NP Burren - krajina, kterou byste v Irsku nečekali

Za zážitky bez obav

NP Burren - krajina, kterou byste v Irsku nečekali

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Jan Haruda

"Irsku se přezdívá smaragdový ostrov", "tak zelenou trávu neuvidíte nikde jinde" případně "i ta zelená je tady zelenější" jsou klasické hlášky, které se musí objevit alespoň jednou v každém pořádném článku o Irsku. Až jej projedete, tak zjistíte proč. Protože to je pravda. Ale nepíšu teď proto, abych vám předhodil další reklamu na 50 odstínů zelené, ale proto abych vás vzal do míst, které byste v Irsku určitě nehledali.

Vezmu vás tam, kde trávy moc není, chůze v terénu je obtížná, nejsou zde informační centra a ani turisti a celá oblast stojí mimo hlavní zájem většího přílivu turistů.

Kdo z vás tam byl, už ví, že se budeme bavit o NP Burren. O jednom z nejméně známých turistických míst v rámci super zajímavého a památkami i přírodou totálně nabušeného Irska.

Když oblastí Burrenu procházeli v 17. století vojáci Cromwellovy armády při svém tažení Irskem, jeden z nich si o této oblasti poznamenal: "Není zde strom, na kterém byste mohli někoho pověsit, není zde řeka, ve které byste mohli někoho utopit a není tady ani půda, do které byste mohli někoho pohřbít".

Je Burren opravdu takový? Ano! V irštině se tato oblast nazývá An Bhoirrean což v překladu doslova znamená „skalnatá země“. Celá krasová oblast o rozloze 250 km čtverečních opravdu působí velice pustým a nehostinným dojmem, takže popis Cromwellova vojáka zase tak zcestný není ani dnes. Z celkové rozlohy oblasti zabírá asi 15 km čtverečních stejnojmenný národní park.

Místo připomíná měsíční krajinu a o to více tak kontrastuje s již zmiňovanou barvou, typickou pro zbytek ostrova.

Na irské poměry získala tato oblast netradiční vzhled díky nedávnému působení ledovce, který zde byl před zhruba před 10-15 tis. lety a při jeho pohybu došlo ke stržení většiny zeminy. Působením vnějších vlivů, tak začalo původní vápencové podloží erodovat a vznikl typický vzhled v podobě "popraskaných kolejnic".

Protože chůze po tomto terénu je opravdu náročná, stala se celá oblast velmi vyhledávaným útočištěm proti všem nájezdníkům a nebezpečenství v průběhu celé historie Irska.

Můžeme tak zde nalézt zachovalé megalitické památky, zbytky opevněných tvrzí případně velké množství dolmenů. Takovou třešničkou na burrenském putování je návštěva parfumérie, která se svou zahradou plnou květin je opravdovou oázou v této nehostinné a drsné oblasti.

Parfémy, které se zde vyrábí pouze z místních květin, nejen krásně voní, ale můžete sledovat proces jejich výroby, takže se o to více namotivujete k jejich koupi.

Z Burrenu to je už kousek k Mohérovým útesům, které právě na seznam top návštěvních míst v Irsku rozhodně patří. Takže na pocity samoty a drsnosti oblasti Burren už budete jen vzpomínat v zástupu turistů, kteří ani netuší, jakou nehostinnou krásu mohou zažít o kousek dál.

Oblast Burren i Mohérových útesů můžete navštívit i v rámci našeho zájezdu do Irska i Severního Irska

Fotogalerie

Videa