Norskem na plachetnici

Norskem na plachetnici

8 dní / 17 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Dobrodružná plavba plachetnicí za norskými fjordy, ledovci, vodopády a severskou přírodou

Norsko je zemí majestátních tisíce let starých ledovců. Vydejte se s námi po vodě skrze dlouhé norské fjordy za těmi nejkrásnějšími. Naším výchozím přístavem se stane věhlasné královské město Bergen s bohatou rybářskou historií a památkami. Návštěva zdejšího rybího trhu je jedna obrovská přehlídka toho, jak štědré moře dokáže být a jak moc si ho máme vážit. Z Bergenu se pak vydáme na nezapomenutelnou okružní plavbu třetím největším fjordem světa Hardangerfjordem a užijeme si mořeplavbu v místech, odkud za svými objevnými výpravami vyráželi již drsní Vikingové. Kromě skvělého jachtingu nás rovněž čeká několik nádherných treků k vodopádům a ledovcovým splazům Národního parku Folgefonna. Během celé plavby budeme také pokoušet své rybářské štěstí, aby náš lodní grill měl stále co na práci.

Kapitán plavby je držitelem titulu Yachtmaster britské Královské asociace jachtingu. Na moři jako kapitán pluje již 10 let a má napluto více než 16.000 námořních mil (30 000 km). V roce 2019 vedl úspěšnou námořní expedici na Špicberky, kterých, spolu s posádkou, dosáhli jako první Češi laminátovou plachetnicí.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

 • dopravu na místo a jinou přepravu, kromě plavby lodí
 • stravování během plavby
 • vstupné do památek
 • naftu projetou nad rámec paušálu (pouze v případě společné dohody při změně programu)
 • přístavní poplatky nad rámec paušálu (pouze v případě společné dohody při změně programu)
 • průvodce v případě zájmu o přechod ledovce

Program zájezdu

Hlavní náplní naší plavby bude návrat k přirozeným rytmům přírody, souznění s ní a jejími zákonitostmi. Celý program nelze vystihnout lépe než krásným rčením: “Kam nás vítr zavane?” Každé ráno budeme mít na výběr, kam se vydáme a jaké dobrodružství si vybereme. Kapitán vždy seznámí posádku s možnostmi, jaké se s ohledem na nadcházející počasí nabízejí. Z těchto během snídaně společně vybereme, co by chtěla posádka zažít. Během dne se plavíme nebo vydáváme na výlety. Níže uvedený program hojně doplňujeme o možnosti rybaření.

Dále se můžete těšit na:

 • Úvodní den je věnovaný zasvěcení do tajů jachtingu, tak, aby se každý mohl následovně zapojit do kormidlování, práci s lany a plachtami či dalším činnostem dle vlastních preferencí. Během plavby má každý možnost spolupodílet se na vedení lodě a získá základy života na lodi.
 • Jednodenní výlet k ledovcovému splazu se sestupem do jedné z ledovcových trhlin.
 • Návštěva historického městečka Bergen a rybího trhu. 
 • Okružní plavbu třetím největším fjordem světa Hardangerfjordem.
 • Nádherné treky k vodopádům a ledovcovým splazům NP Folgefonna.
 • Možnost dvoudenního přechodu ledovce v NP Folgefonna.
 • Treky 

Ubytování

Po celou dobu konání plavby je posádka ubytována přímo na lodi. Spí se ve 3 kajutách po dvou lidech (dvoupostel). Dále je na lodi prostorný společenský prostor - salon, toaleta se sprchou a kuchyňským koutem vybaveným ledničkou, plynovým vařičem s troubou a většinou kuchyňského nádobí. Prostory na spaní nejsou vybaveny lůžkovinami, ty je tedy zapotřebí si přibalit s sebou (za příplatek je možné vám lůžkoviny zajistit). V případě chladných dní je loď vybavena elektrickým topením. Pro bližší představu naleznete fotky lodi v naší fotogalerii.

Strava

Probíhá formou společného vaření na základě předem dohodnutého jídelníčku. Zpravidla se stravujeme 3x denně (snídaně, oběd a večeře) s doplněním o malé svačiny. Z toho minimálně jedno jídlo denně je teplé, ale zpravidla spíše dvakrát denně. Hlavní nákup potravin posádkou probíhá společně v den nalodění. V případě souhlasu celé posádky můžeme za poplatek nákup potravin na plavbu zajistit.

Doprava

Nástupní/Výstupní místo: Norheimsund (nejbližší letiště - Bergen) 
Doprava do nástupního místa je vlastní. 

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků).

Nástupní místa

Náročnost

Žádné předchozí zkušenosti s jachtingem nejsou třeba. Pokud námořníky ještě nejste, kapitán je z vás udělá. Ačkoliv nejsou plavby obtížné, posádky musí být připraveny na občasnou plavbu v silném větru a v těžších podmínkách. Při delších přeplavbách se od posádek rovněž očekává aktivní spolupráce při vedení plachetnice, komunikativnost a jistá dávka psychické a fyzické odolnosti.

Náročnost této plavby je ohodnocena stupněm 1 - 2 z pěti stupňové stupnice. Některé z volitelných doprovodných aktivit v podobě výletů za vodopády nebo ledovci předpokládají delší chůzi do kopce. Běžná fyzická zdatnost je však dostatečná.

Upozornění: Přestože se obtížnosti snažíme objektivně posoudit z naší znalosti prostředí či předchozích zkušeností a všech dostupných informací o oblasti plavby a její přípravě věnujeme maximální úsilí, zde uvedené obtížnosti mají u všech plaveb bez rozdílu pouze orientační hodnotu. Konečné slovo má vždy příroda, která může někdy nečekaně velmi mile překvapit, ale jindy plně prověřit naše schopnosti a odolnost.

Další info

Skupiny
Na plavbu se mohou hlásit, jak jednotlivci tak i skupiny do maximální kapacity plachetnice, která je 7 lidí a kapitán. S důvodu maximálního komfortu, však plujeme zpravidla v počtu 6 lidí a kapitán. V případě většího zájmu či skupiny jsme, ale schopni nabídnout jednu přistýlku ve společenském prostoru lodě navíc. Plavba se realizuje v případě obsazenosti alespoň 3 zájemci o termín. V případě neobsazenosti se pokusíme domluvit jiný termín.

Vybavení
Žádné speciální vybavení, kromě důrazu na větru a voděodolnost oblečení a obuvi, nejsou třeba. Zpravidla vystačíte s běžným vybavením na letní dovolenou v horách. Doporučený seznam vybavení zasíláme po přihlášení na plavbu. Nepromokavé oblečení pro plavbu lze zapůjčit.

Ochrana životního prostředí a udržitelnost
Jak jachting, tak pěší výlety do přírody, jsou jedny z nejvíce udržitelných a k přírodě nejšetrnějších způsobů cestování. My se co nejvíce snažíme, aby takové byly všechny naše plavby. Plachtíme na vítr, jak jenom to jde a motor používáme co nejméně. Naše posádky a lidi kolem nás povzbuzujeme, aby cestovali prostředky a způsobem, který přírodu zatěžuje co nejméně, využíváme místní ingredience a zdroje, jak jenom nám okolnosti umožní. Rovněž motivujeme členy posádek, aby sbírali odpadky a třídili je a na výletech čistili pláže a pobřeží od naplavených plastů a jiného odpadu.

Cestovní doklady
Na cestu do Norska nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Rybolov v norské divočině

Martin Kolesa

Je srpen a my vyrážíme na další výpravu na sever, tentokrát to nebude jen o rybaření na moři, ale chystáme se s kamarády do středn...

více

Zemí Vikingů

Šárka Nádeníčková; Markéta Gregová, Martin Hájek

Jestli Vás při pouhém vyslovení slova Norsko mele zimnice, pak je načase zbavit se zažitých předsudků. Norsko rozhodně není spjaté...

více