouho opouštět, ale menší batoh se také bude určitě hodit při návštěvách měst a vesnic. Kufry na tento zájezd nejsou vhodné a je také nutné počítat s ušpiněním či poškozením batohu nezkušenou manipulací místních. Nějaký pytel či vak na batoh tedy určitě neuškodí.

Ccestovní doklady
Pro cestu do Mauritánie a Západní Sahary potřebujete cestovní pas s biometrickými údaji platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pro vstup do Mauritánie je vyžadováno turistické vízum. O vízum je možné žádat na ambasádě v Berlíně, nebo nově také na letišti v Nouakchottu nebo na silničním hraničním přechodu z Maroka (této možnosti primárně využijeme). Aktuálně vychází vízum na 120 EUR, tato částka není zahrnutá v ceně zájezdu. Při vyřízení víz bude asistovat průvodkyně.

Na co si dát pozor?
Určitě na drobné krádeže, protože v jedné z nejchudších afrických zemí budeme za boháče. Pro nákupčí je určitě rizikem zvyšování cen místními. Riziko únosu či ozbrojeného útoku je naprosto minimální.

Očkování
Žádné očkování není povinné, ale určitě se hodí hepatitida A a B, břišní tyfus či tetan. Rozhodně doporučená je i žlutá zimnice, byť se v této oblasti vyskytuje spíš sporadicky.

Ceny
Nízké. Ačkoliv se místní snaží cizincům ceny navyšovat, pořád se jedná pro nás o snesitelné částky. Oběd si koupíme za 1-5 EUR (přičemž horní hranice patří do slušných restaurací ve městech), touaregský šátek za 3, ebenové náušnice za 4 a datlovou pastu vecpanou do kozí kůže, místní mňamku a hlavní produkt pouštních vesnic, za 2 Eura.

Počasí
Na výlet do Sahary ideální. Není horko, teploty se pohybují kolem 25 až 30 °C, u moře může být tepleji. V noci v poušti můžou ale naopak výrazně klesnout, ale opravdová zima nám bude jen v železném vlaku. S deštěm bychom se potkat neměli.