Nepál - k výhledům na Everest (s lekcemi jógy)

Za zážitky bez obav

Nepál - k výhledům na Everest (s lekcemi jógy)

18 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

na pohodu po stopách buddhismu a kultury Šerpů

Čeká nás 13-denní výšlap v “slavné” oblasti Khumbu trochu jinak, s poznáváním méně známých míst a místní kultury. Vyšlápneme si směrem k Everestu tradiční cestou, jak se chodilo dřív, když ještě nebylo v Lukle letiště. Budeme putovat mezi vesničkami, které obývají Šerpové, kteří nejsou, jak se mnozí domnívají, nosiči, ale etnická skupina tibetského původu. Mnozí z nich se ale průvodcováním v oblasti Himalájů či nošením batohů živí. Nenecháme si ujít slavný buddhistický klášter Tengboche, co leží v v necelých 4.000 m nad mořem. Náš místní nepálský průvodce a kamarád pochází z jedné z vesniček, kterými budeme procházet. Trek nám obohatí vyprávěním nejenom o buddhismu, ale také o zdolávání osmitisícovek, a nebudou chybět ani místní tance a písničky, které nás rád naučí. Čeká vás ještě jedno překvapení! Každé ráno či odpoledne bude možnost jednoduchých jógových cvičení - na protažení, práci s dechem, i práci s myslí. Po návratu z hor absolvujete lekci jógy i s jedním z nepálských učitelů, a také relaxaci s léčivými tibetskými mísami.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od 23.000 Kč včetně tax
  • vízum do Nepálu (50 USD)

Videa

Program zájezdu

1.-2. den

Přílet do Káthmandú, hlavního města Nepálu, ubytování v místním skromném, ale čistém hotelu se snídaní. Připojíme se k místním Nepálcům a Tibeťanům k jejich ranní kora kolem posvátné stupy Boudhanath. (Kora je buddhistické meditační cvičení, které spočívá v obcházení posvátného místa či objektu). Nahlídneme do místních buddhistických klášterů. Lekce jógy na protažení po dlouhé cestě.

3. den

Přejezd jeepy do Ringmu, vesničky v oblasti Solukhumbu, odkud začneme naše horské putování.

4.-6.den

Putování po vesničkách Solukhumbu. Některé části výšlapu budou celkem strmé a náročné, za to se nám ale odmění krásnými výhledy. Ráno jóga, po večerech písničky a tance Šerpů (pro ty z vás, co budou mít unavené nohy po denním putování, samozřejmě zcela dobrovolné).
Ráz krajiny se bude postupně měnit. Jehličnaté lesy, políčka a zelené pláně postupně ustoupí a ocitneme se v kamenitém terénu, kde budeme mít krásné vrcholky hor téměř na dosah ruky. Cestou určitě nemineme osly a jaky, na kterých místní převáží zboží a suroviny. Přejdeme také několik visutých mostů, které mohou být výzvou i zkouškou pro překonání strachu z výšek. Přes vesnice Bupsa a Cheplung dorazíme do Namche Bazaar.

7. den

Den strávíme v horském městečku Namche, také občas přezdívaném “hlavním městem Khumbu” či hlavním městem Šerpů.” Budeme mít čas prozkoumat místní rušné uličky, hemžící se místními obchodníky i obyvately. Vydáme se na kratší aklimatizační procházku s výhledem na Everest - nacházíme se v 3.440 m.n.m, či lenošit v místních kavárnách s knížkou a výbornou kávou či čajem. Jóga a tance jsou samozřejmě stále v nabídce.

8. den

Vyšplháme k místnímu buddhistickému klášteru Tengboche (3.880 m.n.m). Pokocháme se výhledy na Everest a Lhotse, poslechneme si povídání o buddhismu a možná bude i příležitost se zaposlouchat do hlubokých hlasů mnichů během jejich každodenních modliteb.

9.-10. den

Čeká nás výšlap do horské osady Dingboche, kde strávíme jeden další aklimatizační den. Jsme v nadmořské výšce 4.360 m. Čeká nás procházka na lehko s himalájskými velikány okolo nás - kromě výše zmíněného Everestu a Lhotse uvidíme také třeba Nuptse nebo krásnou Ama Dablam.

11.-13. den

Začneme sestupovat zpátky do nižších oblastí. Zpátky přes Namche dorazíme do vesnice Bupsa.

14. den

Cesta jeepem z Bupsa do Phaplu.

15. den

Jeden den rezerva (v případě špatného počasí trvá cesta jeepem déle). Pokud vše půjde podle plánu, budeme mít den pro odpočinek, jógu či procházky po okolí.

16.-18. den

Cesta jeepem z Phaplu do Káthmandú. Lekce jógy s mým nepálským učitelem a relaxace v doprovodu tibetských léčivých mís. Nákup suvenýrů a prozkoumávání místních uliček. Rozloučíme se s Káthmandú, odjezd na letiště, odlet domů.

Ubytování

V Káthmándú budeme ubytovaní v levnějším, avšak pohodlném a čistém, hotelu. Pokoje jsou zde zpravidla dvojlůžkové s vlastní koupelnou a záchodem. Ubytování na treku je v horských chatách, tzv. Tea Houses. Pokoje na horách jsou jednoduché se společným záchodem a sprchou (teplá voda někdy za poplatek). Pokoje jsou pro 2, 3 nebo 4 osoby podle možností. Na pokojích bývají často jednoduché přikrývky, které však zpravidla nejsou dostatečné a proto si sebou vezměte spací pytel. Na ubytování je také vždy možnost nákupu zásob na další cestu.

Strava

Během pobytu v Káthmándú jsou pro vás nachystané chutné snídaně v místě ubytování.
Na treku je pro vás objednaná bohatá místní polopenze formou "open menu", tudíž si vždy vyberete podle chuti. Nepálská kuchyně je velmi chutná a výživná. Národním pokrmem je Dal Bhat – kopec rýže s luštěninovou omáčkou, několika miskami curry a chlebem čapatí. Na mnoha místech vám pak Dal Bhat přidávají, dokud nejste na puknutí. Mezi další nepálské dobroty patří například knedlíčky MoMo, tibetský chléb a nesmíme také zapomenout na výborný čaj. Všechny tyto pokrmy a mnoho dalších (včetně západní kuchyně) budete moci ochutnat nejen ve městech, ale i na treku. Na horských chatách vaří velmi chutně a výživně. Počítejte však s tím, že ceny rostou s nadmořskou výškou.

Doprava

Nástupní místo: Káthmándú

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Celý trek se dá absolvovat „nalehko“, bez stanu či zásob potravin. Po dobu treku máte zajištěnou místní polopenzi, tudíž není nutné s sebou tahat moc potravin, maximálně nějakou sladkost na doplnění energie. Do ceny zájezdu jsme zahrnuli i 3 místní nosiče, kteří vám uberou cca 3 kg z batohu, tudíž se dá trek absolvovat úplně "nalehko". Během celého treku vás bude doprovázet nejen kudrnovský průvodce, ale také náš nepálský kamarád-průvodce. 
Zájezd je vhodný pro každého, kdo má alespoň základní zkušenosti s horskou turistikou a dostatečnou vytrvalost a fyzičku. Tento trek není tak náročný, jako třeba slavný trek do Base Campu Everestu, či okruh kolem Annapuren. Počátečních pár dní bude náročnějších, musíme být na nohou okolo 7 hodin denně. Až nastoupáme do vyšší nadmořské výšky, zvolníme na 3-5 hodin chůze denně.

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme kvalitní a odzkoušený batoh, který se dobře nosí. Litráž doporučujeme 50–60 litrů (dostatečně velký, aby se vám do něj ve vešlo a ještě zbylo dostatek místa pro suvenýry).

Velikost skupiny účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu. Maximální kapacita je 15 účastníků + 1 kudrnovský průvodce + na treku jeden povinný nepálský průvodce.

Výše kapesného
S sebou vezměte americké dolary (USD) či eura (EUR). Směnu peněz provedeme společně ve směnárně v Káthmándú. Doporučujeme mít k dispozici alespoň 250 USD na občerstvení, suvenýry a vstupy. 

Cestovní doklady
Ke vstupu do Nepálu budete potřebovat platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 50 USD nad 10 dnů pobytu. K získání víza je třeba doložit pas, 2 pasové fotografie a vyplnit formulář s žádostí o vydání víza. Při příletu se také vyplňuje jednoduchá příletová karta, kterou dostanete v letadle anebo na letišti.

Očkování

Do Nepálu není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Nepálu na hodně nízké úrovni v porovnání s Evropou a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit (=doporučujeme) očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Malárie se v oblastech, které navštívíme, nevyskytuje, a proto nepotřebujete žádná antimalarika.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Indický Ladakh nalehko

Indický Ladakh nalehko

27. 8. - 14. 9. 2024 Chci to vidět
Nepál - trek údolím Langtang

Nepál - trek údolím Langtang

30. 3. - 12. 4. 2024 Chci to vidět