Arménie
Arménie, oficiálním názvem Arménská republika, je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii, bez přístupu k moři. Podle některých definic je Arménie součástí Evropy. Na severu hraničí s Gruzií (164 km), na východě s Ázerbájdžánem a de facto nezávislou Náhorně-karabašskou republikou (566 km), na jihu s Íránem (35 km) a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan (221 km) aTureckem (268 km).
Do Arménie zasahuje horské pásmo Malého Kavkazu a vysokohorské pohoří Ararat, kde se také nachází oficiální nejvyšší hora Arménie (Aragac, 4090 m n. m.). Arméni však považují biblickou horu Ararat 5134 m n. m., kterou mají ve státním symbolu a která leží jen několik kilometrů za hranicemi v Turecku, protože ji po tisíciletí obývali spolu s Turky a Kurdy i oni. Za jasných rán je vrchol Araratu krásně vidět z ulic hlavního města Jerevanu. Avšak po genocidě osmanskými Turky v letech 1913–1920 a následných změnách v politické mapě, (založení SSSR) zůstalo kdysi velké Arménii pouze malé území.
Kvůli suchému létu zde převládají polopouštní a stepní vegetace; řídké lesy pokrývají pouze sedminu území. Kvůli hornaté krajině je vytváření zemědělských oblastí obtížné.
V roce 1988 zemi postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně magnitudy, které připravilo o život více než 50 000 lidí především ve městech Spitak, Leninakan (dnes Gjumri) a Kirovakan (dnes Vanadzor). V České republice byla následně vyhlášena národní sbírka na postižené katastrofou. S touto pomocí jsou spojeny počátky českého humanitárního působení i humanitární organizace Člověk v tísni.
Arménská vysočina patří k dávným centrům lidské civilizace. Byla trvale osídlená od paleolitu.
Začlenění Arménie k SSSR mělo výrazný vliv na rozvoj průmyslu. Ze země se pomalu stal rozvinutý průmyslově-zemědělský stát. Arménie vyvážela stroje, textil a spotřební výrobky. Po rozpadu SSSR v roce 1991 země zrušila zemědělská družstva a o zemědělskou výrobu se starají drobní rolníci. Průmysl prošel začátkem 90. let obdobím stagnace, ale nová vláda začala s liberalizací ekonomiky. Ta od roku 1995 zaznamenává růst.
Arménské království jako první státní útvar na světě přijalo roku 301 n.l. křesťanství za státní náboženství. K arménské apoštolské církvi se hlásí 99% obyvatelstva.