Kudrnovo koulení kola z Lednice do Brna

Přijďte za námi v neděli 1. 10. 2017 mezi 14 až 16 hodinou na nádvoří Staré radnice v Brně, kde máme připravenou soutěž pro děti všech věkových kategorií v koulení loukoťového kola na trase dlouhé 66,9 metrů. Koná se jako připomínka sportovně-recesistického závodu Kudrnovo koulení kola z Lednice do Brna, které pořádáme na jaře. Kola jsou vyrobená v několika velikostech, aby si mohly zasoutěžit všechny děti.

Příští závod koulení Kola z Lednice do Brna se uskuteční 21.4.2018 * od 10. ročníku, který proběhl 23.4.2016 se již akce bude opakovat ve dvouletém cyklu (bienále) ... vždy při DNI ZEMĚ a v sudých letopočtech!

Koulení kola z Lednice do Brna

Soutěž pro děti všech věkových kategorií, v koulení loukoťového kola na trase dlouhé 66,9 metrů. Koná se jako připomínka sportovně-recesistického závodu Kudrnovo koulení kola z Lednice do Brna, které pořádáme na jaře. Kola jsou vyrobená v několika velikostech, aby si mohly zasoutěžit všechny děti.


Jedinečný závod a rekonstrukce běhu legendárního koláře Jiřího Birka,  dle jedné z nejznámějších brněnských pověstí. Tříčlenná družstva koulí loukoťové kolo od žebřiňáku malebnou krajinou jižní Moravy na trase dlouhé 66,9 km.

Podle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne. A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský drak a kolo. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomnění.  Tuto více než 370 let starou legendu o brněnském kole letos již podesáté oživujeme recesisticky-sportovním závodem „Kudrnovo Koulení Kola z Lednice do Brna“. Závod startuje v sobotu, 21. 4. 2018 v 9.00 z náměstí v Lednici a 33 tříčlenných družstev se bude snažit dokoulet kolo od žebřiňáku po cyklostezce až na Starou radnici v Brně 

Koulení kolapo trase téměř 67 km dlouhé vedoucí malebným krajem vinic, luk a hájů jižní Moravy. Všichni závodníci se přitom smí přesunovat pouze vlastní silou (např. kolmo, pěšmo, na bruslích, na trakači) a jeden z nich musí neustále valit po zemi dřevěné loukoťové kolo. Kola o váze 12,5 kg byla vyrobena speciálně pro tento závod kolářem z povolání, Johanem Marinem Jágerem z české vesnice Eibenthal v rumunském Banátu, který se výrobou kol zabývá už od svých 16 let. Tím byl naplněn i jeden z cílů akce – pomoci právě české menšině žijící více jak 200 let v zapomenutém koutě Rumunska.

Celá pověst zde


V letošním ročníku se opět nebude koulet, bude se válet .. budete se válet smíchy a opět bude vše převážně v duchu recese. Získat  uznání a ocenění tedy mohou nejen ty týmy,  které se poženou za zdoláním rekordu trasy, ale především ty, které se zasadí o recesi a dobrou náladu na trati.  Můžete se těšit i na bohatý doprovodný program, který bude již tradičně zaměřen na cestování a zážitky a doplněn vystoupením hudebních kapel.


Pořadí Název týmu Závodníci Čas
1 Rozbité kolo Tom Krejčí 4.30.05
Ota Fišera
Robert Řeháček
2 Výběr z bobulí Tomáš Peroutka 4.43.03
Alena Peroutková
Zdeněk Bažant
3 Florbalisté z Lanžhota Michal Bernát 4.43.41
Luboš Létal
Petr Sůkal
4 Povaleči Jan Šťourač 4.46.15
Klára Vozdová
Michal Kučera
5 SK MRKEV Petr Beneš 4.47.27
Václav Šubrt
Martin Metzenauer
6 All Stars Sebranka Martin Hulánek 4.57.12
Ondřej Maňák
Lukáš Maňák
7 Buď Rebel! Jan Špalek 5.12.56
Jakub Jaitner
Tomáš Petříček
8 OBRi Tomáš Bajzecer 5.15.19
Ondřej Beluský
Richard Sopko
9 MeKoulení Pavel Mezera 5.15.34
Jan Marek
Jiří Mezera
10 Fotrs' Orchestra Marcel Kurka 5.29.41
Radek Bohatý
Vladimír Mahdal
11 ALuMa Alena Kouřilová 5.45.12
Pavel Schmidt
Marián Moravec
12 Phoenix Academy Brno Milan Sojka 5.47.10
Filip Křivánek
Lukáš Ondráček
13 Šneci Petr Valouch 5.59.08
Pavel Vojta
Michal Klech
14 Louda na procházce Marie Janoušková 5.59.53
Petr Chmelař
Zdeňek Dufek
15 Honey Team Petr Husa 6.03.49
Radim Šrámek
Richard Kubiš
16. Bukanýři Michal Lachowicz 6.05.51
Veronika Šujanová
Tomáš Horáček
17 To bude horor! Klára Vlčková 6.07.38
Soňa Hlaváčková
barbora Holubová
18 Stádo Lea Krejčí 6.29.32
Marie Švachová
Petr Švach
19 PinkFreud David Havelka 7.21.41
Anna Záchová
Tomáš Svěrák

>> Přihláška do závodu <<


Pokud se chcete vrátit do časů Jiřího Birka a dokoulet loukoťové kolo z Lednice do Brna, nemusíte se bát. Dnes už se nebude říkat,  že jste se spolčili s rohatým. Ani bídu a zatracení nečekejte . Užijte si den, který začnete s pilkou v ruce, a zakončíte s úsměvem na tváři a prodřenými rukavicemi  u legendárního birkova kola. Stačí jen přizvat další dva kamarády a vytvořit  3 členný tým. Na trase z Lednice do Brna se budete pohybovat jen vlastními silami. Kola,  koloběžky,  trakače či sedmimílovky – to všechno je povoleno. Jeden z vás však musí koulet loukoťové kolo o váze 12,5 kg, které speciálně pro tento závod vyrobil kolář Johan Marian Jáger z české vesnice Eibenthal v rumunském Banátu.


Trasa závodu

http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=171234#pos=48.99739P16.70743P10


Program pro 23. dubna

8:00 - 8:30 - prezence závodníků na náměstí v Lednici, fasování startovních tašek a čerpání nefalšované dobré nálady
9:00 - start koulejících týmů, řezání, řezání a pak konečně výběh do lednického parku s kolem v ruce
9:00 - 18:00 - koulení, koulení a zase jenom koulení (pokud kolo neutopíte – v tom případě si připočtěte disciplínu plavání)
10:00 - závod v koulení menšího kola pro děti (i dospělé) na trase dlouhé 66.9 metru - Lednice
13:00 - začátek doprovodného programu na nádvoří Staré radnice v Brně
15:00 - 16:30 - závod v koulení menšího kola pro děti (i dospělé) na trase dlouhé 66.9 metru v Brně
18:00 - slavnostní vyhlášení výsledků


Doprovodná cyklojízda

Pamatujeme i na cyklisty, koloběžkáře či in-linisty. Pro Ty je připravena neorganizovaná cyklojízda v ještě teplé stopě závodu. Startuje se hned po odkoulení loukoťového kola posledním závodním týmem z lednického náměstí po cyklostezce až do Brna. Kdo zvládne celou trasu a doveze do Brna dvě razítka z občerstvovacích stanic. Bude zařazen do slosování o ceny od našich partnerů. Na cyklojízdu se může široká veřejnost registrovat přímo u presentace koulejících závodníků v Lednici na náměstí od 8:00 do 8:45


Recese

Budeme rádi, pokud si pro závod připravíte týmový kostým, upravíte cyklostroj nebo jinak přispějete k recesistickému pojetí koulení kola. Vaši přípravu před závodem a výsledný dojem na trati dokážeme ocenit. Na odměnu se mohou těšit nejen týmy s nejlepším časem, ale především ty týmy, které budou šířit krajinou dobrou náladu. Nejrecesističtější pojetí závodu bude odměněno nejen volným startovný pro následující ročník Koulení kola.


Doprovodný program

 • Můžete se těšit na exotické dobroty z Klubu cestovatelů Brno, výborné pivo z pivovaru Frankies a nezapomenutelnou kávu od kluků z Rebel Bean.
 • Přijďte na nádvoří Staré radnice, kde si děti mohou zasoutěžit v koulení menšího a lehčího kola.
 • Na podiu se můžete těšit na kapely, divadlo a v neposlední řadě slavnostní vyhlášení !

Koulení pomáhá

V rámci koulení kola pomáháme Nadačnímu fondu Emil, který pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat, a to především formou přímé finanční pomoci. V roce 2015 zvládnul trasu Koulení kola handicapovaný cyklista Jakuba Hřebíček na handbiku (http://emilnadace.cz/akce#01)


Colt Brew přímo z lednice do Brna

Colt Brew je skvělé kafe ve skleněné lahvi. Nic víc, nic míň. Žádná aditiva, cukr, ani konzervanty. S touto specialitou si Koulení opravdu užijete.


Partneři závodu:

TIC Brno Kudrnovo Koulení kola z Lednice do Brna Allianz - partner závodu Kudrnovo koulení kole z Lednice do Brna CK Kudrna Koulení kola z Lednice do Brna Nadace EMIL - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna
Klub Cestovatelů - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna  Lednice - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna         Rebel Bean - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna Sonnentor - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna  Frankies - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna
Rekola.cz - partner Kudrnova koulení kola z Lednice do Brna


Pod záštitou

Městská část Brno-střed záštita závodu


Archiv


Organizátor závodu

KČT Kudrna Brno   Klub českých turistů KUDRNA Brno | facebook.com/koulenikola • twitter.com/KouleniKola


Základní pravidla závodu

 • Závodů se účastní 3- člená družstva
 • Závod začíná startovním pokynem pořadatele a přeříznutím přiděleného dřevěného špalku
 • Za přeříznutý špalek dostává tým loukoťové kolo
 • Vždy pouze 1 jeden člen týmu musí neustále koulet kolo po zemi ostatní závodníci v týmu se mohou pohybovat jen vlastní fyzickou silou (pěšky, kolmo, brusle, koloběžky, trakaře, či jiná bezmotorová přibližovadla
 • Loukoťové kolo se nesmí poponášet, házet či přemisťovat jinak než koulením
 • Koulí se jedině kolo přidělené týmu pořadatelem ( koulet čtverec či jinou rekvizitu jde pouze po předchozí dohodě s pořadatelem)
 • Střídání členů týmu v koulení je zcela ponecháno na týmu jako takovém
 • Ke koulení kola nejsou povoleny žádné technické pomůcky ulehčující koulení kola – jedinou povolenou (a doporučenou) ochrannou pomůckou jsou rukavice
 • Je nutné dodržet přesnou trasu závodu (zkratky nejsou povoleny), prodlužky jsou akceptovány
 • Každý tým obdrží vytištěnou mapu závodu při prezenci na startu
 • Vítězí tým, který zvládne trasu náměstí v Lednici – brněnská Stará radnice v nejkratším čase při dodržení všech pravidel závodu
 • Oceněni však budou závodníci i v kategoriích týkající se recese
 • Na dodržení pravidel závodu dohlíží pořadatelé
 • Každý závodník se účastní závodu na vlastní riziko a zodpovědnost
 • Každý závodník se účastní závodu na vlastní riziko a zodpovědnost a zavazuje se dodržovat základní pravidla jako účastník silničního provozu. Nese zároveň veškerou odpovědnost za škodu způsobenou na zdraví nebo na majetku, která vznikne jemu samému, pořadateli nebo třetím osobám před, během či po závodě.
 • Cena ztraceného či zničeného loukoťového kola je 3.000 Kč!
 • V případě pozdějšího odhlášení se startovné nevrací a není možná náhrada
 • Prosím berte na vědomí, že závod na veřejných komunikacích, kde se budou pobybovat ostatní účastníci

„Ve třech se to lépe koulí a s úsměvem jde všechno líp.“

Související