Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

Velký okruh tureckou přírodou + východní Turecko

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

ZA KRÁSAMI ZÁPADNÍHO A STŘEDNÍHO TURECKA s prodloužením do východních oblastí obývaných Kurdy

Bezmála čtyřtisícové bělostné štíty pohoří Tauru, skalní města, kráterová jezera, nádherná turecká příroda a subtropické lesy jež leží na pobřeží Východního Středomoří, které Turci nazývají „Bílé moře“. To je Turecko, země na pomezí dvou kontinentů, kde se nachází historické památky z nesčetných epoch lidských dějin - od samotných počátků naší civilizace, dávných Chetitů, přes Asyřany a antická města až po monumentální seldžucké a osmanské mešity a medresy. Země veliká a neskutečně rozmanitá. Kromě slavných tureckých skvostů vám ukážeme i místa, která nebývají na prvních stránkách turistických průvodců, ale o to zajímavější ve skutečnosti jsou. Naší největší výhodou bude cestování pouze v malé maximálně 8 členné expediční skupině.

Jedná se o prodlouženou 20ti denní variantu našeho zájezdu Velký okruh tureckou přírodou, při které navštívíme i Kurdy obývanou východní část země. Pokud máte zájem o kratší 13 denní variantu bez východních oblastí více informací naleznete zde.

Cena zahrnuje

  • ubytování 16x v hotelu, penzionu či apartmánu
  • 2x ubytování se snídaní a večeří v tradičním stromovém domě v Olymposu
  • dopravu na místě
  • dopravu rychlovlakem YHT Istanbul-Konya
  • projížďku lodí nad potopeným městem Kekova
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku v ceně od cca 10.000 Kč (včetně tax)
  • stravování

Program zájezdu

1. – 2. den

Přílet do Istanbulu (UNESCO), jediného velkoměsta na dvou kontinentech. Návštěva Modré mešity sultána Ahmeda, chrámu Boží moudrosti Hagia Sofia, sultánského paláce Topkapi, Krytého a Egyptského bazaru, Galatské věže a projížďka lodí po Bosporu.

3. den

Přesuneme se rychlovlakem YHT do centra seldžuckého sultanátu Rum Konye. Vydáme se na prohlídku města během níž zavítáme do Aladinovy mešity a hrobky světce Mevlany.

4. – 5. den

Přesuneme se do bizarní sopečné krajiny Binbir Kilise, kde se vydáme k ruinám 1001 arménských kostelů. Budeme pokračovat ke kráterovému jezeru Meke hrajícímu všemi barvami, od modré přes zelenou až k sytě žluté. Další den absolvujeme túru po svazích sopky Hasan konyek ruinám byzantského města Viransehir. Projdeme se také krajinou jako z hvězdných válek - kaňonem Ihlara, kolem skalních kostelíků, obydlí místních a lisu na víno až ke skalnímu klášteru Yaprak Hisar.

6. – 7. den

Naší další zastávkou bude neskutečná sopečná oblast Kappadokie. Vypravíme se na průzkum osmipatrového podzemního města Derinkuye. Zastavíme se u kráterového jezera Nar, které je napájené termálními prameny. Jedním z vrcholů naší výpravy bude světoznámé údolí Gomere (UNESCO). Zažijemezde nezapomenutelný západ slunce na skalním hradě Üçhisarm, túru růžovým údolím kolem skalních hřibů Paşabağ až do skalní vesnice Zelve a dostaneme se i do zapomenutého údolí Soğanli se zvláštními „holubími“ skalami.

8. den

Přejedeme do vápencového pohoří Taurus a v jeho nejvyšší části Ala Daglari se vydáme na trek až k nevysychajícímu jezeru Dipsiz Gol ve výšce přes 3.000 metrů nad mořem. Budeme se moci kochat krásnými výhledy na nejvyšší horu Tauru Demirkazik.

9. – 10. den

Podél jižního pobřeží Turecka směrem na západ se přesuneme na tureckou riviéru. Po cestě navštívíme rodný dům svatého Pavla v Tarsu, arménský „dívčí hrad“ Kizkalesi a divoké propasti Nebe a Peklo – „Cennet ve cehennem“. Dále také křižácký hrad ANAMUR na nejjižnějším bodě tureckého pobřeží a nedobytné antické orlí hnízdo Termesos.

11. – 12. den

Strávíme tři noci ve slavných Kádirových stromových domech v Olymposu na turecké riviéře. Odpočineme si u moře a prozkoumáme zajímavosti okolí. Jako je antické město Kekova, potopené při zemětřesení pod hladinu moře nebo městečko Myra, působiště svatého Mikuláše. Projdeme se nenáročnou túrou borovým subtropickým lesem k přírodní plamenům Yanartas, které se staly předobrazem Chiméry, dávné příšery.

13. den

Přesun nočním autobusem na východ a pokračování dobrodružství v tureckém Kurdistánu.

14. den

Ubytujeme se poblíž neoficiálního centra tureckých Kurdů DIYARBAKIRU. Absolvujeme prohlídka měst s nejdelšími hradbami na světě, nejstarší mešitou v Turecku a zdobenými paláci. Pokusíme se, možná jako jedni z posledních Evropanů, spatřit hrad HASANKEYF dříve, než nenávratně zmizí pod hladinou gigantické přehrady na řece Tigris.

15. - 16. den

Absolvujeme okruh po bájné planině TUR ABDIN – „Hory služebníků Božích“, centru syrské křesťanské menšiny v Turecku. Podle situace navštívíme klášter sv. Jakuba v BARIŠTEPE, kostel p. Marie v ANITLI (z 1. století n.l.), či skalní klášter sv. Augena u GIRMELI. Zavítáme i do opevněné vesnice Kaleçik známé z románů Karla Maye, kde Kara ben Nemsi potkal Maru Durimu. Uvidíme i údajně nejstarší přehradu na světě u římského vojenského tábora DARA a přenocujeme ve fascinujícím kamenném městě MARDIN s mnoha mešitami, medresami, křesťanskými kostely a s neuvěřitelně rušným bazarem.

17. - 18. den

V národním parku TEKTEK, budeme obdivovat jedny z nejstarších památek na lidskou civilizaci. Například studnu, kde Mojžíš potkal svou manželku Zeborah, či město ŞUYAB, kde s ní pak léta žil. Pokračovat budeme do asyrské svatyně Bohů slunce a měsíce v YAĞMURLU. U vesnice HARRAN poznáme místo, kde zahynul Cézarův kolega triumvir Crassus a kde o pár století později vznikla nejstarší univerzita na světě. Necháme se uchvátit pravděpodobně nejstarší lidskou stavbou na světě vůbec, megalitickou svatyní GÖBEKLI TEPE z 10. tisíciletí před n.l. Dvě noci strávíme v ŞANLI URFĚ, starověké Edesse, posvátném místě muslimů, křesťanů i židů, místě, kde se narodil prorok Abrahám a kde poutníci navštěvují posvátný okrsek Gölbaşi s mešitami, zahradami a bazary.

19. - 20. den

Vyrazíme k posvátné řece EUFRAT a užijeme si koupání pod největší tureckou přehradou. Závěrem naší expedice se vrátíme zpátky do hor k památkám na království Komaněnců, hrobce Karakuš, mostu císaře Septima Severa a královskému hradu Arsameia. Ale hlavně budeme pozorovat magický západ slunce a daleké výhledy na posvátné hoře NEMRUT poseté obřími kamennými hlavami. Poslední den se přesuneme přes Eufrat na letiště do Diyarbakiru a z pohádky 1001 noci se vydáme zpátky do Evropy.

Ubytování

Nocovat budeme v hotelech, penzionech, či apartmánech. Většinou ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Tři noci strávíme v tradičních „stromových domech“ na turecké riviéře, zde bude sociální zařízení společné.

Strava

Stravování je kromě tří večeří a snídaní ve stromových domech ve vlastní režii. Každý den bude v blízkosti ubytování řada restaurací, kde bude možné dát si cenově přijatelné a dobré jídlo. Turecká kuchyně je vyhlášená a jídlo v Turecku není dražší než u nás, nedoporučujeme tedy vozit potřeby na vaření, či větší zásoby jídla.

Doprava

Nástupní místo: Istanbul
Výstupní místo: Diyarbakir

Doprava na zájezdu
Společná doprava po ostrově bude zajištěna pronajatým mikrobusem či autem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 20 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Turecka. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům mikrobusy či auty se jedná o zájezd mírně až středně cestovatelsky náročný. Program je připraven tak, abychom se seznámili s historií a architekturou a bohatstvím přírody celé země. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné

Doporučujeme mít u sebe minimálně 200/300 EUR na vstupy do památek a jídlo. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu do Istanbulu. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat. Ve městech též není problém použít mezinárodní kreditní karty jak pro placení, tak pro výběr peněz z bankomatu.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situaci v zemi, zejména v jejich východní oblasti bedlivě sledujeme a v případě jakýchkoliv problémů jsme z bezpečnostních důvodů připraveni změnit trasu a program zájezdu. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup cizinců. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte 2-3 týdny před odjezdem.

Články

Istanbul - brána Orientu

Dana Kyndrová a Marie Klementová

Jediné město na světě, které se může pochlubit nezvyklou raritou: leží ve dvou světadílech, současně v Evropě a v Asii. R...

více

Podobné zájezdy

Omán

Omán

24. 1. - 4. 2. 2021 Chci to vidět
Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

Spojené arabské emiráty, Musandam a Omán

24. 1. - 9. 2. 2021 Chci to vidět
Uzbekistán

Uzbekistán

9. 4. - 25. 4. 2021 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

9. 10. - 21. 10. 2020 Chci to vidět