Skotsko na kole

Skotsko na kole

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

za Lochnesskou na bicyklu

O drsné zemi na severu Velké Británie jste již zajisté něco slyšeli. Muži v typických sukních, svižná a živelná muzika, energické skotské dudy, pověstmi opředená jezera, monumentální starobylé hrady, jakoby vystřižené z gotického hororu, do převalujících se mlh ponořená vřesoviště, zelené travnaté pastviny plné pasoucích se ovcí a skotu, všudypřítomná romantika… Nezatoužili jste se ale někdy tímto atraktivním koutem země jen tak toulat v sedle vašeho kola a okusit, jak voní vřes, rašelina či jak chutná pravá skotská whisky zrající po desítky let v mohutných dubových sudech? Cykloetapy jsou vždy voleny tak, aby si své užili jak pohodáři, tak milovníci náročných tratí. Denně si dáme 40–80 km. Prodloužení je samozřejmě možné. Díky úzkým „okreskám“ a síti cyklostezek unikneme většímu silničnímu provozu. Trasy lze upravit i pro kola silniční.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem včetně kol, 2x trajekt, 12x kemp, polopenzi, průvodce, pojištění léč. výloh, zákonné pojištění CK a 3x pišingr

Program zájezdu

1. – 2. den

Z Brna busem přes Prahu, Plzeň, Německo, Francii, přejezd trajektem kolem bílých útesů doverských do Anglie a poté do blízkosti Cambridge.

3. den

První vyjížďka ještě v Anglii v okolí malebného CAMBRIDGE, jednoho z nejproslulejších anglických univerzitních měst. Odpolední přejezd na severní část ostrova do Skotska (↔ 20 - 45 km ).

4. den

Cykloetapa od největšího skotského jezera Loch Lomond národním parkem Loch Lomond and The Trossachs. (↔ 40 - 60 km ).

5. – 7. den

THE TROSSACHS, romantická, sirem Walterem Scottem opěvovaná krajina modravých jezer a hlubokých lesů; domov skotského národního hrdiny Roba Roye. Projedeme se podél zasněných jezer LOCH KATRIN, Loch Venachar či Loch Tay, navštívíme malebná městečka Aberfoyle, Callander a Aberfeldy. Nevynecháme KILIN s peřejemi Falls of Dochart ani Kenmore s hradem Menzies Castle.U Pitlochry se můžeme zastavit v tradiční palírně skotské whisky, z Queen’s View, vyhlídky královny Viktorie, shlížet na jezero Loch Tummel nebo obdivovat katedrálu ve starobylém městě DUNKELD. (↔ 40 - 70 km ) a (↔ 45 - 85 km ) a (↔ 0 - 80 km ).

8. – 9. den

Divoká oblast mysu ARDNAMURCHAN skýtá za každou zatáčkou nejen panorama hor, jezer a moře ostrovů, ale často i historickou připomínku Jakobitského povstání. Etapa od „fjordu“ Loch Eil kolem Loch Linnhe až k „fjordu“ Loch Sunart je krajinářskou lahůdkou. Projedeme se krajem Moidart s ostrovním hradem Tioram a podél nádherného pobřeží zálivu Loch Ailort. Uvidíme Glenfinnanský viadukt, který známe z filmů o Harry Potterovi jako most do Bradavic, jezero Loch Shiel a kolem Glenfinnanského památníku dorazíme až do Fort William, ležícího na úpatí Ben Nevisu. (↔ 40 - 70 km ) a (↔ 40 - 85 km ).

10. – 12. den

Pokusíme se vyšplhat na nejvyšší horu skotských Highlands a také celé Velké Británie – BEN NEVIS (1.344 m), která nám, dá-li počasí, nabídne velkolepé výhledy. Zapřisáhlí cyklisté si mohou udělat výlet do malebného údolí Glen Nevis nebo do známého Glen Coe. Dvě etapy tzv. VELKÝM ÚDOLÍM; Kaledonský kanál se soustavou zdymadel „Neptunovy schody“,malebné městečko Fort Augustus, světoznámé jezero LOCH NESS, vodopády na řece Foyers, přístavní město Inverness nazývané „bránou Skotska” (↔ 55 - 70 km ) a (↔ 45 - 70 km ).

13. – 14. den

Etapa drsnou, ale nádhernou krajinou oblasti NP Cairngorms. Pojedeme proti proudu řeky Dee přes BALLATER, okolo zámku BALMORAL, letního sídla anglické královské rodiny k hradu Braemar a pod sedlo Glenshee. Nevynecháme samozřejmě historií nabité sídlo skotských králů EDINBURGH Ten si však již projdeme pouze pěšky (↔ 45 - 80 km ). Noční přejezd do Londýna.

15. den

Na závěr zájezdu si prohlédnéme hlavní město LONDÝN (Hyde Park, Buckinghamský palác, Tower of London , Westminster Abbey , Big Ben ... ).

16. den

Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 12x v kempech ve vlastních stanech a spacácích. Stany je možné zapůjčit v naší půjčovně. Budete-li chtít dobíjet baterie do telefonů, foťáků či kamer, doporučujeme sehnat si redukci na místní zásuvky (zásuvky typu G).

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani .Možnost dokupování místních potravin bude téměř denně. Na den strávený v Londýně dostanete studený balíček.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Při tomto cykloputování ujedeme celkem přibližně 750 km (denně cca 35 - 80 km) po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem nebo po cyklostezkách a nezpevněných cestách. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvit u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj).

Zájezd odpovídá náročností č. 2-3. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Patříte-li mezi osoby s omezenou schopností pohybu, konzultujte s naší prodejnou zájezdů, zdali je pro vás zvolená akce vhodná.

Další info

Doporučený typ kola: trekové, horské. Možnost individuálně upravit trasy tak, aby byly vhodné i pro kola silniční.
Povrch: 70% asfalt, 30% šotolina

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Kapesné
Doporučujeme každému, aby měl s sebou min. 150£ kapesného na vstupy do památek, pohledy, dárky apod. Podrobný rozpis orientačních cen obdržíte v zájezdových pokynech (rodokapsu).

Články

Skotsko

Míra Rafaj, Hynek Vermouzek, Martin Hájek

Každý z nás už asi někdy v životě navštívil místo, na které se rád vrací. Pro mě se jedním z takových míst stalo Skotsko. Každý, k...

více