O Kudrnovi

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

O Kudrnovi

Jak to doopravdicky bylo s našim Kudrnou a jeho kolomaznickým rodem

To je histórie dlouhá jako lidstvo samo.

Jelikož v písemných materiálech těch největších stěhovavých národů při počátku našeho letopočtu jsme žádnou zmínku o tomto rodu Kudrnů nenašli (stěhovavých proto, že cestování musel mít jejich rod nutně v krvi), usuzujeme že jejich dávní a slavní předkové byly Keltové, neboť tito z důvodů utajení vůbec nepsali, ale moudrosti si předávali z hlavy do hlavy (z palice do palice). Při archeologickém průzkumu moravského keltského oppida Staré Hradisko byly ale pozůstatky kolomazných pecí nalezeny. Takže pro toto se při svých výzkumech kudrnologové i tolik zaměřují na vše o Keltech.

Další kapitolkou je kolomaznictví.

Kolomaz je produkt, vznikající suchou destilací dřeva v kolomazných pecích, milířích, ... Dá se v horších formách získat v udírnách, zákoutích kamen se špatným spalováním a vůbec. I toto by bylo dlouhé povídání. Do našeho patronátního archeologického skanzenu Villa Nova v Uhřínově můžete všichni přijet a vše si zkusit připravit a vyrobit sami. Že ale není Kolomaz jako Kolomaz dokazuje věhlas Kudrnů. Tito nejslavnější v kolomaznické branži věděli co do své černé mazlaviny přidat, aby obstála při snížení tření těch nejrozličnějších ploch. Jiná byla u selských vozů kde “šlo dřevo na dřevo”, jiná u panských kočárů, kde již byla zkoušena opouzdřená ložiska (zde si například Kudrna vypomáhal husím sádlem) a zouplna jiná pro to ... fšak víte. Máme zprávy že Kudrnové kolomazí i léčili ... např. kulhavku u dobytků, ... jsou nezřídké zprávy jak vhodným přiložením pomohli i lidem.

Trakař a další

Jediným dopravním prostředkem Kudrnů býval odjakživa trakař = vozidlo jehož vývoj též silně ovlivnili. Znám je jejich vynález rameních popruhů, čímž odlehčili paže,... dále pak nahrazení kolečka při sněhu lyží či vodní úprava - kdy se trakař mění v řiditelné plavidlo. Jen sen o létajícím trakaři se zatím nepodařilo zrealizovat.
Slamák (ten si půjčil do image i Jiří Suchý), ušatá bečička a barvy zelená se žlutou byly další neodmyslitelné poznávací znaky našeho MISTRA.

Mistr

Nás ale nejvíc zajímá přímo tento MISTR - “náš” Jan “Žanek” Kudrna, oficiálně poslední z tohoto nejstaršího kolomaznického rodu vyznačujícím se i NADPRŮMĚRNOU DLOUHOVĚKOSTÍ. Narodil se jako jediný syn v domku, kde Kudrnové odjakživa sídlili - kousek východně od Brna v Mariánském údolí (pod vesničkou Líšeň) 9.9.1833 tátovi Janovi (*1807) a mamince Anežce (*1811). V jejich kolomaznické osadě ještě stále žili i stařešinové rodu ... dědeček Jan (*1779) s babičkou Boženkó (*1786). Náš “Žaneček” ale v dětství nejraději poslouchal prababičku Marii (*1753), ale hlavně pradědečka Jana (*1750), který se nejvíce proslavil jako gilotinový mazavka při francouzské revoluci 1789. Móc pěkně se jim tam žilo. Žanka velmi romanticky ovlivnila i návštěva Karla Hynka Máchy, který se zastavil i ve své černé - rudě podšité peleríně na jaře 1836, tříletého budoucího dobrodruha pohoupal na kolenou a poklábosili drobátko. U Kudrnů K. H. M. parádně uhasil žízeň (kudrnovic slivovice, přezdívaná i “živá voda” bývala též světoznámá). Máchovo hašení v Litoměřicích o něco později pak dopadlo zouplně neparádně.

První zájezd

Pro nás je ale nejdůležitější a silně zavazující začátek jeho světoběžnické kariéry. Uspořádal totiž 1.zájezd na světě (ještě dříve než nesprávně uváděný p. Cook z Anglie), když jako osmiletý (v květnu 1841, právě měsíc před tím englickým vy-kůkem) přesvědčil tátu, od mlynáře Vávry půjčili žebřiňák (koníka měli) a za tři krejcary dovezli kamarády na Macochu, kde jim navíc na ohníčku uvařili oběd. Tímto se prokazatelně stal Žanek Kudrna i zakladatelem světového organizovaného cestovního ruchu.

V polovině 19. století vzniká i slavná brzy zlidovělá písnička Jede Kudrna okolo Brna (viz. příloha). Ano tak to vždy přesně bylo! Snaha uspokojit klientelu mu byla přednější než namazání vlastního - příšerňácky vrzajícího - kolečka. A pak už to šlo ráz na ráz, veden neomylnou intuicí stával u stěžejních dějinných událostí doma i ve světě. Zde jen pro ilustraci a namátkou pár z jeho zážitků: Svá Kristova léta např. prožil jako rakouský voják po boku kanonýra Jabůrka, aby 3. 7. 1866 naposledy namazal osy jeho kanónu. O dva roky později už maže vozy tahající do Prahy základní kameny na Národní divadlo - byl velkým milovníkem (i divadla). V roce 1888 i spoluzakládal Klub českých turistů (KČT).

Při hospodářské krizi odjel do Ameriky - skamarádil se s J. Londonem (posloužil mu jako model pro mnoho neohrožených postav), vyhrál kolomaznickou soutěž na Klondike, . . . . .

Ano, dodal i R. Amundsenovi krabičku famózního skluznicového mazadla, aby on pak 15. 12. 1911 dosáhl jako první z lidí jižního pólu. V letadle, kterým letěl R.A. na pomoc trosečníkům ze vzducholodi generála Nobileho, naštěstí nebyl.

... prožil na několik svazků životopisu

Vážení, kam jen se ve světě hnete - naleznete jeho stopy. Oženit se nestačil! Děcka nějaký sem tam měl, ale víte, jak to u dobrodruhů chodí. Nástup minerálních mazadel a tím pádem nemožnost předat živnost jej tak rozesmutnil, že vůbec necítil potřebu zplodit legitimního syna, jak desítky pokolení před ním, a předat mu řemeslo.

Poslední zájezd

"Údajně" osudné se mu stalo přátelství s Richardem Halliburtonem, který si jej tak oblíbil, že jej jako 106-ti letého, ale vitálního staříka vzal v březnu 1939 na svojí džunku plující z Hongkongu do Friska. Jednou přestali vysílat a do Friska nedojeli. Údajně zmizeli v Pacifiku. My ale věříme, že dnes KUDRNA i s Ríšó žijí tam na souostroví MIDWAY (severozápadně od Havaje). V rekordním věku 165-ti let užívá zaslouženého odpočinku a zpovzdálí sleduje, jak jeho pokračovatelé z K.C.R. KUDRNA ten jeho uvrzgané tragáč vezóóóó dál.

Vilda Dvořák - KUDRNA

Proč do světa s Kudrnou?

  • tradice a zkušenosti - klub cestovatelů a romantiků Kudrna vznikl v roce 1979, zájezdy pořádáme již 28. sezónu
  • originalita - všechny zahraniční zájezdy, až na výjimky, jsou z dílny Kudrnů a za kvalitu ručíme. Nestane se vám, jak u mnoha jiných cestovek, že do poslední chvíle nevíte, kdo vlastně zájezd organizuje
  • kvalita - stará se o vás tým zkušených průvodců a kuchařů
  • jistota - jsme pojištěni pro případ ekonomického úpadku, v ceně zájezdu je zahrnuto i pojištění léčebných výloh
  • úspora - cestujete-li s námi opakovaně, automaticky vám poskytujeme věrnostní slevy a navíc obdržíte malý dárek. A k tomu ještě můžete nakupovat u našich partnerů za výhodnější ceny
  • specializace - aktivní trávení volného času je naší obživou i koníčkem. Proto poskytujeme kompletní služby vyváženým programem zájezdů počínaje a prověřeným vybavením konče
  • variabilita - naše aktivity sahají od plážových zájezdů s výlety pro pohodáře až po drsné expedice

Staré švédské přísloví praví: „Svět je jako kniha a ti, kteří necestují,přečtou pouze stránku“. Cestování je vskutku jednou z nejkrásnějších zálib, kterou může člověk mít – poznáváte sebe, své blízké, cizí osudy, neznámé země, rozmanité kultury a zažíváte nejen slasti, ale i strázně, které jsou s cestováním neodbytně spjaty. Maurské pořekadlo proto nikoliv nemoudře varuje, že „ten, kdo necestuje, nezná hodnotu člověka“. „Cestování je pro mně tím nejcennějším zdrojem životní síly, optimismu, pokory a snad v budoucnu i zřídlem moudrosti, kterou budu moci rozdávat neznalým a těm, kteří nedokáží cítit ve svém životě radost. Díky Kudrnovi vím, jak hořkosladce voní rašeliny ve Švédsku, jak se třpytí hladina v hlubokých norských fjordech, jak osaměle a přece tklivě krásně se cítí poutník v severních rovinách Ruska. Vím, jak půvabně a plaše se usmívají pestře oděné berberské dívky v marockém Atlasu a znám i vyzývavý lesk v očích sličných rumunských dívek. Jsem vděčný za to že jsem mnohokrát cítil všudypřítomnou vůni horské šalvěje ve vyprahlých horách Kréty a koupal se v berylově modrých mořských zátokách Řecka. Spatřil jsem spoustu nádherných západů i východů slunce, včetně tak nezapomenutelných, kdy se sluneční kotouč líně zvedá nad Ohridským jezerem nebo osvětluje mrazivé ráno nad sochami tureckého Nemrut Dagu. Poznal jsem povznášející pocit nicotnosti a jásavou únavu ve slovinských, marockých nebo rumunských horách, stejně jako blaženou a hříšnou úlevu v termálních pramenech blízkého Slovenska a Maďarska, kde se tak dobře cesty začínají nebo naopak končí“. Prolistujte pečlivě nad šálkem kávy, hrníčkem čaje, džbánkem vína nebo korbelem piva náš nový katalog a pokuste se splnit si své sny. Na čtyřech kontinentech vám nabízíme rozmanité toulky, od afrických velehor po mongolské pláně, od skandinávských lesů až po turecké stepi, od slunných středomořských ostrovů až po roviny severní Rusi a od balkánských pohoří až po nekonečné sibiřské hvozdy. Ať už budete stát mezi horskými štíty a sledovat jejich odraz v horských plesech, nasávat vůni léta v zelených údolích a na rozkvetlých polích, nebo budete třeba stát bosí na plachetnici, vryjí se vám tyto prožitky nesmazatelně do duše. Ať vaše srdce na cestách s námi, stejně jako ve starém čejenském rčení, radostně krouží jako jestřáb.

Anonymní kudrnovský průvodce

A co vlastně také může znamenat Kudrna?

Že je Kudrna jméno známého brněnského kolomazníka už asi víte. Pokud ne, přečtěte si celou legendu. Jednotlivým písmenkům jsme přidali ještě další význam tím, že jsme ke každému připojili něco z charakteristiky našeho klubu cestovatelů a romantiků. Ve spolupráci se serverem KALIMERA čtenáři popustili uzdu fantazii a napsali nám jejich vlastní nápady. Zde předkládáme ty nejzajímavější. Pokud vás napadne ještě něco lepšího, neváhejte a pište na kudrna@kudrna.cz. Zveřejníme-li právě váš příspěvek, dostanete od nás ještě navíc malou pozornost. Proto do vašeho mejlu nezapomeňte napsat také kontaktní telefon!!

KUDRNA = Kamárádství Úsměv Dobrodružství Recese Nápady Atd...

K: kabrňácké, kurážné, kuriozní, každoroční, kamarádské, klidné, kolosální, klasické, kouzelné, kvalitní
U: unikátní, ukázkové, úchvatné, úspěšné, uskutečnitelné, uspokojivé, užitečné, úžasné
D: dobrodružné, daleké, dostupné, dynamické, důmyslné
R: rafinované, reálné, rekreační, regenerační, rodinné, rozjařené, rozzářené, rozmanité, různorodé
N: nejlepší, nádherné, nadprůměrné, netypické, neuvěřitelné, náramné, naučné, nenahraditelné, neobyčejné, nerušené, nevyčerpatelné
A: akční, ambiciózní, autobusové, apartní

Krása • Úspěch • Dokonalost • Riziko • Návrat • jistota
Krajina • Uspokojení • Divočina • Rychlost • Neznámo • Atmosféra
Kamarádství • Urputnost • Dobrodružství • Realizace • Nostalgie • Adrenalin
Klub Úspěšných Dovádivých Romantiků NAkcích
Klidně • Usměvně • Dobrodružně • Romanticky • Na kole • Aj jinak
Krása • Kolektiv • Úspora, ukludňujúci • Dar, dramatičnost • Radost, regenerácia • Neopakovatelnost • Adrenalin,alternativa

Zájezdy od KUDRNY jsou Kreativní Unikátní Dobrodružné Rozmanité Neobyčejné Akční

Kudrna Uspokojí Duši Romantika - Nejlépe Aktivně !!!

K - koukej / Kudrna
U - už / umí
D - dát / dělat
R - rezervovat / ryze
N - naši / nejlepší
A - akci / akce

Kolem • Utrpení • Dobrodružství • Romantika • Nebe • Anabáze
KUpředu,DRavě a NAplno.

Jedině KUDRNA dokáže (Kolmo Utahat Romantiky NAkci)

Kudrnův Uverzganě tragač Dokonale Rachtá Nám, Amen
Kilogramy Ubývají Dobrým Randěním Nebo Aktivitou
K jako kamarádské, U jako ulítlé, D jako dobrodrůžo, R jako rozprouděná krev, N jako nové zážitky, A jako andělské