Italské Apeniny - východoevropská nálada západu

Za zážitky bez obav

Italské Apeniny - východoevropská nálada západu

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Jiří Nováček

Rádi objevujete zapadlé kouty Evropy a hledáte traily, které ještě nikdo před vámi nejel? Pak právě výjezd do Apenin by mohl splnit tato očekávání. Liduprázdné hory s atmosférou Rumunských Karpat, avšak s turistickou infrastrukturou západu. Celé dny a hodiny se můžete toulat po kopcích, hledat si vlastní cesty, zdolávat těžká stoupání a balancovat nad propastmi pod vámi. To vše za dohledu volně se pasoucích koní a krav. Navíc budete okouzleni pohostinností místních obyvatel, kteří si i přes nepříznivé přírodní podmínky stále drží pozitivní přístup k životu.

Co se mi vybaví, když se řeknou Apeniny?

Itálie – Oblast ve střední Itálii, která je Středoevropanům dosti vzdálená. Spousta obyvatel nejen České republiky zná pouze název a tam jejich představy končí. Holt Dolomity jejich cesty příliš brzy zabrzdí! Přicházejí tak o neobyčejné zážitky a krásy, které může toto poměrně rozsáhlé pohoří nabídnout.

Apeninský poloostrov – Právě díky této oblasti je celý poloostrov pojmenován.

hory – Pohoří jako celek se táhne v délce zhruba 1200 km jihovýchodním směrem téměř středem „italské boty“. Je rozděleno do několika národních parků a přírodních rezervací. Každá z nich je jiná a každá z nich je svým způsobem specifická. Navštívíte travnaté louky a zalesněné kopce NP Monti Sibillini a říkáte si, že objevování vystačí na několik dnů ba dokonce týdnů. Pak se ale přesunete jižněji do NP Monti della laga či NP Gran Sasso a jejich skalnaté hřebeny vás natolik ohromí, že rázem ustupují zelené louky ve vašich vzpomínkách do pozadí. Variabilita celého pohoří je mnohdy až neuvěřitelná!

lidé - V otázce lidí se mi dané místo jeví ve dvou polohách. Na jednu stranu jsou to místní obyvatelé, kteří jsou velice vstřícní a rádi vám kdykoliv poradí a pomůžou. Pakliže umíte alespoň trochu italsky, tak je to pro vás velké plus. V takovém případě vám může v jednu chvíli ve vsi radit nejeden „místňák“. Dozvíte se tak i spoustu věcí, které možná ani nepotřebujete vědět. A taky třeba to, že oni vlastně ani neví, co je za kopcem, protože tam v životě nebyli! J Druhou rovinou, kterou vnímám v souvislosti s lidmi v Apeninách, jsou liduprázdné hory. Ano, je to tak! Italové, pokud nebudeme brát sever Itálie a Dolomity obecně, nejsou příliš velcí turisté. Najdou se samozřejmě výjimky, ale dá se říct, že kdo nemá auto, jakoby nebyl! Pokud se tedy rozhodnete do hor vydat, tak se vám může stát, že za celý den nepotkáte „ani nohu“, jak praví naše babičky. Kde tohle v Evropě, krom Rumunských Karpat a Balkánu, můžete zažít! Navíc vás nikde nebude honit strážce parku, že zrovna šlapete po vzácné orchidejové louce. Je to nádhera v každém šlápnutí, a to jak pěšky, tak na horském kole.

jídlo – Jak je u Itálie dobrým zvykem, jezdí se sem také za gastro zážitky, Apeniny nevyjímaje. Možností, jak si pořádně a s chutí „nacpat pupek“ je nepočítaně.

zemětřesení – Právě oblast Apenin se nachází v seismologicky aktivní zóně. Jedná se takříkajíc o křižovatku tří litosférických nebo chcete-li tektonických desek: Africké, Eurasijské a Jaderské (Apulijské). Výsledkem je, že jsou pro tuto oblast charakteristické skalní útvary a sopečná a seismická aktivita. A zrovna zemětřesení je tou hlavní věcí, se kterou si nejen Středoevropané spojují tuto oblast v posledním roce. Od srpna 2016 postihlo totiž toto území několik otřesů, z nichž nejsilnější dosahovali až 6,5 stupně Richterovy škály.

Jaké byly škody a jak hrozné to bylo, je možné se dočíst v řadě článků, zpráv a statí, kterých je na internetu nepočítaně. O tom ale tato krátká zpráva nepojednává. Pokouší se spíš podat informaci o tom, že se případný návštěvník nemusí bát a s odvahou sobě vlastní se vydat objevovat přírodní skvosty Apeninského pohoří. Informace jsou podloženy mým osobním průzkumem zrealizovaným na konci května 2017.

Šlápněme tedy do pedálů „železných ořů“ a pojeďme se podívat, co nás v Apeninských národních pracích čeká.

Na úvod krátké představení. Průzkum jsme začínali v NP Monti Sibillini a v druhé polovině týdne jsme se přesunuli do NP Gran Sasso e Monti della Laga.

Parco Nazionale dei Monti Sibillini – NP byl vyhlášen v roce 1993 na území regionů Marche a Umbria a má rozlohu 70 000 ha. Nejedná se pouze o ochranu přírodního dědictví, ale o kombinaci vzácných přírodních partií a kulturní krajiny. Jak říká oficiální web parku, jde o vzácnou a unikátní mozaiku různých prostředí. První střípek z mozaiky tvoří květnaté louky plné orchidejí a skalní štíty ohraničující je všude kolem. Dalším jsou historické, sakrální stavby a středověké vesnice, kterých je v oblasti spousta. Posledním z dílků celé skládačky je magický rozměr národního parku.

Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga – NP byl založen v roce 1995 a rozkládá se na území regionů Abruzzi, Lazio a Marche. Jeho současná rozloha činí 150 000 ha. Území parku zahrnuje tři různé horské skupiny: Gran Sasso – skalnaté vápencovo-dolomitové pohoří s nejvyšší horou celých Apenin Corno Grande – „Pán Apenin“ (2912 m n.m.) a v minulosti také s nejjižněji položeným horským ledovcem Evropy, zvaným Calderone; Monti della Laga – nejsevernější část parku, která reprezentuje nejvyšší a nejširší horskou skupinu Apenin tvořenou pískovci a slepenci; Monti Gemelli – vápencová krasová oblast na severovýchodě parku. Oficiální web říká, že návštěva národního parku znamená objevování bohaté přírodní diverzity, kultury a dlouhé vinařské a kulinářské tradice.

Jak jsem již zmínil, tak oblast postihlo v minulém roce několik zemětřesení. Některé části NP Monti Sibillini jsou díky tomu nepřístupné. V mnoha vesnicích je možné vidět částečně nebo kompletně zborcené domy.

To ale téměř neplatí o nejsevernější oblasti NP v okolí lago di Fiastra. Průzračně modré jezero, slunce nad hlavou, usměvaví lidé a pohodová atmosféra (bez ohledu na nedávnou katastrofu) lákají k relaxování u vody. My ale nastartovali přípravy na „průzkumný mód“.

Uběhl téměř rok, kdy jsme v květnu 2016 již cesty, pěšiny a traily pro MTB hledali. Nyní však bylo třeba některé etapy vyřadit a nahradit je jinými. V plánu bylo projet tři nové trasy v okolních kopcích. Nakonec zůstalo u dvou, ale ty stojí opravdu za to! Bajkerovo srdce plesá, když po náročných stoupáních přijde odměna v podobě nádherných výhledů, kozích stezek po úbočích travnatých kopců a sjezdů po loukách, skalkách a kamenných trailech. Celá tahle dřina je navíc odměněna skvělou italskou kuchyní, espressem a pivem. Tak jako v roce 2016, tak i letos mi Sibillini připravily nová překvapení v podobě nádherných zákoutí a stezek, na kterých jsme mnohdy byli vůbec první v tomto roce, když nepočítám dobytek.

Přesunem do NP Gran Sasso e Monti della Laga začala druhá etapa našeho putování. Ta byla také podpořena návštěvou našich přátel na bio farmě nad Acumolli. Městečko samotné bylo během zemětřesení prakticky zničeno. Místní ale usilovně pracují na vybudování nového Acumolli a hlavně na přístupových komunikacích. Pobyt na farmě byl jako vždy neobyčejný zážitek, podpořený úžasnou pohostinností. Navíc je to odtud stoupáním blízko k nádhernému Piano Grande. Tato náhorní plošina s městečkem Castellucio je sice pro auta uzavřena a městečko dost poničeno, ale na kole to nebyl problém. Dokonce jsme našli v pobořeném Castelluciu i otevřené Agriturismo a mohli si tak dát místní specialitu luštěninovou polévku. Piano Grande je totiž plné malých políček osetých různými druhy luštěnin. V době květu se jedná o nádhernou mozaiku lemovanou hřebenem Monte Vetore. I přes nedávná zemětřesení lidé nepolevili v práci a pole jsou kompletně oseta a krávy se dál pasou na místních pastvinách. Měli jsme tedy možnost objet Piano Grande celé dokola po koňských stezkách a užít si tak výhledy ze všech stran.

Konec celého výjezdu byl opravdu majestátní! Skalnaté štíty Gran Sassa, Campo imperatore (hotel, kde byl vězněn Musoliny za války), sjezdy po kamenitých technických trailech a nakonec i západ slunce nad ledovcovým kotlem pod Corno Grande, Pánu Apenin, dal našemu výletu skvělou bajkovou tečku. Zbývala už jen koupačka v moři, gelato a pizza J

Závěrem je nutné podotknout, že i přes nedávnou přírodní pohromu jsou Apeniny stále připravené na turisty. Každý návštěvník tak přímo podpoří svojí přítomností a kapitálem následnou obnovu po zemětřesení. Strach z případné návštěvy není tedy vůbec na místě.

Začněte balit svoje saky paky a hurá do Itálie!!

Reportáž vznikla na akci Apeniny MTB, který se jede společně s Apeniny turisticky

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Apeniny MTB

Apeniny MTB