Šperky Srbska

Šperky Srbska

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

hory, jeskyně, vodopády a kláštery největší země bývalé Jugoslávie

V největší zemi západního Balkánu najdeme i nejvíce přírodních šperků, ať již jsou to monumentální kaňony, vodopády, skalní brány, jeskyně, či nádherné travertinové útvary připomínající turecké Pamukkale. Během našeho putování poznáme celou zemi, navštívíme její hlavní město a budeme sledovat rozdíl mezi Bohem zapomenutým krajem na východě země a relativně bohatým západním Srbskem. Krátce nakoukneme i do Republiky Srbské v rámci Bosny a Hercegoviny. Svezeme se na lodičkách kaňonem Uvace i slavnou úzkorozchodnou železnicí Šarganská osmica. A kdo ví, třeba potkáme i Emira Kusturuicu. Vyrážíme na sklonku léta, kdy se jehličí Zlatiborských borovic zabarví do odstínu, který dal tomuto kraji jméno.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • ubytování (9x balkánský kemp)
  • polopenze
  • ochutnávku vína a místních produktů v Rajackých Pimnicích
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr Chimpanzee

Program zájezdu

1.–2. den

Z Brna pojedeme přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, abychom do Srbska triumfálně vjeli po hrázi největší dunajské přehrady Železná vrata. Se srbským živlem se seznámíme v přístavním městečku Kladovo se skoro přímořskou atmosférou. Uvidíme i zdejší antické památky, včetně pevnosti Diana, kterou nechal postavit sám císař Trajánus. Cestou do kempu u Borského jezera se pak ještě zastavíme u dalšího římského města Felix Romulania, dnes zvaného Gamzigrad (UNESCO).

3. den

15 km dlouhá túra srbským venkovem nás zavede až na vyhlídku na monumentální Lazarův kaňon a k nejdelší srbské jeskyni Zlotska pećina.

4. den

Dojedeme ke klášteru Vratna a prozkoumáme dvě monumentální skalní brány v kaňonu nad klášterem. Cestou zpátky kolem bulharských hranic objevíme vinařskou vesnici Rajac, její neuvěřitelně malebné vinné sklípky (UNESCO) a místní produkty i ochutnáme.

5. den

U hornického městečka Majdanpek si prohlédneme Rajkovu jeskyni - nejdelší zpřístupněnou jeskyni v Srbsku. Kratší túra místními smíšenými lesy nás zavede skrz skalní bránu Velika Prerast až k travertinové vyvěračce Beli Izvorac.

6. den

Srbsko je zemí klášterů - i my se zastavíme u jednoho z nich - u opevněného kláštera Manasja. Několik desítek dalších si pak prohlédneme na výstavce miniatur nejdůležitějších srbských staveb. Přesun na západ země přerušíme procházkou k vodopádu Veliki Buk s pořádně osvěžující koupačkou.

7. den

Jeden z nejkrásnějších národních parků Srbska je národní park Tara. Naše túra nás zavede na vyhlídku Banska Stjena nad kaňonem řeky Driny. Zastavímne se i u bogomilské nekropole Mramorje (UNESCO) a u kláštera Rača se projdeme k vyvěračce Ladževac.

8. den

Projedeme se částí bývalé úzkokolejné trati z Bělehradu do Sarajeva. Poblíž městečka Mokra Gora tato trať překonává 300m výškového rozdílu a svým profilem nakreslí v terénu dokonalou osmičku zvanou Šarganska osmica. Zastavíme se též ve filmovém městečku Mećavnik zvaném též Drvengrad, které nechal vybudovat světoznámý filmový režisér Emir Kusturica. Odpoledne zajedeme do Republiky Srbske v Bosně, abychom se ve městě Višegrad podívali na most Mehmeda Sokoloviće (UNESCO) a na nově vybudované centrum města zvané Adrićgrad.

9. den

Čeká nás okruh po nejhezčích lokalitách pohoří Zlatibor. Začneme u jeskyně Stopića s travertinovými útvary zvanými srbské Pamukkale. Pokračovat budeme největším srbským skanzenem Sirogojno a vodopádem Gostinje. Kratší túra kolem dřevěného kostelíka svatého Ilji nás zavede ke skalní bráně Dobroselicka prerast.

10. den

V kaňonu řeky Uvac budeme pátrat po zde hnízdících supech bělohlavých, na loďkách dojedeme k monumentální Ledové jeskyni a dáme si stylové místní čevapčići. V městečku muslimském Senjica pak uvidíme největší historickou mešitu na západ od Istanbulu a stylovou kašnu Sebilj.

11.–12. den

Během celodenní prohlídky hlavního města Srbska Bělehradu se podíváme na hrob maršála Josipa Broze Tita v Domě květin, uvidíme největší pravoslavný chrám Balkánu, chrám svatého Savy, zajdeme do muzea vynálezce Nikoly Tesly a hlavně strávíme podvečer na neuvěřitelně rušné pěší zóně v centru města. Pozorování západu slunce nad vodami Dunaje z hradeb pevnosti Klemagdan bude takovou pěknou tečnou za tím naším zájezdem.

Ubytování

Nocovat budeme jen ve dvou balkánských kempech u Borského jezera a ve Zlatiboru. Vždy ve vlastních stanech a ve vlastních spacácích. Pokud nemáte vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality místní kuchyně.

Doprava

Doprava bude řešena zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 12denní turisticko-poznávací zájezd po přírodních zajímavostech Srbska. Zájezd je zaměřen především na geomorfologické a geologické skvosty těchto zemí. Pro úsporu času se pokusíme vždy dojet, co nejblíže k lokalitě. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný.

Další info

"balkánský kemp"
Srbské kempy jsou oproti standardním kempům, ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort, především v prvním kempu u Borského jezera. Záchody zde jsou i ve větším počtu (ovšem bez toaletního papíru). K hygieně může sloužit zdejší moc pěkné jezero, popřípadě nedaleké placené sprchy (cca 10,- Kč). Přístup k elektřině a k nabíjení přístrojů zde bude problematický. Odměnou za trochu nepohodlí jsou ovšem krásné a autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi. Druhý kemp na Zlatiboru je vybavený lépe a blíží se již kempům evropským.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí OBČANSKÝ PRŮKAZ. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní straně přední části). Cestovat s cestovním pasem je pochopitelně též možné, odbavení s pasem je však na hranicích obvykle delší, než odbavení s občanským průkazem.

Měna a kapesné

V Srbsku se platí srbskými dináry, které směníme na první zastávce v Kladovu za jakoukoli běžnou světovou měnu, například za eura. Směnit v Srbsku české koruny lze jen vyjímečně. Na vstupy, projížďku loďkou po Uvaci a mašinkou po Šarganské osmici budete potřebovat směnit cca 40 euro, celkové výdaje včetně výdajů na jídlo a suvenýry tedy mohou být kolem 100 EUR na osobu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2–3 týdny před odjezdem.

Podobné zájezdy

Banátské vesničky

Banátské vesničky

23. 7. - 1. 8. 2021 Chci to vidět
Přírodní šperky Bulharska

Přírodní šperky Bulharska

22. 8. - 2. 9. 2021 Chci to vidět
Přírodní šperky Chorvatska a Slovinska

Přírodní šperky Chorvatska a Slovinska

30. 6. - 11. 7. 2021 Chci to vidět
Velký okruh Albánií

Velký okruh Albánií

30. 6. - 11. 7. 2021 Chci to vidět