1.–2. den
Přílet do PEKINGU a přejezd na hotel, kde se ubytujeme na 3 noci. Během prvních dvou dnů se podíváme na největší náměstí na světě, Tchienanmen, okolo mauzolea Mao ce-tunga dojdeme k Zakázanému městu, kde strávíme dostatek času prohlídkou 72 hektarů paláců, nádvoří a parků. Dále se vydáme okolo Olympijského areálu s futuristickými budovami “Ptačím hnízdem” a “Vodní kostkou” a branou Zhengyang ke slavnému Chrámu nebes. Na nočním trhu Wanfujing ochutnáme mnoho čínských specialit jako například šváby a štíry na špejli.
Velká cesta vlakem do Tibetu
3. den
Když už jsme v Číně, tak nesmíme minout VELKOU ČÍNSKOU ZEĎ! Minibusem se vydáme k nejzachovalejší části zdi, do Badalingu. Cestou zpět pak navštívíme hrobky dynastie MING, nejzachovalejší císařské hrobky v Číně s 500-letou historií.
Velká cesta vlakem do Tibetu
4. den
V dopoledních hodinách se ještě projdeme starými uličkami a parkem Jingshan a v odpoledních hodinách se nalodíme na vlak a hurá do Tibetu!
Velká cesta vlakem do Tibetu
5.–6. den
48-hodinová jízda nejvýše položenou železnicí na zemi do LHASY. 3753 km dlouhou jízdu z Pekingu přes Lanzhou, Xining a Golmud absolvujeme pohodlnou “soft sleeper” třídou ve čtyřlůžkovém kupé. Nejatraktivnější je především poslední třetina jízdy, kdy za městem Golmud jede vlak po věčně zmrzlé půdě v průměrné nadmořské výšce 4000 metrů a překonává 5.072 metrů vysoké sedlo Tanggu La. Nádherné výhledy na trávou porostlou planinu, jezero Cuona a vysoké hory jsou v samozřejmě v ceně. Příjezd do Lhasy v 6. den odpoledne. Přesun na hotel a aklimatizace na výšku 3.700 m (před čínskou okupací byla Lhasa nejvyšší hlavní město na světě!), procházka po městě.
Velká cesta vlakem do Tibetu
7. den
Celodenní poznávání Lhasy. Návštěva paláce POTALA, asi nejznámější památky v Tibetu, původního sídla Dalajlamy. Potala bylo jeho zimní sídlo a tak se podíváme i do letního paláce, Norbulinka. Dále naše cesty povedou starými uličkami ke klášteru Sera obklopeného poutnickou stezkou, mnoha poustevnami a místem přípravy tradičních tibetských pohřbů.
Velká cesta vlakem do Tibetu
8. den
Celodenní výlet do údolí YARLUNG, místa, kde se "zrodili Tibeťané a jejich kultura”. Široké údolí je poseto malebnými políčky a vesničkami s přátelskými Tibeťany. Navštívíme zde hrad Yumbulagang, sídlo prvních králů a také nejstarší tibetský klášter, Samje.
Velká cesta vlakem do Tibetu
9. den
Návštěva kláštera Drepung - největšího, nejbohatšího a nejvýznamějšího ze tří klášterů řádu žlutých čepic v Tibetu. Později se přesuneme do nejstarší části Lhasy s překrásně zdobeným chrámem YORKANG a přilehlými uličkami Barkhor, které tvoří poutnickou stezku.
Velká cesta vlakem do Tibetu
10.–11. den
Okružní výlet k jezeru NAMTSO, které je se svojí rozlohou 70x30 km největším jezerem v Tibetu. Z jeho břehů jsou nádherně vidět štíty sedmitisícového hřebene Nyechen Tanghla. Procházka okolo jezera a stepi Changthang. Nádherný západ slunce. Druhý den se vrátíme do Lhasy. Cestou navštívíme poutnické jeskyně poblíž jezera a dále horké prameny Yangpachen a klášter Tsurphu.
Velká cesta vlakem do Tibetu
12.–13. den
Pokračujeme dále podél toku řeky Brahmaputry, skrz 4.900 m vysoké sedlo Kampa La do Gyantse. Tyrkysové jezero Yamtso Tso, jedno ze tří posvátných Tibetských jezer. Procházka k ledovci Karola a poblíž přejezd dalšího sedla, tentokrát “jen 4.330 m” vysokého Smira La. Zastavíme ve městě GYANTSE, kdysi význámné křižovatce obchodních cest mezi Tibetem, Indií a Barmou. Prohlídka kláštera Kumbum a pevnosti ze 14. století. Nocleh v Gyantse a dále pokračujeme až na samotný jih Tibetu do městečka Tingri, s prvními výhledy na Mount Everest. Cestou zastávka v Shigatse, druhém největším městě Tibetu, procházka starobylými uličkami a prohlídka kláštera Tashi Lunpho a přilehlá poutnická stezka.
Velká cesta vlakem do Tibetu
14. den
Den E! Cesta pod Everest. Z Tinri dojedeme pohodlně až téměř do base campu pod nejvyšší horou světa. Nadmořský výška vás pozlobí, ale i tak se projdeme po okolí. Cestou zpět do Tingri dále navštívíme nejvýše položený klášter na zemi - RONGBUK, postaveného ve výšce 4.980 metrů.
Velká cesta vlakem do Tibetu
15.–16. den
Návrat zpět do Lhasy (400 km), kam dorazíme druhý den v odpoledních hodinách. Noclehem ve městě Shigatse a krátké zastávky cestou.
Velká cesta vlakem do Tibetu
17. den
Dopoledne volný program ve Lhase a přelet z do Chengdu, hlavního města provincie Sichuan. Prohlídka města, buddhistický chrám Wenshu s 450 sochami Buddhů, staré uličky čtvrti Kuan Zhai, náměstí Tianfu, rušná nákupní ulice Chungxi nebo fakultativně možnost shlédnutí tradičního operního představení Sichuan Opera.
Velká cesta vlakem do Tibetu
18. den
V dopoledních hodinách návštěva výzkumného centra pro pandy velké. V obřím areálu se seznámíte nejen s pandami, ale i dalšími čínskými zvířaty v jejich přirozeném prostředí. Po obědě prohlídka starobylého městečka Huanglongxi, jednoho z nejkrásnějších historických městeček v Číně. Odpoledne přejedeme do města Leshan, kde si prohlédneme největší sochu sedícího Buddhy na zemi a přilehlé svatyně. Ve večerních hodinách návrat zpět do Chengdu a přesun na letiště.
Velká cesta vlakem do Tibetu