Rusko - země svatá i prokletá

Za zážitky bez obav

Rusko - země svatá i prokletá

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Ivo "Fík" Dokoupil

Tato ohromná země je natolik rozmanitá, že v ní najdeme snad všechny možné protiklady. Zeměpisné, klimatické, sociální, kulturní i historické. Jako most spojuje Asii s Evropou - dva úplně rozdílné světy, které sice leží vedle sebe jako muž a žena ale stejně tak se jim nedaří jeden druhého pochopit. Natolik jsou rozdílné jejich pohledy na svět, natolik je jiný způsob jeho chápání. A Rusko leží někde mezi nimi.

Zmítáno mezi řeckou zbožností a mongolskou krutostí od pradávna kolonizuje samo sebe a ohromné liduprázdné prostory kam nedosáhla ani carská moc ani sem nevstoupila noha mnicha či biskupa. Prostory, které jsou plné divokých duchu a sil, jež v civilizované Evropě mezi asfaltem a betonem už nemají své místo. Pohanské síly jsou v Rusku pořád všudypřítomné, najdete je u posvátných pramenů stejně jako v příbytcích léčitelů, šamanů či náboženských sekt. Jsou zdrojem neuvěřitelné síly ale i utrpení, pro nás z Evropy jsou ale také příslibem možných návratů ke zdrojům, které už byly zapomenuty.

Ve slavném filmu Andreje Tarkovského je úžasně silná a o Rusku vypovídající scéna. Malý chlapec, který zdědil po otci nejenom umění odlévání zvonu ale především odvahu, uprostřed bláta a dřevěných chalup utopených v blátě zhotoví s pomocníky formu a odleje nádherný a obrovský zvon, nad kterým žasnou i velvyslanci z Evropy. Síla ruského ducha navzdory primitivním podmínkám a úkladům přírody vytvořila ohromné dílo, ze kterého se tají dech. Chalupy s hliněnou podlahou zarostlé kopřivami jsou hned za hradbou pravoslavného kláštera se zlatými kopulemi. Jako jing a jang je vše v Rusku silně prostoupeno protiklady, které často na první pohled nejsou viditelné. Když se touláte Ruskem je to jako plavba po vysokých vlnách: pohybujete se mezi nadšením a zoufalstvím, mezi duchovním osvícením při návštěvě kláštera a šokem z bídy a zoufalství alkoholiků žijících u klášterních hradeb. Cokoliv si o Rusku dnes napíšete do svého deníku už zítra neplatí, Rusko do sítě slov a pojmů nepolapíte. Pokud jej chcete aspoň trošku pochopit musíte si jej zamilovat a s otevřeným srdcem se toulat ruskou tajgou od vesnice k vesnici, od jednoho obrazu Andreje Rubleva k jinému obrazu Theofana Reka. Takovéto toulání však v sobě skrývá jedno nebezpečí: může změnit váš život. Nakazíte se ruským bohohledačstvím a ruskou vášní k životu, přestanete dělat věci jenom jako a jenom napůl jak jsme v Čechách zvyklí. Přestanete být Švejkem a stanete se Vysockým. Budete chtít jako on žít naplno a zahynout uprostřed strmého letu. Budete chtít odlít nádherný zvon i když máte jenom hliněnou podlahu a v ruce místo hoblíku jenom sekeru. Možná.

....nechejte se zlákat a přijměte touto cestou pozvání na zájezd.

Moskva, Petrohrad a Solovecké ostrovy
Transsibiřská magistrála 

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Altaj pro dobrodruhy

Altaj pro dobrodruhy

Bajkal

Bajkal

Kavkaz

Kavkaz

Moskva, Petrohrad a Solovecké ostrovy

Moskva, Petrohrad a Solovecké ostrovy

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála

18. 10. - 2. 11. 2019 Chci to vidět