Náročnost zájezdů

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Náročnost zájezdů

Je uvedena u každého názvu zájezdu a má pět stupňů. Čím vyšší číslo, tím je zájezd pro tělo i psychiku účastníků namáhavější. Jednotlivé zájezdy se snažíme objektivně posoudit. Až si vyzkoušíte jeden, dokážete si lépe představit, co se pod kterou číslicí skrývá u dalších. Obecně platí, že i „pětkové“ zájezdy jsou určeny „normálním smrtelníkům“ a ne vrcholovým sportovcům. Ale nepodceňte je! U některých akcí je více variant programu a obtížnost si tak můžete přizpůsobit vašim možnostem. Zejména při delších výpravách, pokud nejste zvyklí častému střídání míst, dopravních prostředků a klimatu, se může náročnost i o stupeň zvýšit v porovnání se stejnou fyzickou aktivitou provozovanou „doma“. Může se dostavit i psychická únava, což platí zejména pro cesty za hranice Evropy.

1 (nejlehčí) až 5 (nejtěžší). Čím vyšší číslo, tím je zájezd pro tělo i psychiku účastníků namáhavější.

Pěší, poznávací, horské a sněžnicové zájezdy

Zájezd zvládne každý. Většinou se jedná o rodinné a poznávací zájezdy pouze s krátkými výlety.

Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport.

 Naplánovaná pohybová aktivita předpokládá alespoň trošku vytrénované tělo. Do programu jsou zařazeny celodenní túry s větším převýšením. Mohou to být i jednodušší „zajištěné cesty“ v horách. U ferratových zájezdů je průměrná obtížnost C/D (viz tabulka obtížnosti)

Již poměrně fyzicky náročná turistika. V programu jsou dvoudenní i vícedenní túry v horách vyžadující odpovídající fyzičku, zkušenosti, samostatnost, popř. jiné dovednosti. Tyto cesty už mohou být i cestovatelsky náročnější, tzn. časté střídání míst, dopravních prostředků, klimatu. U ferratových zájezdů také přechody od chaty k chatě (s menším batohem, přesto "na těžko").

Fyzicky náročný zájezd s vícedenními túrami natěžko, určený pro „samostatné” borce a borkyně se zkušenostmi s pohybem a pobytem ve volné přírodě.

Cyklistická putování

U cyklistických zájezdů jsou udávané kilometry a převýšení pouze jedněmi z faktorů, které předurčují vynaloženou námahu – své udělá ještě (proti)vítr, teplota a povrch, po kterém se pojede.

1 I když jste na kole letos ještě neseděli, program určitě zvládnete, etapy do 50 km za celý den.

2 Ke stupni 1 přidáme sem tam nějakou zajížďku a občas pojedeme do kopce, etapy do 60 km.

3 Jestli se na kole projedete alespoň občas a jízda sama o sobě vám dělá radost, neměl by vás zájezd svou náročností překvapit. Trasy v kopcovité krajině, denně převýšení do 800 m, etapy v průměru do 80 km. Na horských kolech lehčím terénem po nezpevněných cestách, místy kamenech.

4 Předpokladem je výborná fyzička a vytrvalost. Ani dlouhá a táhlá stoupání s velkým převýšením by vám neměla dělat problémy. Často nastoupáme přes 1000 výškových metrů i několik dnů po sobě, etapy do 90 km. Na horských kolech občas potkáme strmé výjezdy a sjezdy, kamenité úseky, potoky, kořeny apod.

5  Zkusili jste si někdy delší variantu bajkmaratonu? Tyto zájezdy horší nejsou. Stačí odhodlání se dostat do suterénu svých fyzických sil a zkušenosti se všemi druhy povrchu. Denně převýšení 1.500 – 2.500 metrů. Nutný bajk ve 100 procentním stavu.

MTB zájezdy / zájezdy pro horská kola

Podle čeho zájezd vybírat?

Jednoho dne to přijít muselo. Okolí Brna jsme znali zpaměti, Beskydy, Jeseníky ani Bílé Karpaty už také neměly čím překvapit a tak jsme naši pozornost stočili k Alpám: legendární Lago di Garda, potom etapový Alpentour, splnění snu v podobě putování přes vysokohorské průsmyky Švýcarska, noclehy na horských chatách, výhledy na ledovce a vznikl Swiss National Park. Snad takto by se dal několika větami popsat začátek našich cest do velkých hor na bajcích. Listovat Velem, diskutovat na bikefóru, to možná stačí jako inspirace, ale opravdové zážitky čekají tam venku. Postupně jsme tedy vytvořili tým zkušených průvodců, připravili hodnotné trasy a nyní vám můžeme představit pravděpodobně nejucelenější nabídku specializovaných akcí určených vyznavačům cross-country, milovníkům hor a příznivcům horských kol vůbec.

V prvé řadě je určující vaše fyzička. Zvládnete delší variantu běžného bike-maratonu? Pak vás nemůže žádný z našich zájezdů zaskočit. Druhou otázkou je technika jízdy. Když by trasa vedla jen po šotolinových cestách a asfaltkách půjde o technická náročnost 1. Pokud místy budeme muset sednout za sedlo, možná i kousek tlačit či nést, bude nutné projet kamenitými pasážemi, mezi kořeny a po úzké pěšině, pak to bude tech. náročnost 5. Vše lze samozřejmě zvládnout na hardtailu, ovšem dobré brzdy, rovnováhu a zkušenosti budete potřebovat určitě. Typ ubytování vás také může limitovat. Některé zájezdy jsou jen do stanů, jiné pouze do penzionu, u některých lze nadstandardní ubytování objednat za příplatek.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každý je sice starý tak, jak se cítí, ale … Při výběru zájezdů zejména náročností 4 – 5, posuzujte svůj zdravotní stav a současnou kondici realisticky. Zejména zájezdy do hor s vícedenními přechody s těžkým batohem už nemusí být pro starší a věkem pokročilé bezstarostnou procházkou, jako tomu bylo třeba před dvaceti lety. Budete-li se cítit na rozpacích, nebojte se nám zavolat nebo raději osobně přijďte na radu. Toto prosím neberte jako diskriminaci starších cestovatelů, z nichž mnozí mají vitality a síly na rozdávání, což z praxe víme. Víme však také, že ne všichni mají vždy soudnost. Informujte se též, zda je u zájezdů s vyšší obtížností možnost individuálního programu s obtížností nižší. Průvodci s vámi rádi případné varianty tras prokonzultují.Tabulka označení zajištěných cest - ferrat

Klasifikace Popis
A - LEHKÉ choďák do kopce s přidržovacími lany, zábradlím
B - MÍRNĚ OBTÍŽNÉ nutno zapojit k postupu ruce, strmé desky, neexponované žebříky, široké police
C - STŘEDNĚ OBTÍŽNÉ lezení ve stěně s množstvím velkých chytů, stupů či umělých pomůcek
D - OBTÍŽNÉ nesnadno přelezitelná místa bez velkých chytů nebo velká expozice či délka trasy
E - VELMI OBTÍŽNÉ velmi obtížně přelezitelná místa, kolmé úseky bez velkých chytů, převislé žebříky, velká expozice


Vodácká náročnost

Klasifikace Popis
ZWC klidný, mírně proudící tok bez překážek a peřejí
WW I lehký tok s občasnými peřejemi
WW II řeka s peřejemi a vlnami, dobře čitelné a viditelné; úzké toky s rychlejším proudem a občasnými návaly proudu na břeh a s možností dobře viditelných překážek
WW III těžký tok s nepravidelnými vlnami a občasným válcem, někdy zablokované, nečekané překážky; u úzkých toků nepřehledná místa s peřejemi v meandrech s náhlými překážkami