Ázerbajdžán

Za zážitky bez obav

Ázerbájdžán

8 dní / 11 400 Kč
Ázerbájdžán
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Ázerbajdžán

Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější ze tří zakavkazských republik. Zároveň jedinou z nich, kde je převládajícím náboženstvím islám. Po prohrané válce s Arménií o Náhorní Karabach se Ázerbájdžán na dlouhé roky izoloval od zbytku světa. Teprve v posledních letech se začíná světu pomalu otevírat.

A má věru co nabídnout. Hlavní město Baku představuje neopakovatelný mix historických památek, postsovětského marasmu a petrolejovými dolary vybudované bohaté současnosti. Staré město Içerišehir je obehnáno středověkými hradbami a na okruhu kolem něj se jezdí závody seriálu F1 – spolu s Monakem jeden ze dvou městských závodů. Od paláce širvánšáhů můžete večer sledovat představení – na trojici mrakodrapů na kopci ve tvaru plamenů se promítá státní vlajka, hořící oheň a další symboly.

Na západě země se pak nachází historické město Şeki, podle legendy místo, kde vznikla hra v šachy. Najdeme zde šáhův palác a překvapivě též řadu křesťanských kostelů. Oblast nazývaná dříve kavkazská Albánie byla třetí křesťanskou zemí světa, po Arménii a Gruzii. Muslimové přišli až později.

Nejkrásnější oblastí země jsou ovšem hory, především hřeben Vysokého Kavkazu. V této části již hřeben není tak vysoký a strmý jako v sousední Gruzii, připomíná spíše Velkou Fatru, či Nízké Tatry. Ale mnohonásobně zvětšené, vždyť nejvyšší hora Ázerbájdžánu Bazardüzü atakuje čtyři a půl tisíce metrů. V dřevěných podhorských vesničkách, jako je třeba ta s bizarním názvem Xinaliq, potkáme stáda ovcí, oslíky a kovboje na kavkazských koních. Jen turisti dosud nedorazili. Pospěšte si, až dorazí, už to nebude ono.

řazeno